Reklama

Opowieść o Matce Teresie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Nikt nie myśli o piórze, gdy czyta list, pragnie jedynie poznać myśl osoby, która ten list napisała. Dokładnie widać tu, czym jestem w ręku Boga - małym ołówkiem. Bóg przez dzieła miłości pisze nim swój list do świata" - Matka Teresa.

Za sprawą Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej "Gaudium" na rynku księgarskim ukazał się światowej sławy bestseller - autoryzowana biografia Matki Teresy z Kalkuty autorstwa Kathryn Spink. Z języka angielskiego książkę przetłumaczyli Maria Grabska-Ryńska i Andrzej Wojnowski.

Agnes Gonxha Bojaxhiu bardziej znana jako Matka Teresa z Kalkuty urodziła się 26 sierpnia 1910 r. Była najmłodszym z trojga dzieci Nikoli i Dranafile Bojaxhiu, Albańczyków pochodzących z Prizrenu. Już jako kilkunastoletnia dziewczyna za sprawą jezuity O. Jembrekowica zainteresowała się pracą misyjną, zapragnęła poświęcić się pracy wśród najuboższych. Początkowo Agnes marzyła o pracy w Afryce, z czasem jej zainteresowania skierowały się ku Indiom. Jeszcze przed ukończeniem osiemnastego roku życia uzyskała wewnętrzną pewność, że jej powołaniem jest być misjonarką. Pragnęła "iść i dawać ludziom życie Chrystusa". Po wyjeździe do Indii rozpoczyna nowicjat w Zgromadzeniu Sióstr Matki Boskiej Loretańskiej. Tutaj styka się z cierpieniem i niewyobrażalną nędzą tysięcy ludzi, zamieszkujących slumsy Kalkuty. Zaczyna wyraźnie dostrzegać więź pomiędzy umęczonym Jezusem, a cierpiącymi ludźmi, których spotyka. Zrodziła się w niej myśl utworzenia nowego zgromadzenia, które za cel nadrzędny będzie sobie stawiać pracę wśród najuboższych. Owo tajemnicze "powołanie w powołaniu" zaowocowało powstaniem Zgromadzenia Misjonarek Miłości. Realizuje ono swoją misję w duchu ubóstwa i radości na rzecz najbiedniejszych z biednych, mieszkających w dzielnicach nędzy. Szczególną troską otoczeni są opuszczeni i samotni. W głodnych i spragnionych, wyniszczonych chorobami ciałach nędzarzy misjonarki widzą Chrystusa, który w Ewangelii św. Mateusza w tak szczególny sposób utożsamił się z tymi, którzy są w potrzebie: "byłem głodny a daliście Mi jeść...". Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości otaczało opieką coraz większe rzesze ludzi potrzebujących pomocy. Praca sióstr bardzo szybko zaczęła przekraczać granice Kalkuty i Indii, by następnie w innych częściach świata, na innych kontynentach, otwierać nowe placówki. Wg zestawienia wykazu placówek poza granicami Indii (stan z kwietnia 1997 r.) od 1965 do 1997 na całym świecie powstaje 387 miejsc, w których pracują Misjonarki Miłości. Przez całe swoje życie Matka Teresa podróżowała po całym świecie, otwierała nowe domy, w których znajdują pomoc najbardziej potrzebujący, wciąż gotowa była rzucać się w wir pracy. Nawet w podeszłym wieku, kiedy choroby gnębiły jej ciało, nie rezygnowała z pracy, wtedy pisała listy do swoich współpracowników na całym świecie.

