Reklama

Żegnamy nadzieją i wiarą

Niedziela sandomierska 48/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez 11 lat, kiedy był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, kościół seminaryjny pw. św. Michała Archanioła był kościołem Biskupa Mariana. Dlatego w nim rozpoczęły się pogrzebowe uroczystości, którymi Diecezja żegnała zmarłego Biskupa: po wyprowadzeniu ciała z kaplicy oczekiwania przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu19 listopada 2008 r. trumna została przewieziona w kondukcie prowadzonym przez policję i straż pożarną do kościoła seminaryjnego. Koronką do Bożego Miłosierdzia i Nieszporami żałobnymi, którym przewodniczył bp Jan Wieczorek z Gliwic, rozpoczęto dwudniową modlitwę pogrzebowych uroczystości. Po niej miała miejsce Msza św. koncelebrowana przez ponad 140 kapłanów, 5 biskupów pod przewodnictwem biskupa seniora Edwarda Materskiego z Radomia.
„Drogi nasz Księże Biskupie Marianie - rozbrzmiewały pośród modlitwy słowa Biskupa Ordynariusza - wiele jest tajemnic Twojego serca. Niektóre tylko znamy. Ale tę jedną odkryłeś, pokazałeś ją wobec całego pokolenia, które Bóg Ci zawierzył: że trzeba żyć nadzieją. Nie byle jaką, ale tą jedyną, Chrystusową, daną nam od Ojca w Duchu Świętym. Trzeba żyć nadzieją jak Maryja, jak święci, jak słudzy Boży i Ty, Biskupie Marianie, uczyłeś tej nadziei swoim słowem, posługą i codziennym uśmiechem. Przyjmij dziś, Księże Biskupie, nasze proste słowa uznania, podziwu, przeproszenia za chwile nieporozumień, ale nade wszystko dziękujemy Bogu za Ciebie i Tobie za Bożą nadzieję”. Podczas homilii przytoczone zostały także słowa biskupa seniora Wacława Świerzawskiego: „Biskup Marian pozostanie w naszej pamięci jako wzór dobrego pasterza, całkowicie oddanego Chrystusowi i Jego Najświętszej Matce, swej umiłowanej Patronce”.
W zakończeniu Mszy św. za zmarłego Biskupa Mariana odczytane zostały niektóre spośród wielu telegramów i listów kondolencyjnych od arcybiskupów, biskupów, instytucji kościelnych i osób świeckich, m.in. od nuncjusza abp. Józefa Kowalczyka, abp. Józefa Michalika - przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, a po nich nastąpiły przemówienia pożegnalne w imieniu różnych środowisk i instytucji. Słowami wdzięczności i modlitwy żegnali Biskupa Mariana: ks. Jan Biedroń - rektor Seminarium Duchownego, Marek Juszczyk w imieniu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Marek Konarski w imieniu chóru katedralnego, dyr. Barbara Tęgiewicz w imieniu I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu, dyr. Ewa Sęk z Katolickiego Domu Kultury „Arka” w Racławicach oraz Zofia Wójcik reprezentująca uczniów, wychowanków i przyjaciół Biskupa Mariana. Uroczystości uświetniły swoim śpiewem chóry katedralny i klerycki.
Natomiast w czwartek 20 listopada miały miejsce główne uroczystości pogrzebu zmarłego Biskupa Mariana, które rozpoczęły się modlitwą poranną w kościele seminaryjnym, a po nich Jutrzni za zmarłych przewodniczył bp Edward Frankowski. Trumnę z ciałem Księdza Biskupa przeniesiono w kondukcie żałobnym, prowadzonym przez biskupa ordynariusza Andrzeja Dzięgę do katedry, gdzie o godzinie 10.30 Mszy św. pogrzebowej przewodniczył metropolita lubelski abp Józef Życiński. Po Mszy św. ciało zmarłego bp. Zimałka spoczęło w podziemiach katedry, w krypcie biskupów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...