Reklama

Zagrali pozytywnie

Sześć wyróżnień oraz nagrodę Biskupa Świdnickiego przyznano siedmiu zespołom i solistom, którzy w sobotę 25 października uczestniczyli w IV Wałbrzyskim Przeglądzie Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podkreślają organizatorzy - Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie „Ludzie Jana Pawła II”, Urząd Miasta Wałbrzycha, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wałbrzychu i Miejski Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. - pomysł zorganizowania imprezy zrodził się po śmierci papieża Jana Pawła II.
- Chcieliśmy oddać mu hołd, a jednocześnie złączyć w jednym śpiewie grupy, zespoły, schole, chóry, solistów i wszystkich śpiewających z Wałbrzycha i okolic - mówili.
W tym roku w szranki stanęło 25 wykonawców.
- W zeszłym roku w naszej diecezji rozpoczęła się i trwa nadal peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego, dlatego tegorocznym hasłem przeglądu było „Miłosierdzie Boże” - wyjaśnia Marzena Todorowska-Kieć, specjalista ds. Marketingu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.
Imprezie, zorganizowanej po raz czwarty, patronowali - bp Ignacy Dec oraz prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski. Patronem medialnym była redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
Do przeglądu mogły zgłaszać się zespoły szkolne, schole, chóry, zespoły instrumentalno-wokalne, osoby w różnym wieku, które zaprezentowały słuchaczom bogaty repertuar. Jedną z pieśni wykonywanych podczas przeglądu była pieśń o tematyce Miłosierdzia Bożego. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie kategorie: schole, zespoły, soliści dziecięcy oraz schole, zespoły, soliści młodzieżowi i dorośli.
- Każdy z uczestników otrzymał płytę CD z zarejestrowanymi utworami, których mogliśmy wysłuchać na ubiegłorocznym przeglądzie oraz okolicznościową plakietkę i dyplom - mówi dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury Jarosław Buzarewicz. - Tegoroczny przegląd również zostanie zarejestrowany. Wydamy kolejną już płytę, utwory zostaną zamieszczone na stronie „Pozytywnego Grania”. To duże wyróżnienie dla zespołów biorących udział w przeglądzie, stąd tak duże zainteresowanie naszą imprezą.
Podczas przeglądu odbyły się konkursy związane tematycznie z peregrynacją Obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji świdnickiej.
„Pozytywne Granie” rozpoczęło się uroczystą Mszą św., której przewodniczył bp Adam Bałabuch.
- Bardzo cieszy mnie widok tylu młodych ludzi, zaangażowanych w chrześcijańskie śpiewanie - mówił Ksiądz Biskup do uczestników przeglądu. - Wierzę, że impreza ta z roku na rok będzie się rozwijać.
Prezentacji zespołów przysłuchiwało się jury, które wyłoniło po trzech najlepszych wykonawców w każdej kategorii. Na zwycięzców czekały okolicznościowe statuetki. Swoje wyróżnienia przyznali także: Prezydent Wałbrzycha i Biskup Świdnicki.
- Mamy małą tremę, ale myślimy, że wszystko pójdzie dobrze - mówiły przed swoim występem dziewczęta z zespołu dziecięcego z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30 w Wałbrzychu.
- Zaśpiewamy dwie pieśni: „Nie bój się uwierzyć w cud” oraz „Wyrusz w drogę” - zapowiadali członkowie zespołu „Kamyczki”, działającego przy parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu.
Obu zespołom poszło wyśmienicie - zdobyli wyróżnienia.
Jury postanowiło wyróżnić: zespół „Kamyczki” z parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego, chór „Magnificat” z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu, scholę „Exaudimus” z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju, zespół dziecięcy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30, scholę przy parafii Świętych Aniołów Stróżów oraz zespół wokalny „Brzdące” z PSP nr 37. Wyróżnienie biskupa świdnickiego Ignacego Deca otrzymał zespół ze szkoły Sióstr Niepokalanek.
Chór „Magnificat” powstał w styczniu 2005 r. Działalność rozpoczął od przygotowań do Triduum Paschalnego, podczas którego śpiewał razem z zespołem „Engaddi”. Do chóru należą osoby z parafii pw. sw. Franciszka z Asyżu, ale nie tylko. Składa się głównie z kobiet (soprany i alty). Chór śpiewa na ważnych uroczystościach parafialnych, co roku przygotowuje wraz z zespołem „Engaddi”, scholą „Vincentem” i parafianami Triduum Paschalne, zawsze śpiewa podczas procesji Bożego Ciała przy poszczególnych ołtarzach, często śpiewa podczas Mszy św. niedzielnych. Chór zawsze bierze też udział w Wałbrzyskim Przeglądzie Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie” - w tym roku występował tam z sukcesem.
Wyróżniona schola „Exaudimus” działa przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju, gdzie proboszczem jest ks. inf. Józef Strugarek. Zespół przygotowany przez Izabelę Brodzińską w czasie przeglądu zaśpiewał piosenkę Mieczysława Szcześniaka „Twoje miłowanie” oraz wykonał „Składankę Alleluja”.
Z nagrody cieszyły się też dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37 w Wałbrzychu.
- Zespół 37 „Brzdąców” istnieje już bardzo długo, od ponad 7 lat - mówi opiekun, Agnieszka Serafin. - Mamy bardzo zdolne dzieci. Śpiewają u nas uczniowie z klas IV-VI, spotykamy się regularnie na próbach. Zaraziłam ich moją muzyczną pasją i teraz widać tego efekty.
W czasie przeglądu nagrodę zdobyła również schola przy parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów. Grupa kierowana przez Piotra Kwiatkowskiego wykonała wiązankę piosenek do słów i muzyki ks. Pawła Szerlowskiego oraz pieśń „Miłosierdzie jak słońce”.
- Do występu podchodziłem bez tremy, więcej obaw miały dziewczęta z zespołu - śmieje się Paweł Kobiałko, opiekujący się zespołem „Kamyczki”.
Grupa powstała w 1999 r., najpierw jako schola młodzieżowa. Nazwę „Kamyczki” przyjęła w 2001 r., a od 2004 r. do zespołu dołączyły też dzieci. Obecnie w zespole śpiewa 10-12 osób, najmłodsza wokalistka - Patrycja - ma 10 lat.
- To nasz pierwszy sukces na „Pozytywnym Graniu”, dlatego bardzo się cieszymy - mówi Paweł Kobiałko. - Teraz będziemy chcieli przygotować koncert kolęd w naszym kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego.
Z wyróżnienia dumna jest też Marta Przyślewicz-Chruszcz, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30 w Wałbrzychu.
- W szkole nie mamy regularnego zespołu, skład grupy jest płynny - opowiada. - Najpierw musieliśmy znaleźć dzieci, które będą chciały spotykać się, by uczyć się śpiewu, potem dobrać odpowiedni repertuar. Na przegląd przygotowaliśmy rytmiczne piosenki, zdopingowaliśmy też publiczność do tego, by śpiewała razem z nami refren. To przyniosło efekty.
Furorę podczas przeglądu zrobiły dziewczęta z Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu.
- Było nam bardzo miło usłyszeć werdykt jury - mówi s. Anna Jarząbek, dyrektor szkoły. - Reprezentowały nas dwie grupy: dziewczęta z gimnazjum oraz z liceum. Młodsze dopiero zaczynają, a licealistki też po raz pierwszy wystąpiły w tym składzie. Sukces zawdzięczają odrobinie talentu i pracy włożonej w przygotowanie piosenek oraz staraniom opiekuna - Anny Mansfeld. Mieć tak utalentowanego człowieka, który potrafi poprowadzić zespół, to prawdziwy dar Boży.
Tegoroczna edycja przeglądu zakończyła się sukcesem. Jej organizatorzy już dziś zapraszają na kolejną edycję „Pozytywnego Grania”, w październiku 2009 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święta matka

św. Aniela Merici

Archiwum Sioóstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego

św. Aniela Merici

Choć nigdy nie została biologiczną rodzicielką, dała jednak początek duchowym córkom – urszulankom, którym zostawiła dwa pisma: Testament i Rady. Mowa o św. Anieli Merici, którą czcimy 27 stycznia.

Więcej ...

Kościół będzie miał nową świętą i sześciu błogosławionych męczenników

2025-01-28 13:06

Adobe Stock

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji kard. Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych i zezwolił na promulgację dekretów uznających cud za wstawiennictwem bł. Vincenzy Marii Poloni, założycielki Instytutu Sióstr Miłosierdzia, oraz męczeństwo pięciu Braci Mniejszych, zamordowanych w 1597 r. w USA, i marysty Lycarione Maya, zamordowanego w 1909 r. w Barcelonie.

Więcej ...

„Polscy naziści”? Prof. Wojciech Roszkowski ostro o Barbarze Nowackiej!

2025-01-28 16:12
Prof. Wojciech Roszkowski

Biały Kruk YT

Prof. Wojciech Roszkowski

Barbara Nowacka, „ministra” edukacji w rządzie Donalda Tuska, wzburzyła opinię publiczną, mówiąc o tym, że obozy koncentracyjne zbudowali „polscy naziści”. Później przepraszała za te słowa, twierdząc, że było to przejęzyczenie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Modlitwa

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Czy jesteśmy gotowi stracić wszystko z miłości do Boga?

Wiara

Czy jesteśmy gotowi stracić wszystko z miłości do Boga?

Św. Tomasz z Akwinu

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz z Akwinu

Trwają prace nad dokumentem roboczym „Wytycznych ds....

Kościół

Trwają prace nad dokumentem roboczym „Wytycznych ds....

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...