Reklama

To nasze wspólne dzieło

Niedziela łódzka 10/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. WALDEMAR KULBAT: - Ksiądz Proboszcz jest pierwszym i jedynym duszpasterzem w parafii Łaskowice. Proszę przedstawić historię powstania parafii.

KS. ANDRZEJ CHMIELECKI: - Łaskowice to wieś o głębokich tradycjach chrześcijańskich, mająca swą długoletnią historię liczącą ponad 700 lat. O tej tradycji świadczą liczne przydrożne krzyże oraz wzniesiona w 1954 r. kapliczka. Niegdyś Łaskowice należały do parafii św. Mateusza w Pabianicach. W niedzielę i święta trzeba było pokonywać duże odległości, aby uczestniczyć w Mszy św., dlatego marzeniem mieszkańców było, aby kiedyś w Łaskowicach mógł powstać dom Boży, w którym gromadziliby się na Eucharystii. Marzenia te zostały urzeczywistnione dzięki staraniom czcigodnego ks. inf. Stanisława Świerczka, ówczesnego proboszcza parafii św. Mateusza w Pabianicach, jak również przychylności abp. Władysława Ziółka. W 1984 r. zawiązał się Komitet Budowy Kościoła.

Budowa kościoła to wzniosłe dzieło, jest to bowiem budowa domu Bożego. Łaskowiczanie, jak również mieszkańcy okolicznych wsi rozumieli to od początku.

- Czy budowie kościoła towarzyszyło zaangażowanie wiernych, i w jaki sposób ono przejawiało się?

- Kościół stanął na placu ofiarowanym nieodpłatnie przez tutejszych mieszkańców: Helenę, Kazimierza i Irenę Ścibor, Helenę i Bronisława Przewies oraz Marię i Tadeusza Filipczaków.

Pierwszą ofiarę pieniężną złożył Władysław Grzegorz - mieszkaniec Łaskowic. Później znaleźli się kolejni ofiarodawcy z Łaskowic, Chocianowic, Gorzewa, Rypułtowic, a nawet Woli Zaradzyńskiej i Gadki. Dużego wsparcia finansowego z własnych oszczędności udzielili ks. inf. Stanisław Świerczek, jak również ks. inf. Lucjan Jaroszka.

- Jakie były najważniejsze etapy w powstawaniu tego dzieła?

- W maju 1984 r. powstał projekt kościoła, którego autorem był mgr inż. architektury Jerzy Stanisławski z Warszawy. Projekt techniczny wykonała nieodpłatnie mgr inż. Lucyna Śmiechowicz - mieszkanka Łaskowic. Został on zatwierdzony przez Urząd Gminy w Pabianicach i udzielono pozwolenia na budowę 29 stycznia 1985 r. Budowę rozpoczęto 4 maja 1985 r. Obowiązki kierownika budowy pełniła mgr inż. Lucyna Śmiechowicz. W lipcu 1985 r. ukończono zalanie fundamentów, a w listopadzie tegoż roku zakończono prace budowlane części katechetycznej. Prawie wszystkie prace zostały wykonane systemem gospodarczym przez mieszkańców Łaskowic. Szczególny wkład pracy włożyli: Józef Kulikowski, który sprawował nieodpłatnie całościowy nadzór nad budową, Zygmunt Kędziora sprawujący rolę gospodarza budowy, Kazimierz Duraj, który służył fachową radą, Roman Denys, Kazimiera Musiał, Helena Ścibor, Hanna Przewies, Aniela Denys, Helena Sczesio i wielu nie wymienionych. Dużą pomoc okazał również ks. Stanisław Mendel - ówczesny wikariusz parafii św. Mateusza w Pabianicach. W czerwcu 1987 r. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty w Łodzi na lotnisku Lublinek poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego w Łaskowicach. Kamień ten został wmurowany w lipcu tegoż roku. Prace budowlane kościoła w stanie surowym zostały zakończone w październiku 1987 r.

- To prowadzi nas do uroczystości poświęcenia kościoła...

- 25 października 1987 r. abp Władysław Ziółek dokonał poświęcenia kościoła podczas Mszy św. o godz. 15.00. Na uroczystość przybyli księża z dekanatu pabianickiego: ks. inf. Stanisław Świerczek, ks. inf. Lucjan Jaroszka, ks. prał. Ryszard Olszewski - proboszcz parafii św. Maksymiliana, ks. Leopold Beniuszko - proboszcz parafii Ksawerów, ks. Kazimierz Janik - proboszcz parafii Srebrna, ks. prał. Zbigniew Żaboklicki - proboszcz parafii Retkinia, ks. prał. Jan Sobczak, księża wikariusze parafii św. Mateusza oraz sąsiednich parafii.

