Reklama

W SCK jest miejsce dla wszystkich

Niedziela kielecka 51/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Dziarmaga: - Od 2005 r. dawny Dom Kolejarza w Sędziszowie zmienił nazwę na Samorządowe Centrum Kultury im. Jana Pawła II. Co w praktyce oznacza wybór tego właśnie patrona?

Jolanta Wiekiera: - Samorządowe Centrum Kultury nosi imię Jana Pawła II od 16 października 2005 r. Mieliśmy szczęście żyć w czasach pontyfikatu Jana Pawła II. Ten zwykły, ale zarazem Wielki Nauczyciel nauczył nas patrzeć na świat i drugiego człowieka z miłością, która pochodzi od Boga. Pozostawił nam wielką i bogatą spuściznę w postaci swoich czynów, nauk, twórczości, na której trzeba kształtować charaktery i umysły oraz wychowywać młode pokolenie Polaków. Papieżowi Janowi Pawłowi II zawsze bliska była kultura i sztuka. Sam w czasach swojej młodości grał w teatrze, uczestniczył w przedsięwzięciach kulturalnych, pomagał innym. Tak się składa, że w SCK spotykają się różne środowiska; jest u nas świetlica środowiskowa, biblioteka, miejsce spotkań dla kombatantów, emerytów, rencistów. Uważam, że integracja w tym miejscu tylu środowisk jest najlepszym sposobem uczczenia Jego pamięci.
W SCK odbywają się koncerty z okazji Dnia Papieskiego, muzyczne Zaduszki z Janem Pawłem II. Współpracujemy z Katolickim Centrum Kultury w Krakowie, które udostępnia nam wystawy fotograficzne. Mogliśmy wyeksponować piękne fotografie takich autorów, jak: Arturo Mari, Baik Nam Sik, Stanisław Markowski, Tadeusz Warczak, Tomasz Szarek, Adam Bujak. Biblioteka posiada bogaty księgozbiór poezji, encyklik, homilii, jak i licznych pozycji o Janie Pawle II.
Wspólnie z parafią św. Brata Alberta w Sędziszowie organizujemy koncert w rocznicę urodzin Jana Pawła II - 18 maja. Nasza orkiestra dęta jest zapraszana przez ks. prał. Mariana Haczyka do oprawy muzycznej uroczystości w parafii św. Brata Alberta.

- Wkroczyliśmy w czas świąt Bożego Narodzenia. Czy rolą SCK jest także pielęgnowanie i popularyzowanie rodzimej kultury regionalnej, związanej z tradycją obchodzenia świąt? Czy są jakieś specyficzne wyznaczniki tej kultury, a może znani twórcy z okolic Sędziszowa?

- Trudno mówić o specyficznym folklorze ziemi sędziszowskiej, ale oczywiście staramy się pielęgnować piękną i bliską sercu wszystkich bożonarodzeniową tradycję.
Od kilku lat przed Bożym Narodzeniem organizujemy konkurs na „Stroik Bożonarodzeniowy”. Uczestnicy - od przedszkolaków po licealistów - wykazują się wielką pomysłowością i dbałością o to, aby była to twórczość własna w oparciu o ciekawe, najlepiej wykonane własnoręcznie półprodukty. Ponad sto takich stroików prezentujemy na wystawie. W styczniu proponujemy prezentację programów jasełkowych, przygotowanych przez szkoły i przedszkola. Orkiestra dęta działająca w SCK zaprasza na koncert kolęd. Nasi twórcy: malarze - Eugeniusz Brożek, Otton Grynkiewicz, rzeźbiarze - Marian Porada i Jan Kuliński w swoich pracach często nawiązują do tematyki bożonarodzeniowej.

- Co jest główną ambicją SCK: docieranie do młodzieży i stworzenie im ciekawej alternatywy spędzania czasu wolnego czy może do osób starszych? Zapewne projekt rocznej pracy placówki jest tworzony w oparciu o rozeznanie potrzeb sędziszowian. Jakie więc one, Pani zdaniem, dzisiaj są?

- Na pewno trzeba mieć rozeznanie potrzeb środowiska - staramy się mieć oczy szeroko otwarte i odpowiadać na oczekiwania. Gdy przychodzi grupa młodych ludzi i chce założyć u nas zespół - czemu nie, pod warunkiem, że mamy wgląd w ich propozycję artystyczną i sposób spędzania czasu w SCK. Właśnie doskwiera nam brak zespołów wokalnych czy tanecznych, które są dobrą wizytówką każdej placówki. Ostatnio rozpoczęliśmy naukę tańca ludowego.
Myślę, że mamy dość szeroką ofertę pracy z dziećmi i młodzieżą. Są to w zdecydowanej większości zajęcia bezpłatne, pozwalające ciekawie zagospodarować czas, umożliwiające lepszy rozwój młodego człowieka.
Młodzież i dzieci mogą uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach proponowanych im przez orkiestrę dętą, kółko taneczne (z rytmiką), formację tańca towarzyskiego dla dzieci i młodzieży, kółko tańca ludowego, kółko modelarskie, kółko szachowe, kółko instrumentalne, kółko teatralne, kółko plastyczne.
Podopieczni naszych kółek: teatralnego i plastycznego są laureatami wielu konkursów ogólnopolskich i wojewódzkich. Również orkiestra dęta zajęła III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych. Można też skorzystać u nas z bezpłatnego internetu w czytelni internetowej w bibliotece i w Gminnym Centrum Informacji. Odpłatnie natomiast prowadzona jest nauka języka angielskiego. Bliski kontakt mamy także ze środowiskiem seniorów. W SCK mają siedzibę: Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Światowy Związek Żołnierzy AK, Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów. Spotykają się także u nas emerytowani nauczyciele, stąd mamy z tymi środowiskami bliski kontakt.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowy Dzień Wspólnoty w Czerwieńsku

2024-04-29 09:23
Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Waldemar Napora

Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Ruch Światło-Życie w ramach jubileuszu 50-lecia istnienia w diecezji zaprosił byłych oazowiczów na spotkanie w ramach Jubileuszowego Dnia Wspólnoty.

Więcej ...

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 27-31a.

Więcej ...

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29
Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego