Reklama

Warszawski Kościół 2009

Niedziela warszawska 1/2010

Był to rok ważnych rocznic i jubileuszy. Warszawa zyskała nowego świętego. Na pl. Piłsudskiego stanął wreszcie krzyż upamiętniający papieską pielgrzymkę w 1979 r., a Świątynia Opatrzności Bożej coraz bardziej pnie się w górę. Przypominamy najważniejsze wydarzenia w Kościele warszawskim w minionym roku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz drugi w czerwcu, przy budującym się Centrum Opatrzności Bożej obchodzony był Dzień Dziękczynienia. W trakcie Mszy św. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz ofiarował Warszawie czerwony płaszcz Jana Pawła II.
Ojciec Święty miał go na sobie podczas Mszy św. na pl. Zwycięstwa 2 czerwca 1979 r. Teraz będzie to niezwykła pamiątka w powstającym przy Centrum Opatrzności Muzeum Jana Pawła II.
Dzień wcześniej na pl. Piłsudskiego stanął 9-metrowy krzyż upamiętniający papieską pielgrzymkę do Polski w 1979 r. Krzyż poświęcił i ucałował metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Przypomniał słowa wypowiedziane w tym miejscu przez Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. - Była to wielka, zdumiewająca prośba w kraju, gdzie system komunistyczny trwał od wielu lat, a Jan Paweł II modlił się w obecności ponad pół miliona zgromadzonych, a jego słowa dotarły do Gdańska, Szczecina, Nowej Huty i całej Polski. Słowa modlitwy, która wypłynęła z głębokiego pragnienia, dały początek pokoleniu przełomu. I choć ich marzenia nie spełniły się całkowicie, dziś spotykamy się pod krzyżem, który pozostanie na zawsze - mówił abp Nycz.
Podczas ogólnopolskiej zbiórki w trakcie II Dnia Dziękczynienia udało się zebrać prawie 5,5 mln zł. Pieniądze zasilą dalszą budowę Centrum Opatrzności Bożej. Obecnie na budowie są prowadzone prace przy budowie kopuły, która ma być gotowa w stanie surowym we wrześniu przyszłego roku. A ukończenie całości budowy planowane jest na 2012 r. Ale jest to uzależnione od ofiarodawców i sponsorów.
Od października wiemy, jak będzie wyglądało Muzeum Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego przy Centrum Opatrzności. Znajdzie się na wysokości 26 metrów, a zwiedzający wjadą tam windą. Główną osią muzeum będą cztery kluczowe dla narodu i Kościoła historyczne symbole: pl. Zwycięstwa 1979, „Solidarność” 1980, Millennium Chrztu Polski 1966 oraz Jubileusz Roku 2000. Elementy te zostaną wplecione w strukturę chronologicznej narracji wystawy, która rozpocznie się w chwili narodzin Stefana Wyszyńskiego w 1901 r., a zakończy w momencie śmierci Jana Pawła II w 2005 r. Pierwsi zwiedzający mają obejrzeć ekspozycję pod koniec 2011 r.
Wielkim wydarzeniem dla Kościoła warszawskiego była październikowa kanonizacja Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, metropolity warszawskiego w czasie powstania styczniowego. - Abp Feliński uczy nas głębokiej pobożności, wielkiej mądrości. Jest patronem, który potrafi przeciwstawić się złu, wiedząc, że czeka go za to cierpienie i wygnanie - mówił abp Nycz w archikatedrze warszawskiej w trakcie Mszy św. dziękczynnej za kanonizację. W trakcie Eucharystii kard. Franciszek Macharski w imieniu archidiecezji krakowskiej przekazał abp. Nyczowi paliusz i pastorał, z którego na wygnaniu korzystał abp Feliński. Odczytano także słowa, które skierował przy tej okazji kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski napisał, że przekazane archidiecezji warszawskiej pastorał i paliusz abp. Felińskiego powinny odtąd przypominać mieszkańcom stolicy „postać świętego biskupa, dobrego pasterza, duchowego mocarza i patriotę, którego kres ziemskiego życia dokonał się w Domu Arcybiskupów Krakowskich”.

Reklama

Modlitwa za posłów

Miniony rok był w parlamencie czasem dyskusji o kształtowaniu się ustawodawstwa bioetycznego. Ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser zaapelował na wrześniowym spotkaniu z proboszczami swojej diecezji o objęcie modlitwą posłów decydujących o przyszłym kształcie uregulowań prawnych dotyczących bioetyki. Zaproponował, by modlitwę w tej intencji odmawiać każdego dnia po zakończeniu Mszy św.
Również abp Kazimierz Nycz wezwał wiernych do wytężonej modlitwy w obronie życia. „W obliczu licznych zagrożeń życia ludzkiego i trwającej debaty publicznej zmierzającej do ustanowienia prawa porządkującego kwestie bioetyczne (in vitro) pragnę, aby w Kościele warszawskim trwało modlitewne czuwanie będące wsparciem ludzi dobrej woli, zabiegających o poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Wszystkich wiernych proszę, aby w powyższych intencjach ofiarowali swoje prywatne modlitwy i wyrzeczenia” - napisał w specjalnym liście do wiernych metropolita warszawski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Za furtą seminarium

