Reklama

Za kratami Chrystus też jest obecny

Niedziela bielsko-żywiecka 44/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mariusz Rzymek: - Został Ksiądz kapelanem więziennictwa z przymusu, bo tak zadecydowali przełożeni, czy z wolnej woli?

Ks. Antoni Kajzerek: - Można było odmówić, ale po wcześniejszych doświadczeniach duszpasterskich, m.in. po pracy misyjnej, proboszczowskiej i akademickiej w Argentynie i Hiszpanii, perspektywa zajmowania się osadzonymi w areszcie śledczym nie zrobiła na mnie specjalnego wrażenia. Przyjąłem więc propozycję biskupa katowickiego, a później, gdy Bielsko-Biała stała się siedzibą nowej diecezji, nie odmówiłem także swemu kolejnemu zwierzchnikowi. Dzięki temu jestem chyba najstarszym duszpasterzem więziennym w Polsce. Moja posługa w areszcie śledczym liczy już sobie 20 lat.

- Jak osadzeni reagują na sutannę. Na niektórych nie działa ona jak przysłowiowa płachta na byka?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Owszem bywały sytuacje, że ktoś mnie sklął czy opluł, ale były to sporadyczne przypadki. Być może chętnych do tego typu akcji byłoby więcej, ale ja z wszystkimi osadzonymi się nie spotykam. Jestem do dyspozycji tych, którzy wyrażają chęć skontaktowania się ze mną czy to za sprawą Mszy św., czy przy okazji indywidualnej rozmowy duszpasterskiej. Ci, co tego nie pragną, trzymają się ode mnie z daleka.

- Jeżeli jednak ktoś znieważa osobę duchowną i reaguje na nią z agresją, to można przypuszczać, że jest on pod wpływem sił demonicznych. Czy podczas swej wieloletniej praktyki widział Ksiądz potrzebę działania za pośrednictwem egzorcyzmu?

- W mojej pracy duszpasterskiej przypominam sobie tylko jeden przypadek, który nadawał się do egzorcyzmowania. Nim jednak zdążyłem zadziałać, osadzonego przeniesiono do innego zakładu.

Reklama

- Jak wygląda realizacja posługi duszpasterskiej w areszcie śledczym?

- Z jednej strony są coniedzielne i świąteczne Msze św., a z drugiej - indywidualne rozmowy z osadzonymi. W areszcie ludzie przebywają tylko do zakończenia rozprawy sądowej, po której, gdy są winni, trafiają do więzień, a gdy są uniewinniani, z powrotem na wolność. Nie ma więc możliwości prowadzenia jakiegoś pogłębionego duszpasterstwa. Te można tworzyć już w realiach więziennych, gdy ma się w perspektywie kilka lat pracy ze skazanym. Ja więc jedynie przygotowuję grunt pod pracę, którą poprowadzi kapelan zakładu karnego.

- Jacy ludzie najczęściej korzystają z Księdza oferty duszpasterskiej?

- Z reguły są to osoby, które sądzone są za różnego rodzaju przestępstwa gospodarcze. Recydywiści też, ale już w znacznie mniejszym stopniu.

- Wspomniał Ksiądz, że jego pracę determinuje czas, który wyznaczają data osadzenia i data wydania wyroku. Z reguły, jaki jest to okres?

- Mówiąc w skrócie, niezwykle zróżnicowany. Osadzony może przebywać w areszcie równie dobrze 3 miesiące, jak i 3-4 lata.

- Jak Ksiądz myśli, czemu nie wszyscy osadzeni są skłonni do kontaktów z duszpasterzami?

- Jeżeli ktoś pogrążył się w tym, by czynić zło, to dla niego każdy przejaw dobra będzie niczym sól w oku. I nieważne, czy to będzie dobro uczynione rękami innego człowieka, czy znak Kościoła, krzyża, czy zwykła sutanna. Jego to wszystko będzie denerwowało. Taki osobnik ma przed sobą tylko dwie możliwości: albo samemu się zmieni i będzie trwał w tym, co dobre, albo zniszczy to wszystko, co przypomina mu o istnieniu dobra. Trzeciej drogi nie ma. To jest mechanizm działania nie tylko aresztanta, ale i każdego człowieka, który zamierza trwać w swoim złym działaniu. Niekiedy też takim determinującym czynnikiem związanym z unikaniem mojej osoby jest wstyd. Trafiają się bowiem osoby, które planowały wyjść na prostą. Tymczasem okazało się, że nie wytrwały w swoich postanowieniach i znów wróciły za kraty.

- Po tylu latach posługi w jednym miejscu pewnie wyrobił sobie Ksiądz odpowiednią markę u tzw. stałych rezydentów. Proszę powiedzieć, czy przekłada się ona na stosowny względem duchownego szacunek?