- O jakich jeszcze wydarzeniach ważnych dla wspólnoty parafialnej warto wspomnieć?

- Dla uczczenia II Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego 22 maja 1988 r., podczas I uroczystości odpustowej Zesłania Ducha Świętego, abp Władysław Ziółek dokonał poświęcenia tabernakulum, które jest darem Księdza Arcybiskupa. Poświęcony został również drewniany ołtarz i ambonka, wykonane przez miejscowego stolarza Karola Kołacza.

W 1991 r. została wykonana wieżyczka na kościele. Poświęcenia wieży dokonał w uroczystość odpustową ks. prał. Jan Szuba. W 1992 r., w uroczystość odpustową, zostały poświęcone stacje drogi krzyżowej, które ufundowała Stanisława Duraj. W 1994 r. została zbudowana dzwonnica, a poświęcenia jej wraz z dzwonem ufundowanym przez ks. inf. St. Świerczka dokonał proboszcz parafii św. Mateusza - ks. prał. Jan Szuba. Od 1993 r. w tutejszym kościele odbywają się uroczystości pierwszokomunijne dzieci z Łaskowic i okolic, a także śluby, chrzty, pogrzeby. W sierpniu 1997 r. na placu kościelnym, dzięki staraniom Wojciecha Kulikowskiego i Romana Denysa, stanął krzyż, który został poświęcony 26 października tegoż roku w uroczystość 10-lecia kościoła przez ks. prał. Jana Szubę. We wrześniu 1997 r. został wybudowany wiatrołap przy wejściu do zakrystii przez Romana Denysa, Bonifacego Musiała, Karola Kołacza i Daniela Szczesio.

- Ustanowienie parafii to etap wieńczący dotychczasowe wysiłki wielu ofiarnych ludzi. Co dokonało się od tego czasu?

- We wrześniu 2000 r. abp Władysław Ziółek erygował w Łaskowicach parafię obejmującą ok. 400 wiernych i ustanowił mnie jej proboszczem. Rozpocząłem swoje duszpasterzowanie od "podniesienia" stanu duchowego swoich parafian. Utworzyłem scholę, powiększyła się znacznie liczba ministrantów, powstała oaza, która gromadzi dzieci i młodzież, asysta, Żywa Róża. Zaadaptowałem pomieszczenia znajdujące się na zapleczu kościoła na plebanię, wybudowałem wraz z parafianami budynek gospodarczy. Zadbałem wraz z parafianami o pobliską kapliczkę z 1954 r., budując wokół niej piękne ogrodzenie. Kościół został wymalowany i upiększony poprzez zakup nowego konfesjonału, dywanu. Mam wrażenie, iż w naszej świątyni jest zawsze bardzo przytulnie i panuje nastrój modlitwy i skupienia. Do naszego kościoła przybywają bardzo chętnie wierni z innych parafii. Opieką parafian został otoczony cmentarz ewangelicki, na którym znajdują się groby z okresu poprzedzającego I wojnę światową. Corocznie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego obchodzony jest odpust. Sprawowana jest Suma odpustowa z procesją, z udziałem licznie przybywających gości i pielgrzymów, asysty i chóru z parafii św. Mateusza w Pabianicach. Parafia nasza jako jedna z najmniejszych w archidiecezji pięknieje i wzrasta duchowo z każdym dniem, przykładem tego jest bardzo liczny udział wiernych w codziennych Mszach św.

- Dziękuję za rozmowę. Księdzu Proboszczowi oraz całej wspólnocie życzę w imieniu swoim i naszych Czytelników realizacji wszelkich dobrych zamierzeń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kolejny czarny dym nad Watykanem!

2025-05-08 11:52

Vatican Media

W drugim i trzecim głosowaniu na konklawe w czwartek kardynałowie nie wybrali papieża. Z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się przed południem czarny dym.

Więcej ...

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

2025-05-07 14:05
Transmisja Konklawe

Redakcja/Vatican News

Transmisja Konklawe

Już dziś wieczorem odbędzie się pierwsze głosowanie kardynałów elektorów podczas rozpoczynającego się o 16.30 konklawe. Pierwszy dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej - biały oznaczający wybór nowego biskupa Rzymu, lub czarny wskazujący, że wybór nie został jeszcze dokonany - spodziewany jest najwcześniej około godziny 19.00.

Więcej ...

Pierwsze słowa Leona XIV

2025-05-08 20:24
Papież Leon XIV

Vatican News

Papież Leon XIV

Pierwsze pozdrowienie nowego Papieża z Logii Błogosławieństw Bazyliki Watykańskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z...

Kościół

W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z...

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Kościół

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...