Reklama

Chcemy katechizować dorosłych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Malowniczo położona parafia pw. Wszystkich Świętych w Babicach istnieje w tym miejscu od kilkuset lat. Tutejsi parafianie licznie uczestniczą w parafialnych uroczystościach. Dużą wagę przywiązuje się do katechizowania dorosłych

W centrum Eucharystia

Parafia - to zespół ludzi - wierni i kapłani. To swoisty organizm, który żyje i działa. Parafia to rodzina, w której centrum zawsze jest Eucharystia - mówi ks. proboszcz Antoni Pitek, który od kilku lat organizuje życie duszpasterskie parafii w Babicach. Wspólnota liczy 3500 wiernych mieszkających w Babicach, Olszynie, Rozkochowie i Wygiełzowie. Do niedawna parafia była jeszcze liczniejsza, ale w pobliskich miejscowościach powołano nowe parafie i zbudowano nowe kościoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Katechizacja dorosłych

- Martwi fakt, że wielu ocenia parafię tylko przez pryzmat materialny. Oczywiście, bardzo ważny jest wkład wiernych w utrzymywanie świątyni i troska o materialny wymiar parafii. Najważniejsze jest jednak oblicze duchowe, o czym często się zapomina - mówi Ksiądz Proboszcz. W parafii dużą wagę przywiązuje się do katechizacji dorosłych. - W tym względzie dorosłym stawiamy dość duże wymagania. Przynajmniej dwa razy w roku pragniemy się spotkać z rodzicami wszystkich dzieci uczęszczających do szkoły - dodaje Ksiądz Proboszcz. Skoro wymagania stawia się dzieciom, to dlaczego nie stawiać ich dorosłym. Przykład babickiej parafii pokazuje, że warto, aby takie spotkania dla dorosłych organizować. Bo w rzeczywistości bywa jednak tak, że dorośli w swoim rozwoju duchowym się zatrzymują, brakuje im czasu na jakąkolwiek formację duchową. Samo, nawet najbardziej gorliwe uczestnictwo, w niedzielnej Eucharystii może nie wystarczyć. W każdej parafii są grupy modlitewne i formacyjne dorosłych, jednak nie każdy chce się, niestety, w takie grupy angażować. Katechezy, organizowane kilka razy do roku, mogą się stać alternatywą, która będzie mobilizowała dorosłych do własnego rozwoju duchowego. Gdyby lekarz przestał się dokształcać w swoim zawodzie, to nie leczyłby nas skutecznie. A o ileż ważniejszy jest duchowy rozwój człowieka!

Reklama

Dbają o piękną liturgię

Cieszy fakt szczególnego przywiązania wiernych do piękna liturgii, zwłaszcza liturgii świątecznej - wielkotygodniowej czy też tej, która towarzyszy odpustowi parafialnemu i procesji Bożego Ciała i nabożeństw fatimskich. Zaangażowanie w życie religijne jest w parafii duże, ale Ksiądz Proboszcz zaznacza, że jeszcze zbyt mało wiernych angażuje się w działalność mniejszych wspólnot powstałych przy parafii. Wierni licznie uczestniczą w Triduum Paschalnym. W Wielki Piątek trwa całonocna adoracja, w czasie tej modlitwy o każdej godzinie można w świątyni spotkać kilkadziesiąt osób.
Parafianie dużą wagę przywiązują do udziału w procesji z okazji Bożego Ciała i procesji podczas odpustu. Godne uwagi jest to, że wierni nie wychodzą z kościoła, gdy śpiewane jest na zakończenie uroczyste „Te Deum”, podobnie jest podczas innych nabożeństw. Od roku w parafii odbywają się nabożeństwa fatimskie, a od kilku lat młodzież i dzieci mają możliwość uczestnictwa w triduum z okazji uroczystości św. Stanisława Kostki - ich patrona.

Dbają o dom Boży

Do parafii Wszystkich Świętych w Babicach należy także kaplica pw. Matki Bożej Królowej Polski w pobliskim Rozkochowie. Mieszkańcy Rozkochowa z wielką troską dbają o swój dom Boży. Jest to głównie zasługa szczególnie aktywnie działającej tam Duszpasterskiej Rady Parafialnej, która dba o materialne utrzymanie kaplicy, ale także przygotowuje świątynię do wszystkich uroczystości, urządza Wigilię dla samotnych. Strażacy z Rozkochowa angażują się także w organizowanie wakacji dla dzieci. Ks. Antoni podkreśla, że członkowie tamtejszej wspólnoty mogą służyć dla innych jako przykład zaangażowania wiernych w życie Kościoła lokalnego, zarówno pod względem materialnym jak i duchowym.
Swój wkład w rozwój parafii mają także siostry ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, posługujące na terenie parafii. Sióstr jest sześć - wśród nich katechetka, organistka, zakrystianka.

Reklama

Ośrodek oazowy

Wiele dokonał poprzedni proboszcz - ks. Marian Budzyk, który pracował w Babicach przez 30 lat. Jego zasługą jest powstanie przy parafii ośrodka oazowego, który na owe czasy dobrze spełniał swoje zadanie. Jeszcze kilka lat temu babicka parafia znana była z tego, że przyjeżdżali tu na rekolekcje oazowicze - głównie z archidiecezji krakowskiej. Ośrodek stanowi kilka osobnych budynków o nazwach nawiązujących do Ewangelii - „Eden”, „Namiot Słońca”, „Betania”. W centralnym punkcie ośrodka znajduje się grota poświęcocna Maryi. Ciekawie zaprojektowany ośrodek nie funkcjonuje już jednak od kilku lat. Wymaga gruntownego remontu, na który potrzebne są duże środki finansowe, by można przystosować go do obecnych standardów. Może jednak w niedalekiej przyszłości tutejsi parafianie znów usłyszą radosny śpiew oazowiczów przeżywających w nim ważne momenty swojego życia.

Architektoniczne bogactwo

Parafia istnieje w Babicach od 1440 r. Kościół zbudowano tutaj w roku 1542, ale został spalony przez Szwedów w 1655 r. Odbudowano go ponad dwieście lat później. Świątynia zniszczona została ponownie w 1939 i 1945 r. Po wojennych zniszczeniach kościołowi nadano kształt barokowy. W środku podziwiać możemy barokowe portale, chrzcielnicę, boczne ołtarze i dzwonnicę również w tym samym stylu. Szczególnie cenna jest monstrancja gotycka z XVII wieku, która służy wiernym tylko podczas wyjątkowych uroczystości i ważnych świąt.

Turystyczne i kulturalne bogactwo regionu

Warto zwrócić uwagę na ciekawe położenie parafii oraz na inicjatywy podejmowane na terenie gminy Babice. Włączają się w nie mieszkańcy miejscowości, które swoim zasięgiem ogarnia parafia Wszystkich Świętych. Babice leżą w granicach Jurajskiego Parku Krajobrazowego, na terenie gminy utworzone są dwa rezerwaty przyrody. Niektórzy uważają, że symbolem tego terenu są liczne bociany. Pobliskie tereny uchodzą bowiem za obszary o wysokim wskaźniku czystości powietrza i gleb. W niedużej odległości od kościoła w Babicach znajduje się zamek Lipowiec. Kiedyś był on siedzibą biskupów krakowskich, potem więzieniem. W Wygiełzowie na terenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego znajduje się skansen, na którego terenie mieści się zabytkowy drewniany kościółek. Co roku, w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, odprawiana jest w nim m.in. Msza św. Kończy ona Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej, na którym występują światowej sławy artyści. Koncerty w ramach Festiwalu odbywają się na terenie skansenu i w kościołach powiatu chrzanowskiego w niedziele, na przełomie sierpnia i września.
- Przed naszą parafią stają coraz to nowe zadania. Odkąd powstały nowe parafie w Żarkach, Mendkowie, Zagórzu, Kwaczale i Jankowicach, parafian jest mniej. Wydaje mi się jednak, że wiele można tutaj zdziałać, ponieważ zdecydowana większość rodzin, którym nie jest obojętna sprawa parafii, stawia sobie często pytanie: jaki jest mój osobisty wkład w rozwój parafii i jej apostolską działalność - mówi Ksiądz Proboszcz.

Parafia Wszystkich Świętych w Babicach

Msze św. w niedziele i święta: godz.: 7, 9, 11, 17;
Nieszpory w niedziele o godz. 16.30
Msze św. w dni powszednie: godz.: 7 i 17 (okres zimowy) i godz. 7, 18 (okres letni)

Odpust w Uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada oraz w Matki Bożej Różańcowej - w drugą niedzielę października
1. Podczas wizytacji biskupiej w przedszkolu w Olszynach.
2. Parafianie na pielgrzymce w podczęstochowskim Leśniowie.
3. Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej i panie z Koła Gospodyń Wiejskich po Mszy św. dożynkowej

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja się pogarsza, schudł 15 kg

2024-07-01 21:11
Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

Fot. Telewizja Republika

Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

"Ksiądz Michał Olszewski jest w takiej kondycji, że jest 15 kg mniej ks. Olszewskiego od czasu, kiedy został zastosowany wobec niego areszt. Proszę sobie samemu ocenić, to nigdy nie był jakiś otyły mężczyzna." - mówi Michał Skwarzyński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy!

Więcej ...

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks. Michał Olszewski

2024-07-01 11:48
Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

Fot. Telewizja Republika

Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

O 20:00 zaplanowano protest pod aresztem, gdzie przebywa zatrzymany przez ABW ks. Michał Olszewski.

Więcej ...

2 lipca: Kto dziś gra i o której godzinie? 1/8 finału Euro 2024

2024-07-02 06:37
Turcja w 1/8 finału Euro 2024 spotka się z Austrią

PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Turcja w 1/8 finału Euro 2024 spotka się z Austrią

2 lipca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra? 1/8 finału Euro 2024.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska