Reklama

Marność nad marnościami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Środę Popielcową kolejny raz w grodzie nad Brdą gościł abp Henryk Muszyński, wprowadzając wiernych, zgromadzonych w konkatedrze na wieczornej Eucharystii, w czas Wielkiego Postu. Z pewnością nieprzypadkowo właśnie tego dnia aktorzy Teatru Polskiego zaprezentowali interpretację Księgi Koheleta, uświetniając tym samym obchody 500-lecia fary.

W wygłoszonej homilii Arcypasterz wyjaśnił znaczenie symbolicznego posypania głowy popiołem. Zwrócił uwagę na to, aby na czas Wielkiego Postu patrzeć niejako "od końca", a mianowicie od jego zwieńczenia - Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, któremu towarzyszą radość oraz nadzieja dla każdego z nas. "Jeśli będziemy patrzeć na tajemnicę postu jedynie w perspektywie początkowej, to będzie on dla nas okresem smutnym, bolesnym, okresem, który będzie się nam kojarzył z wyrzeczeniami i ofiarami" - zauważył Metropolita Gnieźnieński.

Okres Wielkiego Postu jest czasem, w którym mamy pojednać się z Bogiem i z człowiekiem, mamy otworzyć się na potrzeby drugiego, mamy pokrzepić nasze serca. Początkiem zaś paschalnej drogi do zbawienia jest uznanie i przyznanie się do naszego błędu. Ma nam w tym dopomóc modlitwa, która oznacza, że wiara jest żywa; post, "który przypomina, że żyje w nas człowiek duchowy, który jest zdolny do ofiar i wyrzeczeń na rzecz jeszcze wyższego Dobra" - kontynuował Ksiądz Arcybiskup. Jałmużna zaś, którą niekoniecznie trzeba od razu kojarzyć z pieniędzmi, pokazuje, że droga do Boga prowadzi poprzez miłość do drugiego człowieka. Ksiądz Arcybiskup jednoznacznie nawiązał do darmo otrzymanego daru życia, akcentując, że otrzymaliśmy także dar życia wiecznego. Jednak to my sami zadecydujemy o tym, czy ten dar przyjmiemy, czy też odrzucimy. Człowiek może w drodze do Boga osłabnąć, upadać, ale musi się podnieść i ukończyć "bieg". Metropolita Gnieźnieński prosił jednocześnie, abyśmy w każdym miejscu, w którym się znajdziemy, potrafili nieść dobre słowo, a także dawać świadectwo Chrystusowej miłości.

Tuż po zakończeniu Liturgii aktorzy Teatru Polskiego przedstawili fragment biblijny, a mianowicie Księgę Koheleta. Nie ma chyba wśród nas osoby, która nie znałaby słów: "Marność nad marnościami i wszystko marność". Zdanie to, które niczym refren pojawia się w tej księdze, w sposób naturalny zdominowało tło spektaklu, a wzmacniane było anielskimi głosami chórzystek. Trudno nazwać inaczej niż "marnością" to wszystko, co nas otacza, do czego się przywiązujemy, a czego tak naprawdę nie zabierzemy ze sobą na "tamten" świat - tam bowiem liczyć się będzie tylko to, co uczyniliśmy z miłości i dobroci serca. Swojego zachwytu przedstawioną interpretacją Księgi Koheleta i uznania aktorom nie krył także abp Henryk Muszyński. "Dziękuję aktorom za przypomnienie Księgi, która porusza wszystkie egzystencjalne problemy, z którymi się stykamy, za to, że potrafili dostrzec przesłanie dla nas wszystkich" . Podkreślił także, że jest ona, jak i cała Biblia, aktualna i żywa także dziś. Jako biblista Ksiądz Arcybiskup podzielił się także swoimi refleksjami związanymi z przedstawioną Księgą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Więcej ...

Katecheci pielgrzymowali do grobu św. Jadwigi

2024-04-18 16:30
Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Archiwum prywatne

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Organizatorem pielgrzymki był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. To nowa inicjatywa w diecezji.

Więcej ...

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza