Reklama

Złóżmy wszyscy hołd Matce Bożej w Loretto

Loretto to miejscowość ukryta w ciszy leśnej nad rzeką Liwiec na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Historia oddawania tu czci Matce Bożej sięga początku XX wieku. Do kultu maryjnego przyczynił się bł. ks. Ignacy Kłopotowski, który w 1928 r. zakupił majątek Zenówka i Osówka dla założonego wcześniej przez siebie Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Zmienił także urzędową nazwę tej miejscowości na Loretto. Budowa kaplicy w Loretto trwała 32 lata. Przypadła na trudne lata powojenne. Łaskami słynąca figura Matki Bożej Loretańskiej zajęła szczególne miejsce w ołtarzu głównym kaplicy w przeddzień wprowadzenia stanu wojennego w nocy z 11 na 12 grudnia 1981 r. Fundatorami tej figury są Teresa i Józef Pawliczkowie z Freiburga. Figura została wyrzeźbiona w pracowni artystycznej w Mediolanie, jest kopią figury autorstwa Leopolda Celaniego znajdującej się w sanktuarium Świętego Domku w Loreto we Włoszech. Poświęcenia kaplicy 19 lutego 1984 r. dokonał bp Jerzy Modzelewski. Trzy lata później z okazji Roku Maryjnego kard. Józef Glemp podniósł kaplicę Matki Bożej Loretańskiej do rangi sanktuarium. Oficjalny dekret w tej sprawie wydał bp Kazimierz Romaniuk 3 października 1999 r. Loretańskie sanktuarium jest szczególnym miejscem kultu maryjnego, rekolekcji i formacji duchowych. Od wielu lat widać w Loretto rozmodlonych pielgrzymów. Przychodzą do Maryi, by doznać dobroci Jej Niepokalanego Serca. Przynoszą Jej swoją codzienność, troski, cierpienia, niedostatek, samotność, doświadczenia i radości... To święte miejsce w Loretto odwiedzali sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, który wszystko „postawił na Maryję”, a także sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko - obrońca prawdy i sprawiedliwości. Największa rzesza pielgrzymów pieszych oraz różnymi środkami lokomocji przybywa co roku do Loretto na uroczystość odpustową połączoną ze świętem Narodzenia Matki Bożej oraz z rocznicą śmierci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 80. rocznicę powstania Loretto i 77. rocznicę śmierci założyciela tego miejsca, 7 września, odbyła się wyjątkowa uroczystość koronacji cudownej figury Matki Bożej Loretańskiej. By oddać cześć Patronce rodzin i matek oczekujących na narodzenie dziecka, Patronce lotników, Matce sierot i samotnych, Lekarce chorych, Pocieszycielce strapionych, Wspomożycielce wiernych, przybyło na nią ok. 25 tys. pielgrzymów. Już po raz trzeci na pielgrzymkowy szlak prowadzący do domu Matki Bożej w Loretto wyruszyła grupa pieszych pielgrzymów z Ostrówka oraz Stoczka Węgrwowskiego.

W drodze do Matki

Tegoroczna pielgrzymka została podzielona na dwie grupy. Pierwsza grupa liczyła łącznie 220 pątników z Ostrówka oraz z Kamionny. Do tej grypy dołączyło także kilkoro parafian z Ogrodnik i ze Stoczka. Przewodnictwo duchowe nad grupą objęli tradycyjnie ks. Zenon Czumaj, ks. Janusz Bolewski i al. Michał Marczak. Grupie łochowskiej, która liczyła 110 pątników, przewodniczyli dk. Mariusz Woltański i al. Grzegorz Ziembowski. Wędrowaliśmy w wielkim rozmodleniu i dziecięcej ufności, że Maryja zaniesie nasze radości i smutki na ręce swego Syna. W naszych modlitwach pamiętaliśmy o chorych i cierpiących, a także o tych, którzy zbłądzili na ścieżkach swego życia. Dzięki naszym opiekunom duchowym w czasie drogi dane mam było poznać bliżej biografię i duchowość bł. ks. Kłopotowskiego. W naszych sercach zostały zapisane słowa konferencji, którą na trasie naszego wędrowania wygłosił Ksiądz Zenon, a które zachęciły do czerpania wzoru z duchowości bł. Księdza Ignacego.
Nasza jednodniowa wędrówka do Loretto została ubogacona wspólnym śpiewem Godzinek do Matki Bożej, odmówieniem Litanii do bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, modlitwą różańcową oraz odśpiewaną Litanią do Matki Bożej Loretańskiej. Tym modlitwom towarzyszył śpiew pieśni, o które zatroszczyła się schola młodzieżowa z parafii Kamionna oraz wszyscy pielgrzymi. Na pątniczym szlaku nie zabrakło także naszej modlitwy osobistej i wielu refleksji nad własnym życiem. Wielu z nas zapewne to uczyniło podczas odpoczynków, nawiedzając kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Budziskach oraz kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Gwizdałach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uroczystość koronacji

