Jak wynika z opublikowanych w tych dniach aktualnych badań „Exploring the impact of Covid-19 in Africa: a scenario analysis to 2030”, tylko w bieżącym roku na skutek obecnego kryzysu rządy krajów afrykańskich będą dysponowały kwotą o 40 miliardów mniejszą niż początkowo planowano. Badania przeprowadziły Gordon Institute of Business Science w RPA oraz Frederick S. Pardee Center for International Futures w USA.
Reklama
Według raportu, w tym roku w absolutnym ubóstwie będzie żyło jeszcze dwanaście milionów ludzi, a każdy z nich będzie miał na życie mniej niż 1,90 dolara dziennie. W ciągu 10 lat liczba ta może wzrosnąć do 603-631 milionów ludzi na całym kontynencie; wcześniejsze szacunki przed pandemią koronawirusa obliczały, że będzie to około 570 milionów.
Naukowcy ostrzegają przy tym przed drugą, a nawet trzecią falą infekcji. Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego MFW, Afryka potrzebuje w bieżącym roku ponad 100 miliardów euro na przezwyciężenie kryzysu spowodowanego pandemią. Obecnie kontynent ma co najmniej 337.000 potwierdzonych przypadków koronawirusa. Liczby te od tygodni szybko rosną, ale wynika to również z większych możliwości wykonywania testów.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykonanie testów, które na początku kryzysu przeprowadzano tylko w dwóch krajach afrykańskich, jest obecnie możliwe już wszędzie.