- Na ogół tak. Takim widomym tego przejawem jest powstrzymywanie się w mojej obecności przed wypowiadaniem przekleństw. Kolejnym jest okazywane mi wielkiego zaufania. Jeżeli ktoś decyduje się już na rozmowę ze mną, to podczas jej trwania szczerze mówi o wielu rzeczach, i choć to nie spowiedź, jest w stu procentach pewny, że nic z tego, co powiedział, nie przedostanie się nigdzie dalej.

- Co ma Ksiądz do powiedzenia tym osobom, które kwestionują zasadność posługi kapłanów w zakładach karnych, twierdząc, że praca z recydywistami jest zwykłą stratą czasu?

- Gdy ktoś się mnie pyta, czy warto chodzić z Ewangelią do aresztowanych, to odpowiadam, że warto. Nikt w końcu nie może wykluczyć, że wśród tego towarzystwa nie znajduje się jakiś dobry łotr? A jeżeli tak, to jest szansa, że za kilka czy kilkadziesiąt lat moje słowa obudzą czyjeś sumienie i wtedy jakaś dusza na powrót stanie się własnością Boga. Z drugiej strony zaprzestanie pracy z osadzonymi jest niczym pozostawienie samemu sobie mniej zdolnego ucznia. Jak pewnie większość pamięta, Bóg obdarzył nas wszystkich talentami. Nie ma się zatem co dziwić, że ten co dostał ich pięć, nie ma większych problemów z czynieniem dobra. Inaczej jest jednak z tym, co ma tylko jeden talent. On musi o wiele bardziej się natrudzić, by zrobić coś pozytywnego. Identycznie sprawa wygląda ze słabym uczniem, który żeby otrzymać pozytywną ocenę, jest skazany na bardzo długie ślęczenie nad materiałem zadanym do opanowania. Biorąc to pod uwagę, nie wiem, jak Pan Bóg ostatecznie popatrzy na ludzi, którzy rzadko potrafili wybierać dobro, ale mimo to co jakiś czas usiłowali jednak po nie sięgnąć. Może się okazać, że ich trud w oczach Boga będzie wyżej sklasyfikowany niż nasz.

- Niektórzy ludzie twierdzą, że informacja o skazaniu jakiejś osoby powinna być jawna dla wszystkich. Jak się Ksiądz na to zapatruje?

- Trzeba pamiętać, że zawsze informacja o procesie jest jawna dla poszkodowanego, który widzi, jak wymiar sprawiedliwości czyni zadość jego krzywdzie, skazując winowajcę prawomocnym wyrokiem. Do reszty społeczeństwa takie informacje nie muszą docierać. Bo i po co? Człowiek, który odsiedział swoje, przecież odpokutował względem społeczeństwa zło, które uczynił. On już karę poniósł. Nie ma więc potrzeby, by przez całe życie przeszedł niczym „kainita”, z piętnem, które od razu pozwala go zidentyfikować jako kryminalistę i obrzucać błotem.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Co z tą kabałą?

2024-07-01 18:46

Niedziela Ogólnopolska 27/2024, str. 16-17

Paweł Willenberg, Talmudyści

cyfrowe.mnw.art.pl/domena publiczna

Paweł Willenberg, Talmudyści

Czym jest kabała, która w ostatnich latach tak fascynuje gwiazdy pop-kultury?

Słowo „kabała” pochodzi od hebrajskiego czasownika lekabel – przyjmować (wiedzę od mistrza). Kabała to kierunek filozoficzny (dość powszechnie określana jest też jako zjawisko religijne), podejmujący polemikę z racjonalizmem głoszonym przez żydowskiego uczonego Mojżesza Majmonidesa (zm. 1204 r.).

Więcej ...

We wtorek odbędzie się demonstracja ws. praworządności: Przypadek ks. Olszewskiego był szczególnie drastyczny

2024-07-06 20:47
Ks. Michał Olszewski SCJ

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

9 lipca, we wtorek, o godz. 17.30 przed Sejmem odbędzie się demonstracja w sprawie praworządności w Polsce. Manifestację zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Lider Zjednoczonej Prawicy ocenił, że łamanie praworządności jest dzisiaj „rzeczą codzienną”. Prezes PiS jako przykład wymienił sprawę zatrzymania i przetrzymywania ks. Michała Olszewskiego, przedstawiciela Fundacji Profeto.

Więcej ...

W Rzymie można oglądać wystawę o polskich męczennikach z Pariacoto

2024-07-06 15:11

Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych

Byli Polakami, promowali też Polskę i cieszę się, że dzisiaj w tej uroczystości poza naszymi rodakami brali też udział ambasadorowie z całego świata - powiedział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski w trakcie otwarcia w Rzymie wystawy poświęconej polskim męczennikom, franciszkanom z Pariacoto, którą można oglądać przez całe lato w Casa Kolbe.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla

Kościół

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...