Reklama

Złoty jubileusz parafii

Niedziela lubelska 49/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia to rodzina rodzin, wspólnota wspólnot, żywy Kościół Jezusa Chrystusa. Wzrasta przez słuchanie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów, a szczególnie Najświętszej Eucharystii oraz przez czyny miłości bliźniego”
Ks. kan. Andrzej Sulowski

Jesteście jedyną taką parafią na terenie całej archidiecezji lubelskiej. Wasze duchowe pochodzenie jest wyjątkowe” - przekonywał licznie zgromadzonych wiernych ks. Krzysztof Stola podczas rekolekcji poprzedzających złoty jubileusz istnienia parafii pw. Chrystusa Króla w Trawnikach. W niedzielę, 23 listopada, wspólnota dziękowała Bogu za 50 lat modlitwy i pracy. „Stajemy przed Ołtarzem w duchu wdzięczności i radości jubileuszowej, aby dziękować Bogu za te dary, który spłynęły w tej świątyni - mówił bp Mieczysław Cisło. - Najstarsi pamiętają lata wielkiej nadziei i oczekiwania, zmagania i trudu, ale i radości, kiedy ta świątynia została poświęcona”.
Uroczystej Mszy św. odpustowej, połączonej z jubileuszem, przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Zgromadzeni w szczególny sposób modlili się za kapłanów i świeckich, którzy ponieśli trud budowy kościoła. Miłosierdziu Bożemu polecali zmarłych kapłanów i ofiarodawców (m.in. śp. ks. Stanisława Szczukę, który rozpoczął budowę) oraz prosili o to, by „rodzina parafialna wzrastała w jedności ze swoim Zbawicielem”. „Jubileusze skłaniają do refleksji, to czas wdzięczności i podsumowań - mówił proboszcz ks. kan. Andrzej Sulowski. - Sercem wypełnionym wdzięcznością dziękujemy dziś Bogu za naszą świątynię, miejsce tylu spotkań i łask. Wdzięczną pamięcią wychodzimy ku tym, którzy trudzili się przy budowie świątyni i czynili wiele ofiar, by nadać jej najwspanialszy kształt, by wyróżnić ją spośród innych budynków, by upiększyć ją tak, by mogła pomagać w przeżyciu spotkania z Bogiem, który jest ze swoim ludem i wspiera w chwilach prób”. Wokół ołtarza Pańskiego zgromadzili się kapłani i świeccy, którzy na swoich barkach nieśli brzemię tworzenia materialnego i duchowego oblicza parafii. Mszę św. koncelebrował ks. kan. Zdzisław Maćkowiak - budowniczy kościoła oraz ks. prof. Czesław Krakowiak, który jako alumn lubelskiego seminarium był świadkiem poświęcenia domu Bożego w 1966 r. Parafianom, którzy dzielili się wspomnieniami, wzruszenie odbierało głos. Irena Kolis, emerytowana polonistka, przygotowała „Panoramę parafii”, w której przybliżyła zgromadzonym czas, gdy „rosły mury kościoła i wzrastała wiara”. Jerzy Szpakowski, wójt gminy Trawniki, wracał myślami do dawnych lat, gdy jako kilkuletni chłopiec przyglądał się budowie kościoła. „Gdy mała, biedna wieś na krańcach Lubelszczyzny dostała pozwolenie na budowę, władze ludowe zakładały, że mieszkańcy na pewno nie podołają takiemu zadaniu - mówił. - Jednak upór i wprost heroiczna praca kapłanów oraz świeckich spowodowały, że kościół piął się do góry”. Wspomnieniami dzielił się też ks. kan. Maćkowiak, który w odrestaurowanym kościele szukał śladów swojej obecności i cieszył się, że wykonana przed laty praca przynosi obfite owoce. Wierni mogli obejrzeć także wystawę archiwalnych zdjęć, wkomponowanych w przygotowane przez najmłodszych rysunki kościoła. Wysłuchali także jubileuszowego koncertu zespołu młodzieżowego „Echo” oraz orkiestry dętej z Mełgwi, które wraz z chórem parafialnym, sztandarami Legionu Maryi, a także pocztami sztandarowymi szkół, Ochotniczej Straży Pożarnej i Urzędu Gminy uświetniły obchody.
W czasie uroczystej liturgii zostały przypomniane wydarzenia i daty, w szczególny sposób wpływające na kształt erygowanej w 1958 r. przez bp. Piotra Kałwę parafii, dla której ziemię pod kościół i plebanię wykupiono od GS Fajsławice. W czasie II wojny światowej w Trawnikach istniał obóz pracy, w którym zginęło wielu jeńców. Podczas jego likwidacji w 1943 r. zgładzono ok. 10 tys. więźniów, przeważnie Żydów i Polaków. To doświadczenie bardzo głęboko zapisało się w pamięci i sercach mieszkańców. Jak mówił bp Cisło, pochodzący stąd śp. ks. Stefan Wójcik jako mały chłopiec przychodził do obozu i przynosił jeńcom chleb, a gdy „z odległości Wrocławia troszczył się o rodzinne strony” i ufundował witraż dla kościoła w Trawnikach, polecił artystom, by ten fakt został utrwalony w powstającym dziele. Kościół pw. Chrystusa Króla i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski posiada szereg witraży, które nie tyle przyciągają wzrok, co współtworzą klimat modlitwy. Uwagę wiernych przykuwa także mozaika z kolorowego szkła, przedstawiająca postać Chrystusa Króla. Jej autorka, Grażyna Czapska, w łagodnej ale stanowczej twarzy Chrystusa oddała głębię prawdy o Miłosierdziu Bożym, do którego parafianie mają szczególne nabożeństwo. Owocem rekolekcji i darem z okazji 50-lecia parafii jest ich zobowiązanie do codziennego odmawiania modlitwy za ojczyznę oraz „Aktu zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

2025-02-04 22:04

BP Archidiecezji Krakowskiej

5 lutego w liturgii wspomina się św. Agatę, a w kościołach święci się chleb, wodę oraz sól. Skąd ten zwyczaj? Zapytaliśmy liturgistę i ceremoniarza Archidiecezji Krakowskiej, ks. dr. Ryszarda Kilanowicza.

Więcej ...

Świadectwo byłego masona: Nawróciłem się w Lourdes

Niedziela Ogólnopolska 15/2009, str. 10-11

Maurice Caillet

www.youtube.com

Maurice Caillet

Z dr. Maurice’em Cailletem rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Więcej ...

Papież zachęca Polaków do modlitwy za duchownych w krajach ubogich i ogarniętych wojną

2025-02-05 09:30

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za kapłanów i osoby konsekrowane, którzy posługują w krajach ubogich i ogarniętych wojną, zwłaszcza na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i w Demokratycznej Republice Konga zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Św. Agata, dziewica i męczennica

Św. Agata, dziewica i męczennica

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec ks....

Wiadomości

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec ks....

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy