Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Odszedł ostatni łukowski dunajnik

Śp. Stanisław Ciepla podczas śpiewu dunajów

GOK Łukowa

Śp. Stanisław Ciepla podczas śpiewu dunajów

Ten rok nie jest łaskawy dla kultury łukowskiej, bowiem 1 czerwca 2020 roku w wieku 89 lat odszedł Stanisław Ciepla – niezapomniany łukowski dunajnik, chórzysta, wielki społecznik, podpora straży pożarnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1985 roku, podczas festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Stanisław Ciepla zdobył I miejsce, tj. Złotą Basztę Kazimierską – wyjaśniała dyrektor GOK w Łukowej, Wiesława Kubów: – Stanisław Ciepla należał do grupy takich dunajników, którzy tę tradycję przejęli od swoich dziadków i pradziadków i ją kultywowali. Później, kiedy nadarzyła się okazja, aby pojechać z tymi dunajami w 1980 roku do Kazimierza na festiwal, okazało się, że ten zwyczaj został tak niezwykle przyjęty dzięki swojej unikatowości, że zostało mu przyznane pierwsze miejsce, najwyższe wyróżnienie, czyli Złota Baszta. To wydarzenie jeszcze przypieczętowało znaczenie tych dunajów, dlatego że sposób śpiewania i zachowana gwara, a także sam zwyczaj jest wyróżnikiem całej ziemi łukowskiej i powiatu biłgorajskiego w skali kraju. Wszyscy dialektolodzy i etnografowie potwierdzają, że drugiego takiego sposobu śpiewania życzeń kolędowych nie ma. Stanisław Ciepla bardzo mocno przyczynił się do rozpropagowania tego zwyczaju, gdyż przy każdej okazji mówił o tym zwyczaju, dzielił się szczegółami dotyczącymi tego zwyczaju, które charakteryzowało się chodzeniem od domu do domu, aby życzyć pannom szczęśliwego zamążpójścia – tłumaczyła.

Dunajowanie to rodzaj kolędowania z okolic Biłgoraja, który polega na grupowym śpiewaniu tzw. kolęd życzących. Stanisław Ciepla przez całe życie starał się promować i rozgłaszać łukowskie dunajowanie, które jest unikatowe na skalę Polski. Stanisław Ciepla uczył również tego zwyczaju dunajowania młode pokolenie: – Kolędy życzące są adresowane do przyjmującego kolędników gospodarza, ale także jako forma zabiegów o pannę lub kawalera. Nazwa pochodzi od zaśpiewu refrenowego tej formy życzeń, ’Na dunaj Nastuś, rano po wodę na Dunaj’. Dwa lata temu śp. Stanisław Ciepla uczestniczył jeszcze w projekcie współfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach wniosku ‘Mistrz tradycji’, uczył chłopców ze szkoły podstawowej dunajów i historii z nim związanych. Zwyczaj ten wyniósł z domu rodzinnego, pomagał mi jako dyrektorowi GOK przekazanie i ocalenie od zapomnienia tego zwyczaju – dodaje dyrektor Kubów. Dodajmy, iż złożona została dokumentacja, by wpisać dunajowanie łukowskie na krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W momencie, kiedy odchodzi ostatni dunajnik nie ma już możliwości zasięgnąć całej pełni specyfiki tego śpiewania. Cieszę się, że pomimo tego, iż pan Ciepla był schorowanym człowiekiem, to godził się na te wszystkie spotkania i nagrania czy to radiowe, czy telewizyjne. Bardzo się cieszył, gdy był zapraszany, aby przekazywać te tradycje. My również zadbaliśmy o to, by to wszystko zostało zapisane, posiadamy i transkrypcję nutową, a także profesjonalne nagrania tych dunajów. Mimo to, dziś pozostaje nam tylko przekaz tradycji w formie zapisane i nagranej. Zabrakło nam mistrza, to niepowetowana strata – dodała dyrektor.

– Śp. Stanisław Ciepla to był człowiek niezwykle uczynny, dobry, sumienny, na pomoc którego zawsze mogliśmy liczyć w naszej pracy. Dziękujemy za Pana bardzo aktywną obecność w życiu kulturalnym i społecznym. Za dobre słowo, które niejednokrotnie pomagało, za dowcip i uśmiech. Za to, że dane nam było z Panem, tak niezwykłym człowiekiem, współpracować – czytamy na stronie Gminy Łukowa.

Podziel się:

Oceń:

2020-06-19 19:02

Wybrane dla Ciebie

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

- Maryja przekonuje nas, że nie ma Chrystusa bez Krzyża, nie ma chrześcijaństwa i nie ma życia chrześcijańskiego bez Krzyża! – powiedział bp Piotr Greger.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...