Reklama

Diecezjalne Święto Plonów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz trzeci w diecezji sosnowieckiej obchodzono Diecezjalne Święto Plonów. Dziękczynienie odbyło się ostatnią niedzielę sierpnia w parafii św. Mikołaja w Targoszycach. Choć diecezja nie jest typowo rolnicza, święto zgromadziło wielu rolników z różnych stron. Były także panie z Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, orkiestra dęta. Uroczystą Eucharystię celebrował bp ordynariusz Adam Śmigielski SDB, wraz z licznie zgromadzonymi kapłanami z całej diecezji. Wzięli w niej udział także przedstawiciele władz powiatowych i gminnych.

Jak ważna jest to uroczystość, nie trzeba przekonywać. Chleba - posiadający głęboką symbolikę - odgrywa ważną rolę w życiu religijnym i liturgicznym. Chrystus posłużył się chlebem powszednim, aby przygotować i przybliżyć ludziom prawdy o Eucharystii. W czasie ostatniej wieczerzy wziął przecież chleb, połamał go i podał swoim uczniom mówiąc "bierzcie i jedzcie, to jest ciało moje" (Mt 26,26) Wypełnił wtedy zapowiedź daną w Kafarnaum. Mówił wtedy, że sam jest chlebem, który zstąpił z nieba i daje życie światu. I tak jak chleb jednoczy wszystkich, którzy go spożywają, tak Eucharystia jest sakramentem jedności wszystkich wiernych z Chrystusem i między sobą.

Dożynki rozpoczęto przejściem od krzyża znajdującego się nieopodal kościoła do ołtarza przygotowanego na placu kościelnym. " Obchodzony Wielki Jubileusz Roku 2000 - jak powiedział Niedzieli, diecezjalny duszpasterz rolników ks. Janusz Rakoczy - zachęca, abyśmy w szczególny sposób dziękowali Bogu za dar ziemi i prosili o urodzaje. W dobie wkraczania do struktur europejskich trzeba pamiętać o polskich rolnikach i ich sytuacji życiowej". W zaproszeniu, które ks. Rakoczy skierował do kapłanów i wiernych, napisał także, że "w Modlitwie Pańskiej zwracamy się codziennie do naszego Ojca w niebie, aby chleba naszego powszedniego dał nam dzisiaj. W każdym jego kęsie zamknięta jest praca ziemi, słońca, ludzi i Stwórcy. Bez Boga nie ma chleba, ale nie ma go także bez mozolnej pracy rolników. Za ich wysiłek, za plony zebrane z takim trudem pragniemy dziękować Bogu w szczególnym czasie Roku Wielkiego Jubileuszu".

Reklama

Powitanie przez Starostów

Gospodarzami Diecezjalnego Święta Plonów była Regina Kocot i Tadeusz Wyderka z parafii w Rogoźniku. Rozpoczynając Eucharystię wręczyli bp. Śmigielskiemu SDB bochen chleba, upieczony ze świeżego ziarna. "Przynieśliśmy chleb, owoc ziemi i pracy rąk ludzkich, do kościoła, aby kapłan przemienił go w ciało Chrystusa i wykarmił nim wiernych, i jednocześnie zwracamy się z prośbą o wspólną modlitwę dziękczynną za ten dar chleba i utrudzonych rolników" - powiedział podczas ofiarowania Regina Kocot. "Błogosławiony jesteś, Boże, za to, że zgromadziłeś nas na tych dożynkach, aby przemienić chleb w ciało Chrystusa i ofiarować go najlepszemu Ojcu" - modlił się Ordynariusz, odbierając i całując z szacunkiem bochen chleba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szanujcie każde ziarno zboża

Cieszę się, że przybyliście, by wspólnie dziękować Bogu za ten chleb, który stanowi nasz pokarm codzienny, za ten chleb, który nie zawsze jest doceniany - mówił sosnowiecki Ordynariusz do przybyłych rolników. Nie wszyscy uświadamiają sobie, że składa się on z ziaren, a jednocześnie stanowi doskonałą jedność. Jest rzeczą niedopuszczalna, ażeby ten chleb nie był zauważany, a ziarno było deptane. W każdym ziarnie tkwi źródło życia a życia nie wolno niszczyć - przekonywał bp Śmigielski SDB. W czasie Eucharystii apelował także, by rolnicy czuli się prawdziwymi gospodarzami na swojej ziemi, by nie musieli się uciekać do desperackich czynów. Prosił Boga, by układy na wsi odpowiadały godności człowieka, aby wszyscy czuli się zadowoleni, aby w każdej rodzinie rolniczej był obecny Bóg, a z nim szacunek dla owoców ziemi.