Książka Kathrin Spink jest owocem wieloletniej pracy autorki, wielokrotnych podróży i spotkań z samą Matką Teresą, jak i osobami, które dzięki bliskiej współpracy z nią nakreśliły najpełniejszy obraz tej wyjątkowej postaci. Autorka książki dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami podkreśla, iż wszyscy, którym dane było zetknąć się bezpośrednio z Matką Teresą, nie mogli pozostać wobec niej obojętni. Przede wszystkim promieniowała z niej pokora i prostota życia, niezwykła miłość i serdeczność wobec wszystkich ludzi. Dla niej ważny był każdy człowiek. "Jestem zwolenniczką bezpośredniego kontaktu między osobami. Każdy jest dla mnie Chrystusem, a ponieważ istnieje tylko jeden Jezus, osoba, jest dla mnie w danej chwili jedyną osobą na świecie". Wszyscy podkreślali, że po spotkaniu z nią mieli wewnętrzne przekonanie, iż przynajmniej przez chwilę byli kimś wyjątkowym, jedynym i najważniejszym. Wszystko to kształtowała duchowość Matki Teresy, dzięki której potrafiła również sprawić, że płonący w niej ogień rozpalał wszystkich i wszystko, z czym się zetknęła. W owej niezwykłej kobiecie nastąpiło połączenie pokory i skromności, silnej woli i odwagi, która wynikała z przekonania, ż Bóg jest u jej boku. Zawsze miała pewność, że wszystko, co robi zgodne jest z planami Boga.

Matka Teresa z Kalkuty była laureatką wielu prestiżowych nagród przyznawanych jej na całym świecie przez różne instytucje, ale zawsze cały dochód z nich przeznaczała na pomoc najbardziej potrzebującym. Chyba największym wyróżnieniem było przyznanie Matce Teresie w 1979 r. Pokojowej Nagrody Nobla. W swoim przemówieniu wygłoszonym 10 grudnia 1979 r. Matka Teresa poruszyła m.in. najbardziej drażliwe kwestie, które w jej ocenie zagrażają pokojowi na świecie. Narastające obszary ubóstwa oraz zagrożenia, jakie niesie ze sobą aborcja. Dziś, na początku XXI w., słowa wypowiedziane wówczas wcale nie tracą na swej aktualności. " Byłam zaskoczona, widząc, że na Zachodzie tak wielu ludzi zażywa narkotyki. Próbowałam znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Dlaczego jest właśnie tak? Odpowiedz brzmi: Bo w rodzinie nie mają nikogo, kto by na nich czekał. Ojciec i matka są zapracowani, nie mają czasu. Młodzi rodzice są w pracy, a dziecko idzie na ulicę, gdzie w coś się wplątuje. Mówimy dziś o pokoju. To właśnie niszczy pokój. Czuję jednak, że dziś największym zagrożeniem dla pokoju jest aborcja, ponieważ to wojna bezpośrednia, to zabójstwo, mord dokonany rękami matki. I dziś największym niszczycielem pokoju jest aborcja. My, którzy tu jesteśmy, popatrzmy na siebie - rodzice pragnęli nas. Nie byłoby nas tutaj, gdyby uczynili to wobec nas". O tym samym wciąż od wielu już lat mówi Jan Paweł II: dopiero ograniczanie obszarów ubóstwa i budowanie cywilizacji miłości może przynieść światu trwały pokój.

Książka ta pokazuje wyraźnie, iż Matka Teresa całym swoim życiem, starała się taką ideę realizować. Dziś często mówi się o kryzysie czytelnictwa w Polsce, o zalewie rynku prasowego i księgarskiego gazetami i książkami o miernej treści, dlatego warto sięgnąć po pozycję, dzięki której będziemy mogli szukać pozytywnych wzorców i zrozumieć, jakie wartości powinny być dla nas najistotniejsze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mówmy o pokoju tym, którzy chcą wojny

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Duch Święty działa w nas jako mocna i łagodna obecność - mówił papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w bazylice św. Piotra w Watykanie. Dlatego „nie poddajemy się, ale nadal mówimy o pokoju tym, którzy chcą wojny, o przebaczeniu tym, którzy sieją zemstę, o gościnności i solidarności tym, którzy zatrzaskują drzwi i stawiają bariery”.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj