Reklama

Być chrześcijaninem dziś...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 10 do 16 października przeżywaliśmy w Zamościu oraz innych miastach i miejscowościach naszej diecezji XIV już Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Złożyło się nań mnóstwo imprez i wydarzeń. Modlitwa, koncerty, wystawy, wernisaże, wykłady, sympozja naukowe, sztuki teatralne, projekcje filmowe... Wszystko to, by zaznaczyć obecność ludzi wierzących we współczesnym świecie, by pogłębić wiarę, świadomość religijną, wiedzę. By nawiązać i umocnić więzi między uczniami Chrystusa, którymi jesteśmy, którymi chcemy być.
Część ze wspomnianych wydarzeń odbywała się w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zamościu. Tam w dniach 13-15 października mogliśmy wysłuchać wykładu starszego kustosza Muzeum Zamojskiego pani Marii Rzeźniak, poświęconego zakonom i życiu zakonnemu w Zamościu; uczestniczyć w wieczorze poetyckim poetki ludowej pani Franciszki Ogonowskiej; podziwiać fotografie ks. Jacka Raka, redaktora „Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej” i dyrektora Katolickiego Radia Zamość.
Słowo i obraz. O tym, że i z jednego, i z drugiego można uczynić modlitwę, że i jedno, i drugie może prowadzić do Boga i człowieka, przekonaliśmy się biorąc udział w tych wydarzeniach. W poniedziałek poznawaliśmy historię życia „w cieniu furty klasztornej”. Pani Kustosz przybliżyła nam najciekawsze fakty dotyczące zamojskich zakonów, koncentrując się na Bonifratrach i Bazylianach, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój szpitalnictwa i szkolnictwa. Przy okazji poznaliśmy historię, założenia i następstwa odbywającego się w Zamościu w 1720 r. w cerkwi św. Mikołaja oraz w kolegiacie zamojskiej Synodu Kościoła Unickiego, na którym wprowadzono wiele przepisów mających na celu latynizację tegoż Kościoła. W opowieści przewiajały się sylwetki znanych i zasłużonych postaci, jak i odwiedzane dziś, nie tylko przez katolików, miejsca kultu...
We wtorek proza ustąpiła miejsce poezji. Spotkaliśmy się bowiem z twórczością pani Franciszki Ogonowskiej. Pani Franciszka pisze od 1984 r. Jest wielokrotną laureatką rozlicznych konkursów literackich. Od 1997 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Ma na swoim koncie wydane tomiki wierszy i opowiadań. Nas zachwyciła klimatyczną poezją, zainspirowaną codziennym życiem i osobistymi odczuciami. Piękno ojczystej przyrody, miłość do ojcowizny, wiara w Boga... właśnie z nimi obcowaliśmy za sprawą Pani Franciszki, podczas spotkania z nią i jej poezją. „Wierzę w ludzi, Prawdę i miłość, Mimo zdrad, Mimo kłamstw, Mimo lat...” - wyznaje w jednym ze swoich wierszy Poetka. Ta wiara i jasność spojrzenia przez kilka chwil spędzonych w „krainie poezji” udzieliły się i nam.
Środa to wystawa fotografii ks. Jacka Raka zatytułowana „Dokąd...?”. Dlaczego „Dokąd”? Bo życie człowieka to droga, to nieustanna pielgrzymka, wędrowanie do celu... Motyw drogi jest obecny na fotografiach Księdza Jacka i każe się zatrzymać, przemedytować daną chwilę, własne życie...
Fotografie, które mogliśmy podziwiać są pokłosiem podróży i obserwacji świata „za oknem” z ostatnich dwóch lat. To piękne krajobrazy, uchwycone w obiektywie cuda przyrody... Ksiądz Jacek twierdzi, że nie ma w tym jego zasługi. Wszystko jest dziełem Boga, który „organizuje” odpowiednie światło, cień, klimat...
Taki był Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w „Civitas Christiana”... A jego owoce? Poszukajmy ich w sobie, a jak już je odnajdziemy, podzielmy się nimi jak chlebem z tymi, którzy są „głodni” i nie potrafią sami odnaleźć drogi do „stołu”. Pokażmy, co oznacza „bycie chrześcijaninem dziś”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

2024-07-05 13:41

YouTube.com

Mec. Krzysztof Wąsowski, adwokat ks. Michała Olszewskiego, przekazał redakcji list od aresztowanego kapłana. W liście ks. Olszewski dziękuje Tygodnikowi "Niedziela" oraz Włodziemierzowi Rędziochowi (naszemu korespondentowi z Rzymu) za wsparcie informacyjne i modlitewne.

Więcej ...

W Rzymie można oglądać wystawę o polskich męczennikach z Pariacoto

2024-07-06 15:11

Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych

Byli Polakami, promowali też Polskę i cieszę się, że dzisiaj w tej uroczystości poza naszymi rodakami brali też udział ambasadorowie z całego świata - powiedział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski w trakcie otwarcia w Rzymie wystawy poświęconej polskim męczennikom, franciszkanom z Pariacoto, którą można oglądać przez całe lato w Casa Kolbe.

Więcej ...

Po 12 lipca szkolne legitymacje wyłącznie w formie plastikowych kart

2024-07-06 15:45

gov.pl

Po 12 lipca 2024 r. szkoły będą mogły wystawiać uczniom wyłącznie legitymacje w formie plastikowych kart. Nowe dokumenty oznaczają jednak dodatkowe wydatki - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla

Kościół

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...