Nasze pielgrzymowanie zostało uwieńczone złożeniem hołdu Matce Bożej i włożeniem na Jej dłonie wszystkich naszych intencji. Obecność pielgrzymów z Ostrówka, Stoczka, Ogrodnik, Kamionny i Łochowa oraz z wielu innych parafii diecezji drohiczyńskiej w domu Matki Bożej w Loretto w tym szczególnym dniu koronacji to wielki dar od Boga. Na zawsze w naszych sercach zastała zapisana uroczysta koronacja cudownej figury Matki Bożej podczas Mszy św., której przewodniczył prymas Polski kard. Józef Glemp. Aktu koronacji dokonał pasterz kościoła warszawsko-praskiego abp Henryk Hoser, który także wygłosił homilię. Na tę doniosłą uroczystość do Loretańskiej Pani przybyli m.in.: abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce, ks. Mieczysław Mokrzycki - dawny sekretarz Jana Pawła II, wielu arcybiskupów i biskupów, kapłanów i sióstr zakonnych z całej Polski. W Mszy św. brał także udział pasterz kościoła drohiczyńskiego bp Antoni Dydycz.
Na zawsze w naszych sercach pozostaną słowa homilii wygłoszonej przez abp. Hosera, który podkreślił, że włożenie królewskich koron na skronie cudownej figury Matki Bożej w Loretto jest wielkim wydarzeniem w historii Kościoła. Dodał, że akt koronacji jest oddaniem hołdu i czci Loretańskiej Pani. Tego aktu dokonuje także naszymi rękami... Rzeszom wiernych zgromadzonym na uroczystej Mszy św. koronacyjnej kard. Glemp udzielił uroczystego błogosławieństwa.

Czas podziękowań

Koronacja Matki Bożej Loretańskiej była wielkim zaszczytem dla Sióstr Loretanek. One bowiem są od dziesiątek lat czcicielkami Maryi i założyciela swego zgromadzenia. Są także wzorowymi strażniczkami trwającymi nieustannie na modlitwie przy cudownej figurze Loretańskiej Pani i przy grobie bł. Księdza Ignacego oraz troszczącymi się o piękno tego świętego miejsca. Za dar koronacji Matki Bożej Loretańskiej siostry swoją wdzięczność wyraziły Panu Bogu i bł. ks. Kłopotowskiemu, któremu zawierzyły całe zgromadzenie. Słowa podziękowań złożyły także na ręce Prymasa Polski, arcybiskupów i biskupów, kapłanów i sióstr zakonnych oraz na ręce osób świeckich, władz państwowych i samorządowych, służb porządkowych i wszystkich pielgrzymów, którzy wspólnie tę koronacyjną uroczystość uczynili tak ważną w życiu Kościoła. Szczególne słowa uznania i podziękowania skierowały pod adresem autora projektu i artysty wykonania koron Olgierda Stopińskiego i jego współpracowników. Podziękowały także diecezji warszawsko-praskiej i wszystkim ofiarodawcom za dary złożone na królewskie korony. Głęboką wdzięczność wyraziły Radiu Maryja, Telewizji Trwam, Radiu Niepokalanów oraz wszystkim mediom katolickim.
Przyjdźmy wszyscy do domu Matki Bożej w Loretto. Złóżmy Jej naszą wdzięczność i hołd. Ona - Przemożna Orędowniczka odsłoni nam skarby łask potrzebne do godnego chrześcijańskiego życia. Przytulmy się do Jej macierzyńskiego Serca, które ogarnia miłością swoje dzieci. Złóżmy w Jej matczyne ręce wszystkie nasze troski i cierpienia. Szukajmy u niej pomocy i ratunku. Pozwólmy Jej kierować naszym życiem, byśmy nie zbłądzili na bezdrożach współczesnego świata. Po prostu zaufajmy Loretańskiej Pani!

Podziel się:

Oceń:

0 0
2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia

Więcej ...

Kapłaństwo - dar Jezusa dla Kościoła

Niedziela legnicka 4/2004

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Abp Gądecki do kapłanów: bądźmy otwarci na wszystkich

2024-03-28 20:06
Abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Mamy za zadanie uosabiać otwartość na wszystkich, coś, czego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie pojąć. Otwartość ta wzywa nas wszystkich do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy, i na tych, których stawiamy poza nawiasem. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach - mówił podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Wiara

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...