Ewangelia Chrystusa jest ewangelią życia - nauczał Kaznodzieja. Nie jest to nauka, która ma zaspokoić naszą ciekawość intelektualną, względnie psychiczną, Jezus dzisiaj deklaruje, że jest chlebem, który z nieba zstąpił. Biskup przypomniał słowa Ojca Świętego, które wypowiedział na zakończenie 46. Światowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu - "Jezus zostawił nam dar Eucharystii, by ład wewnętrznej tworzyć wolności". Za Janem Pawłem II wyjaśnił, że wolność w sobie i wokół siebie tworzy się właśnie dzięki Eucharystii. Jest ona znakiem największej ofiary Chrystusa. A ofiara w najgłębszej swojej istocie jest doskonałym, bezwarunkowym, ale świadomym poddaniem się Bogu. Jezus był tak poddany Bogu, całe Jego życie było ukierunkowane ku Kalwarii. Tam złożył ofiarę doskonałą. Przykład Jezusa zobowiązuje nas do pójścia jego śladem. Jednak bez miłości, całkowitego poddania każda ofiara staje się katorgą - wyjaśniał. Jednak nie może to być ofiara oderwana od innych ludzi, społeczności. Nie wystarczy samotne spożywanie ciała i krwi Chrystusa, trzeba zawsze mieć na uwadze tego kto jest obok mnie - radził Ksiądz Biskup. Wspomniał, że Ojciec Święty Jan Paweł II ponowił apel o jedność chrześcijan, by wszyscy wyznawcy Chrystusa mogli dzielić się chlebem Eucharystycznym. Dlatego jest tyle podziałów wśród chrześcijan, ponieważ człowiek nie jest istotą doskonałą i nie zawsze umie dzielić się Eucharystią. Bardzo często jest to czynność bardzo formalna, zdawkowa. A tak nie powinno być - ubolewał. Patron naszej diecezji, św. Brat Albert, chodził po ulicach Krakowa i pomagał najuboższym ludziom, którzy wyciągali do niego swoje ręce po kawałek chleba. Pod koniec życia wskazał na bochen chleba i swoim współpracownikom, braciom i siostrom, powiedział znamienne słowa "macie być dobrzy jak chleb", by każdy spragniony mógł do was podejść i otrzymać niezbędną pomoc. Zdaniem bp. Śmigielskiego SDB, doskonale zrozumiał naukę płynąca z Ewangelii i równie dobrze wcielił ją w życie.

Ordynariusz nawoływał także, by być wiernym dożynkowej tradycji. "Szanujcie każde ziarno zboża, w którym tkwi cudowna moc życia. Zanieśmy nasze piękne, szlachetne tradycje w III Tysiąclecie, które rozpocznie się za kilka miesięcy".

Reklama

Złożenie darów ofiarnych na ręce Ordynariusza

Z rąk przedstawicieli rolników z całej diecezji, Biskup Ordynariusz, otrzymał wielorakie dary ziemi. Wśród nich znalazły się przepiękne wieńce dożynkowe, chleby ze świeżego zboża, winogrona, miód, wino, owoce sadu, warzywa. Jak zapewnił Ordynariusz, dary trafią do najbardziej potrzebujących w naszej diecezji. Wyróżniono także najpiękniejszy wieniec nazwany "Jubilaeum 2000, Totus Tuus", który w swojej symbolice nawiązywał do pontyfikatu Jana Pawła II.

Występy artystyczne

Po Eucharystii odbyły się występy zespołów artystycznych, zagrała orkiestra dęta. Zespoły zaprezentowały folklor ziemi zagłębiowskiej. Urządzono także loterię fantową, z której dochód przeznaczono dla najbardziej potrzebujących.

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Odnaleźć człowieka

Niedziela toruńska 33/2016, str. 7-8

Anna Głos

Za pierwsze zarobione pieniądze nabyć butelkę kosztownego alkoholu. Po pracy wypić piwo, oglądając jednocześnie jego reklamy ze sympatycznymi zwierzakami. Na weselu podać wódkę, bo tak zarządziły mama z teściową. Opić narodziny pierwszego syna i wnuka. Niektórzy nazywają to tradycją.

Więcej ...

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj