Reklama

IV Forum Teologów Europy Środkowo-Wschodniej

„Być człowiekiem - być prorokiem”

Niedziela lubelska 44/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

12 października w Łucku na Ukrainie zakończyło się trwające przez cztery dni IV Forum Teologów Europy Środkowo-Wschodniej (FTEŚW) pod hasłem „Być człowiekiem - być prorokiem”. Miało ono charakter ekumeniczny. W obradach uczestniczyli rzymskokatoliccy, grekokatoliccy i prawosławni teologowie, historycy, filozofowie, prawnicy, duszpasterze i lekarze z Polski, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Słowacji, Czech i Rosji.
Wygłoszono kilkadziesiąt referatów, w których prelegenci zaprezentowali m.in. antropologię Benedykta XVI, naukę o człowieku wyrażoną w dokumentach Soboru Watykańskiego II i w tradycji patrystycznej, filozoficzną koncepcję osoby ludzkiej oraz świadectwa męczeństwa i heroizmu duchownych i świeckich na Białorusi, Ukrainie i w Polsce. W dyskusjach podejmowano problemy sposobu docierania do źródeł archiwalnych, kształtowania wrażliwości historycznej młodego pokolenia oraz budowania dialogu ekumenicznego w aktualnych realiach społeczno-politycznych.
Forum narodziło się z inicjatywy teologów lubelskich i stanowi odpowiedź na apel Jana Pawła II, by w teologii bardziej uwzględniać świadectwo wiary współczesnych męczenników. Głównym twórcą i pomysłodawcą tej nowej struktury współpracy intelektualistów naszego regionu Europy jest o. prof. Stanisław Napiórkowski OFM Conv z KUL. Podkreślił on, że główne cele Forum to: budowanie teologii wyrastającej z naszych doświadczeń i dziedzictwa kulturowego, wymiana myśli wyrażającej problemy i wyzwania regionów, prezentacja chrześcijańskiej wizji człowieka, z podkreśleniem prawdy o godności ludzkiej, dokumentowanie świadectw o heroicznej wierze i miłości ludzi przeżywających dramat totalitarnego terroru, kształtowanie kultury pojednania między Kościołami i narodami oraz przygotowywanie publikacji teologicznych i historycznych w językach słowiańskich.
Podczas forum odbyła się prezentacja Instytutu Badań Kościelnych. Jest to organizacja pozarządowa utworzona 19 czerwca br. w Łucku. Jednym z twórców instytutu jest dr hab. Włodzimierz Osadczy, kanclerz Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów w Lublinie. Zaznaczył on, że zadaniem Instytutu jest zachowanie, zabezpieczenie i propagowanie spuścizny historycznej Kościoła katolickiego i innych Kościołów na terenach Ukrainy i poza jej granicami. Działalności instytutu patronować będzie biskup Łucka.
Na zakończenie Forum bp Marcjan Trofimiak odprawił Mszę św. w łuckiej katedrze. W homilii z wdzięcznością wspomniał o wielu biskupach i kapłanach, którzy w trudnych czasach totalitaryzmu nieśli posługę duchową na ziemiach obecnej Ukrainy i w innych regionach byłego Związku Radzieckiego. Uczestnicy Forum wysłuchali także koncertu w katedrze oraz zwiedzili Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku, kościół parafialny i muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu, prawosławny klasztor-ławrę w Poczajowie oraz zrujnowaną kolegiatę w Ołyce.
W słowie podsumowującym o. prof. S.C. Napiórkowski podziękował Bogu, „który prowadzi swoje Kościoły, wśród których dojrzewa braterstwo, współpraca i wzajemne zrozumienie”. Wyraził nadzieję, że w przyszłości będzie możliwe zorganizowanie Forum Teologów Europy Środkowo-Wschodniej również w Moskwie i w Mińsku. Zaapelował do wiernych o zbieranie i spisywanie materiałów o świadectwach wiary ludu Bożego i przekazywaniu ich do kurii biskupiej, gdzie powstał Instytut Badań Kościelnych.
Tegoroczne FTEŚW zostało zorganizowane przez Katolicki Uniwersytet Jana Pawła II, Wołyński Uniwersytet Narodowy Łesi Ukrainki (Łuck), Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów (Lublin), Instytut Badań Kościelnych (Łuck), Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” (Warszawa) oraz Kurię Diecezji Łuckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowy Sekretarz Episkopatu: Kościół dziś potrzebuje ewangelizacji i nawrócenia

2024-07-01 10:32

EpiskopatNews/ flickr.com

Jestem przekonany, że w obecnej sytuacji - dla dobra podstawowej misji jaką jest ewangelizacja - jako Kościół potrzebujemy nie tyle budowania pozytywnego wizerunku, co nawrócenia - deklaruje w rozmowie z KAI bp Marek Marczak, nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu. Wśród głównych zadań Kościoła widzi intensywną ewangelizację oraz pracę na rzecz reformy synodalnej. Mówi również o potrzebie zreformowania pracy Konferencji Episkopatu.

Więcej ...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

2024-07-02 06:51
Protest pod Aresztem Śledczym w Warszawie-Służewcu w obronie ks. Michała Olszewskiego

Br. Kacper Grabowski CSsR, Radio Maryja

Protest pod Aresztem Śledczym w Warszawie-Służewcu w obronie ks. Michała Olszewskiego

Przed Aresztem Śledczym w Warszawie-Służewcu zgromadziły się wczoraj tłumy manifestujących w obronie ks. Michała Olszewskiego. Protestujący sprzeciwiali się skandalicznemu traktowaniu zatrzymanego kapłana.

Więcej ...

Watykan: Polak nuncjuszem w Angoli

2024-07-01 21:10

Archidiecezja Przemyska

Ojciec Święty mianował Księdza Prałata Kryspina Dubiela, Radcę Nuncjatury, Nuncjuszem Apostolskim w Angoli, wynosząc go jednocześnie do stolicy tytularnej Vannidy, z godnością arcybiskupa – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska