Reklama

Wciąż wychowuje młodzież

- Jan Paweł II bardzo lubił dzieci, dlatego ja też go lubię - mówi z rozbrajającą szczerością 9-letnia Paulina Wojnowska z klasy 3b Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu. Szkoły niezwyczajnej, bo noszącej imię Papieża Polaka. Jej uczniowie - podobnie jak w wielu innych szkołach - przygotowali się szczególnie starannie do obchodów Dnia Papieskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu 16 października 1978 r., arcybiskup krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przybrał imię Jana Pawła II. 27 lipca 2005 r. dzień 16 października został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP - jak stwierdzono w uchwale - w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory. Od roku 2001 Dzień Papieski obchodzony jest również w polskim Kościele - jako dzień wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Przypada w niedzielę przed 16 października - rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra.
Tak było i w tym roku. W diecezji świdnickiej obchody zainaugurowała uroczysta Msza św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II - w świdnickiej katedrze, którą celebrował biskup świdnicki Ignacy Dec. W homilii Ordynariusz Świdnicki przypomniał fragmenty listu biskupów polskich w trzydziestą rocznicę wyboru Jana Pawła II, zatytułowanego „Owoce wielkiego pontyfikatu”.
- Trzy dni temu, będąc w Rzymie, modliłem się przy grobie Jana Pawła II w intencji wyniesienia go na ołtarze. Dziś wiemy bowiem doskonale, że to, co się wydarzyło w Rzymie trzydzieści lat temu, 16 października 1978 r., przekroczyło najśmielsze wyobrażenia. Biskupem Rzymu, Namiestnikiem Chrystusa na ziemi i Następcą Piotra został pasterz pochodzący „z dalekiego kraju”. Z tego kraju, który Jezus Chrystus ponad tysiąc lat wcześniej naznaczył swoją obecnością i wprowadził w nurt życia Kościoła powszechnego - mówił Ordynariusz Świdnicki. - Wybór Karola Wojtyły na papieża był głębokim przeżyciem, wstrząsem duchowym. Oznaczał, że całe nasze trudne polskie doświadczenie nabrało nowego, głębszego sensu i wymiaru. Nabrało sensu nasze zmaganie się o Boga w życiu osobistym i społecznym. Pogłębiła się świadomość, że pomimo żelaznej kurtyny należymy do wielkiej wspólnoty Kościoła powszechnego. Jan Paweł II swoje polskie doświadczenie wiary wniósł w życie całego Kościoła. Na horyzoncie naszego doświadczenia pojawiła się na nowo nadzieja na wolność. Pojawiła się wola godnego życia w zgodzie z sumieniem.
Ksiądz Biskup, nawiązując do czytanej w niedzielę Ewangelii, przypomniał, że Ojciec Święty jest wychowawcą nas wszystkich (hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmiało bowiem „Jan Paweł II - Wychowawca młodzieży”) i że pokazał nam, jak kierować się w życiu Ewangelią.
- Tematem dzisiejszych czytań była uczta. Uczta, na którą zaprasza nas Bóg. Ta ucztą jest nic innego jak właśnie Eucharystia - podkreślał bp Ignacy Dec. - Zaproszenie Chrystusa na Eucharystię ciągle trwa, ale nie wszyscy z niego korzystają, nie wszyscy przychodzą do świątyni. Tymczasem Jan Paweł II pokazał nam, jak bardzo jest to ważne. Zarówno swoją ostatnią encyklikę, jak i ostatni list apostolski poświęcił właśnie jej znaczeniu w naszym życiu. Dlatego apeluję do Was - niech to zaproszenie do uczestnictwa we Mszy św. będzie przez Was przyjmowane! Martwmy się o to, żeby nasi bliscy, nasi sąsiedzi nie byli głusi na to zaproszenie.
Ordynariusz Świdnicki przywołał słowa św. Pawła: „wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”.
- Dziś mamy wokół siebie tyle bolączek, tyle zmartwień. Potrzebne jest nam umocnienie. A umocnienie przychodzi właśnie na Eucharystii - mówił. - Nie zapominajmy o tym szczególnie teraz, kiedy wspominamy wybór Karola Wojtyły na papieża.
Przed Mszą św. w katedrze bp Dec wziął udział w spotkaniu szkół im. Jana Pawła II z diecezji świdnickiej i stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W czasie uroczystości powołano do życia Diecezjalną Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II w diecezji świdnickiej.
- Należy do niej w tej chwili 19 placówek - mówi Urszula Karnasiewicz, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu. - Chcemy wspólnie promować nauki Papieża wśród dzieci i młodzieży i kierować się nimi w naszym życiu.
W tej wałbrzyskiej szkole uczniowie szczególnie przygotowali się do obchodów Dnia Papieskiego, tym bardziej, że 16 października mijała 2. rocznica nadania imienia Papieża Polaka placówce. Odbył się tam III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II pod hasłem: „Jan Paweł II - Wychowawca młodych”.
Konkurs miał na celu pogłębienie wiedzy na temat Światowych Dni Młodzieży z Janem Pawłem II oraz przybliżenie wartości zawartych w nauczaniu Ojca Świętego skierowanego do młodych ludzi - podkreśla katecheta Paweł Kocemba. - Wzięło w nim udział dziewięć szkół z powiatu wałbrzyskiego.
Podczas konkursu uczniowie PSP 28 zaprezentowali przedstawienie pt. „Okna i kremówki”, aby pokazać, że nawet w zwykłych rzeczach, przedmiotach można odnaleźć ślady wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II.
- To była rozmowa dwóch okien papieskich: tego w Krakowie, przy ul. Floriańskiej, i tego w Watykanie - opowiada dyrektor Karnasiewicz. - Elementem łączącym ludzi bez względu na czas i miejsce była także ulubiona pieśń Papieża „Barka”, w której śpiew włączyli się wszyscy.
- Imprezie towarzyszyły wystawy zaprezentowane na terenie szkoły, m.in. wystawa albumów o życiu i twórczości Jana Pawła II wykonanych przez uczniów starszych klas oraz wystawa prac plastycznych dzieci ukazująca sylwetkę i zainteresowania tego niezwykłego człowieka - dodaje Paweł Kocemba. - Konkurs był też okazją do podsumowania działań papieskich podjętych w ubiegłym roku szkolnym. Oprócz Dnia Dobrych Uczynków, Galerii Dobroci, obchodów różnych rocznic z życia Jana Pawła II, konkursów papieskich, była również wzmianka o liście, który uczniowie naszej szkoły otrzymali od papieża Benedykta XVI.
Obchody dnia papieskiego trwały też w innych miastach naszej diecezji. W Dzierżoniowie bp Ignacy Dec poświecił pomnik Jana Pawła II, który stanął przy ul. Świdnickiej. Burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun przypomniał, że 5 kwietnia 2005 r., trzy dni po śmierci Jana Pawła II, Rada Miejska podjęła uchwałę o budowie pomnika.
- Bieżący rok jest szczególny, gdyż obchodzimy 750-lecie Dzierżoniowa, a dziś, w dniu poświęcenia pomnika, także ósmy Dzień Papieski - podkreślał Marek Piorun.
- Ta bliskość pomnika ma sprawić, że Papież będzie pośród nas. Niech to będzie nasze dziękczynienie za wielkiego Polaka, wielkiego Papieża, a jednocześnie prośba o budowanie miłości tak, jak nas uczył - apelował do dzierżoniowian Ordynariusz Świdnicki. - Nie mamy jeszcze za wielu pomników Papieża w naszej diecezji. Nie mamy go nawet w Świdnicy, w której jest siedziba diecezji. Nie ukrywam jednak, że chcemy, by stanął także u nas.
Również w Bielawie wierni spotkali się pod pomnikiem Ojca świętego na modlitewnym czuwaniu, tzw. wieczornicy, w czasie której bielawska młodzież przedstawiła program słowno-muzyczny poświęcony naszemu wielkiemu rodakowi.
W parafii Miłosierdzia Bożego w Świdnicy księża przypominali, że tegoroczny Dzień Papieski przypadł w przeddzień rocznicy ostatniego objawienia Matki Bożej w Fatimie. Na Mszach św. młodzież z parafii przedstawiała prezentację multimedialną ukazującą historię objawień fatimskich.
- Taka forma świętowania Dnia Papieskiego wydaje się być w pełni zgodna z nauczaniem i przesłaniem papieża Jana Pawła II, który zawsze, całym swoim życiem i każdym swoim gestem, zamiast wskazywać na siebie wskazywał na Pana i Jego Matkę - „Totus Tuus Maria”! Wiemy też, że modlitwa różańcowa była niezwykle przez niego ceniona. Jakże często widzieliśmy go z różańcem w ręku! Przy każdej też sposobności obdarowywał różańcem właśnie - podkreślali duchowni.
Na każdej z uroczystości zaznaczano także, że pośród licznych dzieł papieskich wyróżnia się Dzieło Nowego Tysiąclecia, fundujące stypendia dla utalentowanej młodzieży z ubogich rodzin. Fundusz pochodzi ze zbiórki, która corocznie przeprowadzana jest w całej Polsce w Dniu Papieskim. Ta inicjatywa to żywy pomnik Jana Pawła II, wyraz naszej wdzięczności za dar jego pontyfikatu, a także znak, że chcemy iść drogą, którą on wskazał.
- Chcę naśladować Papieża, brać z niego przykład - mówi z przejęciem 8-letni Patryk Ostafin, uczeń wałbrzyskiej podstawówki. Jego słowa są najlepszym dowodem na to, że Papież Polak wciąż jest dla młodych autorytetem, wciąż ich wychowuje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43
Wiktoria i Józef Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

Więcej ...

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...