Reklama

Nowa bazylika na Dolnym Śląsku

Jego Świątobliwość Ojciec Święty Benedykt XVI w dniu 28 maja 2008 r. wyróżnił kościół św. Jerzego Męczennika i sanktuarium Męki Pańskiej w Ziębicach (dekanat Ziębice - archidiecezja wrocławska) tytułem Bazyliki Mniejszej. Duchowni i wierni parafii św. Jerzego w Ziębicach już dzisiaj zapraszają wszystkich na uroczyste ogłoszenie nominacji papieskiej, które nastąpi 29 listopada 2008 r. o godz. 11. Centralnym punktem uroczystości będzie ingres do Bazyliki Mniejszej i Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Mariana Gołębiewskiego - metropolity wrocławskiego. Po Mszy św. odbędzie się agapa dla wszystkich, występy zespołów regionalnych. O godz. 15 odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Największym i najważniejszym wyróżnieniem kościoła parafialnego pw. św. Jerzego, sanktuarium Męki Pańskiej w Ziębicach jest nadanie przez Stolicę Apostolską, na prośbę abp. Mariana Gołębiewskiego - metropolity wrocławskiego, tytułu Bazyliki Mniejszej. Tytuł ten uwydatnia szczególna więź łączącą Bazylikę Mniejszą z rzymską Stolicą św. Piotra. Wierni, nawiedzający naszą Bazylikę Mniejszą i uczestnicząc w niej w jakimś obrzędzie liturgicznym, mogą dostąpić odpustu zupełnego - mówi ks. kan. Bogusław Konopka. - Uzyskanie tytułu bazyliki mniejszej stawia kościół jako wzór dla innych pod względem przygotowania i przebiegu celebracji Najświętszej Eucharystii, pokuty i innych sakramentów. Dokumenty Stolicy Apostolskiej mówią, że kościół, któremu nadaje się tytuł bazyliki, powinien być wzorem pod względem celebracji wiernych zasadom liturgicznym. Godną i przykładną celebrację mają zapewnić różne elementy wymagane do sprawowania liturgii (ołtarz, ambona, miejsce przewodniczenia) usytuowane zgodnie z wymogami odnowy liturgicznej. Wierni, którzy nabożnie będą nawiedzać bazylikę i uczestniczyć w niej w jakimś obrzędzie lub przynajmniej pomodlą się słowami Modlitwy Pańskiej i odmówią wyznanie wiary, mogą pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, przystąpienie do Stołu Pańskiego i modlitwa w intencji Ojca Świętego), dostąpić odpustu zupełnego w następujących dniach: w rocznicę poświęcenia bazyliki; w dniu liturgicznego obchodu uroczystości Wniebowzięcia NMP; w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła; w rocznicę nadania tytułu Bazyliki Mniejszej; raz w roku w dniu ustalonym przez miejscowego ordynariusza; raz w roku, w dniu dowolnie wybranym przez każdego z wiernych.
Kościół św. Jerzego w Ziębicach należy do najstarszych kościołów parafialnych na Śląsku (powstał ok. 1270 r.). Funkcję gospodarza - proboszcza sprawuje tutaj od wielu lat ks. kan. dr Bogusław Konopka, wikariuszami są ks. mgr Krzysztof Świta i ks. mgr Mariusz Trojanowski.
Kościół pw. św. Jerzego jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Ziębic. Wokół tej świątyni przez ponad 700 lat skupiało się życie duchowe mieszkańców miasta.
Dzisiejszą formę kościół zawdzięcza restauracji dokonanej w latach 1898 - 1900. W roku 2004 kościół parafialny został laureatem konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany AD 2004” za wzorowo przeprowadzony remont kościoła w latach 1995 - 2004.
W kościele centralnym obiektem kultu stała się postać Jezusa Chrystusa, który na krzyżu dokonał zbawienia człowieka. Od Wielkiego Postu 2003 r., co tydzień w każdy piątek, podczas Drogi Krzyżowej o godz. 10 wierni rozważają tajemnicę męki i śmierci Chrystusa. Każde takie nabożeństwo zakończone jest specjalnym błogosławieństwem i ucałowaniem relikwii Krzyża św. Z tego m.in. powodu, na prośbę księdza dziekana, decyzją kard. Henryka Gulbinowicza kościół ustanowiono 1 sierpnia 2003 r. diecezjalnym sanktuarium Męki Pańskiej. Od XIII wieku w ziębickiej świątyni szerzył się kult Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jerzego - patrona kościoła. - W każdy poniedziałek, tradycyjnie w naszym kościele odprawiana jest Msza św. w kaplicy św. Jerzego, odmawiamy również z wiernymi specjalną litanię do tego męczennika - mówi ks. kan. Bogusław Konopka.
Dzięki staraniom ks. Bogusława Konopki zaczęto również tutaj szerzyć kult bł. Anieli Salawy, wielkiej czcicielki Męki Pańskiej. Kult ten pogłębił się po sprowadzeniu jej relikwii od Ojców Franciszkanów z Krakowa i wspólnym modlitwom do Boga przez jej wstawiennictwo. Ks. Bogusław Konopka jest autorem książki o życiu, duchowości i kulcie Anieli Salawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17
Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...