Reklama

Dedykacja świątyni

Ojciec Święty Jan Paweł II w posynodalnej Adhortacji Apostolskiej „Pastores gregis”, docenił wielką rolę wizyty pasterskiej nazywając ją „autentycznym czasem łaski i szczególnego, a nawet jedynego w swoim rodzaju momentu w zakresie spotkania i dialogu Biskupa z wiernymi”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To właśnie podczas tych niecodziennych odwiedzin bp Piotr Skucha z Sosnowca, zbliżył się do wiernych z parafii św. Jakuba Ap. w Gieble i umocnił ich wiarę podczas sprawowania posługi słowa, uświęcania i pasterskiego przewodzenia, wchodząc w bezpośredni kontakt z niepokojami i troskami, radościami i oczekiwaniami ludzi, mogąc ofiarować każdemu słowo nadziei.
Biskup Piotr do parafii w Gieble przybył w słoneczną niedzielę 5 października, we wspomnienie św. s. Faustyny. Nie można było wymarzyć sobie piękniejszego dnia na konsekrację kaplicy pw. Bożego Miłosierdzia w Kiełkowicach, która znajduje się na terenie wspólnoty. Na początku, proboszcz parafii ks. Krzysztof Knap powitał serdecznie przybyłego na uroczystość Dostojnego Gościa, prosząc o poświęcenie kaplicy i nowych dzwonów, aby mocą tego aktu Kościół ten stał się dla mieszkańców Kiełkowic szczególnym miejscem obecności Boga, a dzwony kościelne przypominały o tym.
Obrzęd konsekracji kościoła nazywa się dedykacją świątyni i wyraża oddanie jej Bogu - na własność. Wierni przychodzą do Najwyższego, aby Ten zechciał uświęcić budowlę, która odtąd ma stać się Jego domem. Przynoszą ze sobą trud pracy włożony w budowlę, swoje krople potu oraz zatroskanie o piękno przyszłej świątyni.

Damy radę

Pomysł wzniesienia nowej kaplicy, zrodził się podczas uroczystości poświęcenia pól w czerwcu 1988 r. przy jednej z przydrożnych figur. Inicjatorem dzieła, które trafiło na podatny grunt, był ówczesny ks. proboszcz Zdzisław Wójcik. Długo nie trzeba było czekać na realizację. Jeden z mieszkańców, p. Józef Szczepara, podarował swoje pole pod budowę kościoła. Już jesienią 1988 r. ziemia, na której miał stanąć budynek została poświęcona przez bp. Kazimierza Gurdę. Po wielu przygotowaniach związanych z uzyskaniem zezwolenia oraz otrzymaniem planu budowy, realizację, którą nadzorował Komitet Budowy, rozpoczęto w maju 1989 r. Kaplica powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu i ofiarności wszystkich mieszkańców Kiełkowic oraz duszpasterzy, którzy w ciągu ostatniego 20-lecia posługiwali w tutejszej wspólnocie.
Wnętrze kaplicy jest wykonane, w dużej mierze, z drewna. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Miłosierdzia Bożego. Po jednej stronie - wizerunek przedstawiający czcicielkę Bożego Miłosierdza, św. s. Faustynę, zaś po drugiej, widzimy tylko pustą ramę, która czeka na wypełnienie. „Jesteśmy pełni nadziei i wiary, że wkrótce sługa Boży Jan Paweł II ogłoszony zostanie świętym, a wówczas to jego postać jako wiernego czciciela Bożego Miłosierdzia wypełni puste miejsce” - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz.
„Dużo już zrobiliśmy, ale wciąż wiele prac czeka na realizację. W modlitwie i budowie nie ustajemy, dlatego ufamy, że z Bożą pomocą i ludzkim wysiłkiem doprowadzimy dzieło do finału” - zaznaczają mieszkańcy Kiełkowic.

Bogata symbolika

Przeżywanie aktu konsekracji kościoła było pełne wzruszeń i wdzięczności wobec Najwyższego. Kolejne obrzędy konsekracji niosły za sobą bogactwo symboli i treści. Poświęcenie wody i pokropienie nią ludu przypomina o chrzcie św., sakramencie, przez który staliśmy się świątynią Boga i Kościołem Chrystusa. Namaszczenie olejem świętym ołtarza wskazuje, że jest on symbolem Chrystusa, którego Ojciec Niebieski namaścił Duchem Świętym i ustanowił Najwyższym Kapłanem. Namaszczenie olejem ścian świątyni, oznacza poświęcenie kościoła dla kultu chrześcijańskiego całkowicie i na zawsze. Obrzęd okadzenia ołtarza i kościoła, jest także niezwykle wymowny. Spalanie kadzidła na ołtarzu przypomina nam o tym, że ofiara Chrystusa, która będzie tutaj uobecniana, winna się wznosić jako woń miła Bogu. Idący ku górze dym to symbol modlitw wiernych, które są zanoszone przed Boży Tron. Okadzenie ścian kościoła to znak, że staje się on domem modlitwy. Symboliczne było także przekazanie zapalonej świecy, od której płomienia zapłonęły wszystkie świece przy ołtarzu i cała świątynia wypełniła się blaskiem. Światło opromieniło ołtarz, na którym przez dłonie i usta celebransa przyszedł do wszystkich Chrystus - Światłość Świata, która oświeca każdego człowieka. Szczególny nastrój potęgowało słowo Boże, wygłoszone przez bp. Piotra Skuchę, jak również przejmujące śpiewy.
„Wizyta Księdza Biskupa na pewno jeszcze bardziej ożywiła i pchnęła do dalszego działania naszą rodzinę parafialną. Mam nadzieję, że wierni przyjmą cenne uwagi Księdza Biskupa, zaś do planowanych inwestycji, zarówno w Gieble, jak i Kiełkowicach, przystąpią z nowym, większym zapałem i zaangażowaniem” - mówi ks. Krzysztof Knap.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...