Reklama

Dajemy cząstkę serca

Abp Józef Życiński na antenie Radia eR w „Pastreskim kwadransie” zaapelował: „Będę głęboko wdzięczny wszystkim, którzy włączą się w tę akcję po to, by przyjść z pomocą dzieciom, których święta mogłyby być smutne bez naszej wrażliwości, bez naszej pomocy. Jeśli więc usłyszycie znajomy sygnał akcji «Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę», pamiętajcie, że organizatorzy nie zbierają pieniędzy, ale zbierają zabawki, słodycze. Będę wdzięczny za wszelką formę pomocy charytatywnej, za wasze wsparcie, jak co roku. Bóg zapłać”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już od kilku tygodni na antenie Radia Lublin rozbrzmiewa sygnał akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. W sztabie głównym ogólnopolskiej akcji charytatywnej, który mieści się w gmachu tej rozgłośni przy ul. Obrońców Pokoju 2, pracy wciąż przybywa. Ludzie dobrej woli z Lublina, niemalże ze wszystkich miasteczek i wsi województwa lubelskiego, a także z wielu miejscowości z terenu całej Polski, zgłaszają swoją gotowość oddania czasu i serca najbardziej potrzebującym - dzieciom. Do 18 listopada zarejestrowano prawie 200 sztabów, uczestniczących w wielkiej ulicznej zbiórce oraz organizujących zbiórki darów rzeczowych w swoich miejscowościach i instytucjach. Dzięki wrażliwości tysięcy ludzi, tysiące najbiedniejszych dzieci otrzymają upominki na święta Bożego Narodzenia. Słodycze, zabawki, artykuły szkolne, książki, odzież i obuwie, a także trwała żywność i środki czystości w ubiegłym roku trafiły aż do 18 tys. ubogich rodzin oraz do 185 placówek opiekuńczo-wychowawczych. W tym roku, gdy akcja odbywa się już po raz 16., nikt nie ma wątpliwości, że podczas wielkiej ulicznej zbiórki, która odbędzie się w niedzielę, 30 listopada (w godz. 10-15), oraz w setkach sztabów, wolontariusze zbiorą tyle darów, że będą mogli nimi obdarować wszystkich potrzebujących.
Wspieraną m.in. przez abp. Józefa Życińskiego akcję obdarowywania najuboższych prezentami w najtrudniejszym, bo zimowym okresie, zainicjowała Ewa Dados, dziennikarka Radia Lublin. Zaczęło się od wizyty w radiu dzieci z lubelskiej Starówki, które w programie „Jasiek - dobranocka dla najmłodszych” dzieliły się wrażeniami z pierwszej wycieczki za miasto. Po programie pani Ewa zaprosiła małych gości na poczęstunek. Wówczas kilkuletni Przemek zapytał dziennikarkę o to, czy pomoże mu znaleźć jakąś pracę. W jego rodzinie, oprócz chorej mamy, było sześcioro rodzeństwa... Jak się okazało, kilkuletni Przemek miał wielu przyjaciół z podobnymi problemami. To dla nich pracownicy Radia Lublin przygotowali pierwsze paczki. Tak rozpoczęła się akcja „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.
Dzieci będących w trudnej sytuacji życiowej, z rodzin wielodzietnych, niepełnych, patologicznych i zwyczajnie biednych, było i wciąż jest wiele, więc akcja organizowana jest każdego roku. Jej ideą jest gromadzenie darów rzeczowych, nigdy pieniędzy. „Dzielimy się tym, co mamy - mówi Ewa Dados. - Dajemy cząstkę serca nieznanemu przyjacielowi w potrzebie”. U progu zimy każdy dzieli się tym, co ma: radio i telewizja udostępniają antenę, prasa strony, duże firmy - magazyny, samochody, sale koncertowe, wyroby, a hojni mieszkańcy przynoszą to, czym mogą się podzielić. Dary można składać w sztabach, które działają w przedszkolach, szkołach, parafiach, redakcjach oraz wielu instytucjach (wykaz sztabów dostępny na www.pdpz.pl, informacje można uzyskać także pod bezpłatnym numerem 0-800-600-650), a także podczas wielkiej ulicznej zbiórki. Organizatorem akcji jest powołany przed laty Społeczny Komitet Organizacyjny Akcji przy Polskim Radio Lublin S.A. i Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Lublinie, wspierany przez wiele instytucji i rzeszę ludzi o gorących sercach. Dary mogą przyjmować wyłącznie pełnoletni wolontariusze, posiadający imienny, umieszczony w widocznym miejscu identyfikator. Organizatorzy nie zajmują się magazynowaniem, rozdzielaniem i wydawaniem zebranych darów; są one kierowane do współorganizatorów, posiadających stosowne uprawnienia i rozeznanie społeczne. Pieczę nad przebiegiem akcji sprawuje pomysłodawca i pełnomocnik red. Ewa Dados.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Ćwierć wieku Akcji Katolickiej w Witnicy

2024-05-06 09:32
Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej  wszyscy uczestnicy odśpiewali

Robert Burzyński

Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej wszyscy uczestnicy odśpiewali "Barkę"

Najpierw była Msza św., a później kwiaty, życzenia i tort jubileuszowy. Tak Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Witnicy świętował 25 – lecia istnienia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?