Reklama

W imię dobra wspólnego

Niedziela łódzka 49/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Henryk Tomczyk: - W jakim celu została powołana Fundacja „Carpe Diem”?

Joanna Przybył: - Fundacja „Carpe Diem” powstała w marcu 2006 r. z chęci wyjścia naprzeciw wyzwaniom, jakie niesie współczesność. Jej działalność ukierunkowana jest na realizowanie inicjatyw, które służą szerszym kręgom społecznym. Szczególnie tym osobom oraz instytucjom, które należy otoczyć troską i wsparciem. Chodzi nam przede wszystkim o to, aby myśl Horacego - carpe diem (chwytaj chwilę) stała się inspiracją do codziennego budowania dobra. Pragniemy zatem wykorzystywać każdą chwilę nie dla siebie i własnych przyjemności, lecz dla dobra innych ludzi. Nasze propozycje mają na celu skłonienie ludzi do pracy nad sobą, nad rozwojem duchowym, intelektualnym. Do ukazania im tych wartości, o których często zapominają w zgiełku codzienności.

- Proszę przybliżyć działania realizowane przez Fundację...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Obecnie nasze działania skupiają się na polu kultury, ale staramy się naszymi inicjatywami objąć również takie dziedziny, jak oświata, nauka, wychowanie, sport, ochrona zabytków, ochrona zdrowia. Interesują nas problemy dzieci i młodzieży. Warto tu wspomnieć, że wspólnie z Wydziałem Edukacji UMŁ przygotowaliśmy cykl imprez adresowanych do dzieci przebywających w łódzkim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 im. Marii Konopnickiej. Były to m.in. spotkania z podróżnikami czy koncert zespołu „Łódzkie Smyczki” pod kierownictwem Ryszarda J. Osmolińskiego. Chciałabym podkreślić, że w naszych działaniach jest również miejsce na wyrównywanie szans osób bezrobotnych, niepełnosprawnych. Jak powiedziałam, obecnie koncentrujemy się na kulturze. Stąd też spotkałam się z Jakubem Garbaczem, który w bazylice archikatedralnej zapoczątkował cykl koncertów. Postanowiliśmy rozszerzyć tę inicjatywę. W ten sposób narodziły się cykle koncertowe: Wiosenne oraz Jesienne Dni Muzyki Organowej i Sakralnej, których piąta edycja odbyła się w tym roku.

- Ważnym wydarzeniem niedawno przygotowanym przez Fundację był Meeting Papieski…

- Tak. W związku z 30. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra narodził się pomysł, aby ten wspaniały jubileusz uczcić Meetingiem Papieskim. Inicjatywa ta, będąca moim programem autorskim, zyskała aprobatę władz archidiecezji i miasta. Wielkie zainteresowanie wzbudziły spotkania z Janiną Ochojską i o. Leonem Knabitem. Podczas spotkań padło wiele optymistycznych, potrzebnych słów skierowanych m.in. do osób chorych, cierpiących, borykających się z różnymi trudnościami życiowymi. Ludzie potrzebują i oczekują świadectwa, potwierdzonego prawdziwie mądrym, pięknym życiem. Mają dość frazesów, słów bez pokrycia. Pragniemy w kolejne rocznice wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża organizować podobne spotkania przybliżające nauczanie Jana Pawła II, które zawiera bogactwo cennych dla nas wszystkich wskazań. Podczas swego pontyfikatu Ojciec Święty Jan Paweł II wydał wiele dokumentów, które wpłynęły na życie Kościoła i wiernych. I to chcielibyśmy wyeksponować podczas następnych rocznicowych obchodów.

Reklama

- Co Pani, jako prezesowi Fundacji, sprawia największą satysfakcję?

- Jestem niezmiernie uradowana, gdy dostrzegam ludzi coraz liczniej uczestniczących w naszych inicjatywach. Wypełniona bazylika archikatedralna podczas Dni Muzyki Organowej i Sakralnej, duże zainteresowanie Meetingiem Papieskim, a także otworzoną w jego ramach wystawą encyklik Jana Pawła II, napełniają optymizmem. Zauważam, że w ludziach tkwi szczególna potrzeba, aby uczestniczyć w wydarzeniach, które niosą głębsze treści. Cieszy mnie również ludzkie dążenie do udzielania nam bezinteresownej pomocy. Przykładem takiego działania są wolontariusze, którzy chętnie pomagają, są ofiarni, skłonni do poświęceń w imię wspólnego dobra. To prawdziwie budujące i napawające radością.

- Jak przedstawia się działalność Fundacji od strony formalnej?

- Działalność Fundacji „Carpe Diem” regulują stosowne przepisy. Musi być ona ujęta w corocznych sprawozdaniach, składanych w urzędach. Są to zarówno sprawozdania finansowe, jak i merytoryczne. Można zauważyć, że oprócz konkretnych przedsięwzięć trzeba wykonać bardzo istotną pracę biurowo-administracyjną. Wszystko musi zostać właściwie zaksięgowane i rozliczone. Jakiekolwiek nieścisłości, niedopatrzenia powodują utratę zaufania sponsorów, którzy wspierają swoimi finansami inicjatywy podejmowane przez fundację. Głównym naszym donatorem jest Urząd Miasta Łodzi. Wspierają nas także różne firmy, przedsiębiorstwa i środowiska. Nie możemy ich zawieść.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński: dzisiaj uczeń staje się nauczycielem

2024-06-27 16:12
bp Piotr Turzyński

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Piotr Turzyński

Wokół szkoły narasta niepokój - uważa biskup Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Według niego, dzisiaj uczeń staje się nauczycielem, gdzie mówi się wyłącznie o prawach, a nie obowiązkach dzieci i młodzieży. Bp Turzyński zaprosił na pielgrzymkę nauczycieli i wychowawców, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca na Jasnej Górze.

Więcej ...

Apokaliptyczny czas Powstania Warszawskiego i wielkie miłości

2024-06-27 20:52
Z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego

Agata Kowalska

Z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego

Podczas Powstania Warszawskiego zawarto 256 związków małżeńskich. Statystycznie na każdy dzień Powstania Warszawskiego przypadały cztery śluby. Na zawarcie związku małżeńskiego decydowali się głównie powstańcy.

Więcej ...

Dykasteria Nauki Wiary o „objawieniach” w Trevignano: nie są nadprzyrodzone

2024-06-27 18:22
Trevignano Romano

Wikipedia/Emo z włoskiej Wikipedii, Creative Common

Trevignano Romano

Stolica Apostolska wypowiedziała się ostatecznie nt. wydarzeń w podrzymskim Trevignano stwierdzając jednoznacznie, że nie mają one charakteru nadprzyrodzonego. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary, zgodny z nowymi normami dotyczącymi rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych. Decyzja ta oznacza, że do tego miejsca nie można pielgrzymować, sprawować tam sakramentów i prowadzić modlitwy, zarówno publicznej jak i prywatnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Wiara

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...