Reklama

Zawsze wierny modlitwie różańcowej

W październiku gromadzimy się w naszych kościołach i kaplicach na wspólną modlitwę różańcową. Podejmując medytację przychodzą nam na myśl wszyscy ci, którzy nauczyli nas modlić się, a ich modlitwa nadal budzi nasz podziw, uznanie i zachwyt. Każdy człowiek w przekazie wiary potrzebuje drugiej osoby, która posłana przez Boga zaszczepi w nim wiarę, obudzi zaufanie i nauczy go żyć miłością chrześcijańską.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Aleksander Zienkiewicz, wrocławski duszpasterz akademicki, nazywany przez studentów „Wujkiem”, którego pamięć jest ciągle żywa, był człowiekiem modlitwy różańcowej. Śledząc wydarzenia z jego życia, słuchając wspomnień wychowanków i czytając opracowania dotyczące jego osoby, można stwierdzić, że różaniec stanowił jego umiłowaną modlitwę. Swoim codziennym życiem dał budujący przykład miłości do Matki Bożej i wierności modlitwie różańcowej.
Ks. Zienkiewicz ukazywał też piękno i wartość modlitwy różańcowej innym, inspirował i motywował swoich wychowanków do jej odmawiania, gdyż sam wielokrotnie doświadczał jej mocy i skuteczności. Różaniec towarzyszył mu wszędzie. Zawsze przesuwał w palcach jego ziarenka. Powtarzał swoim podopiecznym, że różaniec jest rozmową z Maryją, rozmową pełną ufności i zawierzenia. To powierzenie Jej naszych trosk, naszych nadziei, otwarcie przed Nią naszego serca. Oddanie się Jej do dyspozycji we wszystkim, czego Ona żąda od nas w imieniu swego Syna.
Każdego dnia składał w darze Maryi i z wielką miłością ten wieniec róż. Zawierzał wówczas Maryi sprawy, które przykuwały jego uwagę i stanowiły głęboką troskę. Modlił się szczególnie za swoich wychowanków, ogarniał modlitwą wszystkich studentów.
Podczas wojny - jako rektor kościoła farnego w Nowogródku - codziennie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem prowadził modlitwę różańcową, zakończoną Litanią Loretańską i błogosławieństwem. Czynił to nawet po zamordowaniu 11 sióstr nazaretanek męczenniczek, a przed swoją dramatyczną ucieczką przed Niemcami.
Ufność „Wujka” we wstawiennictwo Matki Najświętszej wzmocniło jeszcze bardziej niezwykłe wydarzenie. W czasie jednego z bombardowań, „Wujek” znalazł się w schronie razem z wieloma innymi ludźmi. Rozlegał się płacz i zawodzenie kobiet. Wówczas zastanawiał się, co mógłby uczynić. Wyciągnął różaniec i rozpoczął modlitwę. Powoli zaczęli przyłączać się do niego obecni. Burza przerażenia ucichła. Nastał spokój. Na koniec podszedł do niego oficer sowiecki i gratulując powiedział: Wszystkiego nas nauczyli, ale „molitsja” nie nauczyli.
W pracy ze studentami potrafił umiejętnie ubogacać modlitwą różańcową prowadzone w każdym czasie i miejscu zajęcia. Maria Oszmiańska stwierdza: „W czasie wakacji, w czasie dni skupienia zwykle wychodziliśmy na wieczorne spacery i pod rozgwieżdżonym niebem, wśród szumiących drzew, w pewnym momencie cichły rozmowy - „Wujek” rozpoczynał różaniec”.
Wieczorem można było spotkać „Wuja” na pl. Katedralnym lub w jego okolicy - jak spacerował w sutannie, z różańcem w ręku. Nie zważając na pogodę wychodził „obmodlić” wszystkie sprawy.
W kościele św. Piotra i Pawła zakładał koła żywego różańca, a grono modlących się błogosławił, gratulując im i zachęcając do wytrwałości. Wielu swoim podopiecznym podarował różaniec. Dziś jest dla nich cenną relikwią. Warto w tym miejscu nadmienić, że do dzisiejszego dnia istnieją 3 różne róże różańcowe, zakładane przez „Wujka”. Niektóre z nich były zakładane ponad 35 lat temu. Do jednej z nich należał sam „Wujek”.
Na swój jubileusz 50-lecia kapłaństwa prosił: Tylko nie dawajcie mi prezentów. Lepiej odmówcie w mojej intencji różaniec. Prośba została spełniona.
Kiedy był już chory, studenci często przychodzili do niego, do Domu Księży Emerytów, aby razem pomodlić się na różańcu. Wspólna modlitwa sprawiała mu wielką radość. Była też dla „Wujka” pomocą, bo mając już słaby wzrok uzyskał pozwolenie Księdza Kardynała na zastąpienie liturgii godzin modlitwą różańcową.
Gorliwość ks. Zienkiewicza w modlitwie różańcowej stała się motywem skłaniającym wychowanków do przyjęcia jej i praktykowania we własnym życiu, Tajemnica modlitwy „Wujka” jawi się jako coś żywego, pociągającego i niezbędnego. Siła przekonywania „Wujka” polegała na tym, że pociągał innych do modlitwy własnym przykładem. Stał się osobą godną naśladowania. Wielu spośród wychowanków kontynuuje „czwórkowe” tradycje w swoich rodzinach, na wyjazdach z przyjaciółmi czy na spacerach niedzielnych. Dzieło ks. Zienkiewicza trwa. Widać to w wierności modlitwie różańcowej jego wychowanków.

Reklama

Oprac. Agnieszka Bugała

„U podstaw ujmującej duchowości ks. Zienkiewicza leży głęboka cześć Matki Zbawiciela. Starał się zawsze naśladować Jej życie, szczególnie w zakresie służby bliźnim. Inspirację do Jej czci znajdował w poezji Adama Mickiewicza, który Ją uwielbiał zarówno w Obrazie Jasnogórskim, jak i w Ostrej Bramie, w ukochanym Wilnie. W swym testamencie wyznał, iż od najmłodszych lat stale doznawał Jej pomocy, Jej zawierzał każdy dzień swego życia i że nie zawiódł się na Niej nigdy.
W zeszycie swych ćwiczeń duchownych napisał, że chrześcijaninowi nie wolno odłączać Jej czci od kultu Jej Syna. Różaniec stanowił jego umiłowaną modlitwę.
Ks. prof. J. Swastek

„Ks. Wujek wśród pracy z młodzieżą, z absolwentami i ich rodzinami, tak szczelnie wypełniającej jego czas, nie zaniedbywał modlitwy osobistej, brewiarzowej, Drogi Krzyżowej i Różańca św.
W czasie natomiast naszych spotkań jedna forma modlitwy była mu szczególnie bliska i droga - Różaniec św. Towarzyszył mu wszędzie”.
Józef Kuropka

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

W Fatimie 13 lipca 1917 r. Matka Boża powiedziała: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...