Pierwszy raz w historii wszyscy chętni mogli w kwietniu wejść do budynku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego przy Krakowskim Przedmieściu i obejrzeć pomieszczenia, w których młodzi ludzie przygotowują się do kapłaństwa. Liczba chętnych do zwiedzania przerosła najśmielsze oczekiwania. Kolejka kończyła się przy Pałacu Prezydenckim. Kto dotarł już do drzwi, mógł obejrzeć seminaryjne korytarze, kaplice, jadalnię z freskami Michała Anioła Palloniego, bibliotekę ze starodrukami, sale wykładowe, barokowy wirydarz, piękny ogród, a nawet kleryckie pokoje. W tych zabytkowych miejscach we wrześniu nowy rok akademicki rozpoczęło 122 kleryków, w tym na pierwszym roku 25.
Oprócz tradycyjnych, wiosennych święceń kapłańskich w obu warszawskich diecezjach miniony rok przyniósł jeszcze inne, niezwykłe święcenia. W sierpniu w Magdalence znany dziennikarz telewizyjny Bogdan Sadowski został wyświęcony na pierwszego diakona stałego w archidiecezji warszawskiej. - Potrzebujemy pomocników, także spośród ludzi świeckich, którzy będąc w środku świata, mając rodzinę i pracę, będą służyli przy ołtarzu. Chcemy pokazać, że jest w Kościele miejsce do pracy duszpasterskiej także dla diakonów stałych - mówił podczas uroczystości abp Kazimierz Nycz, który udzielił święceń.
Diakon Bogdan Sadowski od 30 lat jest żonaty, ma dwóch dorosłych synów. Jako diakon może chrzcić, błogosławić małżeństwa, przewodniczyć pogrzebom, głosić kazania, udzielać Komunii św. Nie może natomiast odprawiać Mszy św. ani spowiadać. - W Kościele, podobnie jak w szpitalu, są potrzebni zarówno lekarze od duszy, jak i pielęgniarki. A diakon stały jest właśnie taką pielęgniarką. Choć sam operacji nie przeprowadzi i Mszy św. nie odprawi, ale jakiś opatrunek na duszę może założyć - podkreślił pierwszy diakon stały archidiecezji warszawskiej.
Inną niecodzienną uroczystością było wyznanie wiary nowych proboszczów archidiecezji warszawskiej, które złożyli przed ordynariuszem miejsca. Uroczystość odbyła się we wrześniu w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich i była ewenementem, gdyż do tej pory każdy z nowych proboszczów składał wyznanie wiary osobno, w trakcie przejmowania przez siebie urzędu w parafii. Teraz, na zaproszenie abp. Nycza, księża zgromadzili się w jednym miejscu i wspólnie wyznali wiarę. Następnie każdy z proboszczów podpisane przez siebie wyznanie wiary złożył na ręce arcybiskupa. Wyznanie złożyło 16 księży diecezjalnych i 4 zakonnych.
Metropolita warszawski poprosił nowych proboszczów, aby szanowali pracę poprzedników, nie dokonywali zbyt szybko radykalnych zmian i dali wiernym czas na przyzwyczajenie się do nowego stylu duszpasterzowania. Zaznaczył także, że biskup, mianując proboszcza, daje tego księdza parafii. - A nie parafię księdzu. Bo to byłoby myślenie karierowiczowskie - mówił abp Nycz.
Warszawskie jubileusze

Reklama

W 2009 r. nie zabrakło różnych ważnych jubileuszy i związanych z nimi uroczystości. W październiku minęło 25 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Główne uroczystości jak zwykle odbyły się w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. - Ks. Popiełuszko uczył nas, jak zło dobrem zwyciężać, i to był testament jego życia - mówił abp Nycz.
Pośmiertnie ks. Jerzy został uhonorowany Orderem Orła Białego. Grób kapelana „Solidarności” odwiedziło już ponad 18 mln osób.
400 lat działalności w Warszawie obchodzili Ojcowie Jezuici. Główne uroczystości odbyły się w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. Z tej okazji odsłonięto nowe drzwi do sanktuarium, wykonane przez Igora Mitoraja. Poświęcił je bp Tadeusz Pikus. Wysokie na cztery metry wrota to artystyczna wizja Zwiastowania. W nieruchomej części nad drzwiami znajduje się postać Matki Bożej. Niżej umieszczono dwa anioły. Są to postacie duże, zachowują naturalne proporcje. Stwarzają wrażenie, jakby chciały uwolnić się od drzwi, wyjść do ludzi. - Dzięki temu Matka Boża i wskazujący na Nią aniołowie zapraszają przechodniów do kościoła - mówi o. Adam Schulz SJ, rektor kościoła.
10. rocznicę istnienia obchodził Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W październiku nowy rok akademicki rozpoczęło na tej uczelni 17 tys. studentów. Kształcą się na dziewięciu wydziałach. Kadrę stanowi ponad 800 pracowników naukowo-dydaktycznych.
Z kolei 20 lat istnieje już Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Uroczystość jubileuszowa zgromadziła ponad 20 księży, a także pracowników i wolontariuszy Caritas oraz wielu przedstawicieli parafialnych kół tej organizacji, których w archidiecezji jest 127.

Z żałobnej karty

Niestety, oprócz radosnych jubileuszy miniony rok przyniósł bolesne straty. Zmarli ludzie, którzy ofiarnie służyli Kościołowi w obydwu warszawskich diecezjach, m.in. wielu zasłużonych księży. W redakcji „Niedzieli w Warszawie” szczególnie boleśnie przyjęliśmy śmierć naszego Współpracownika - Ryszarda Rzepeckiego, wybitnego dokumentalisty życia Kościoła, fotografującego posługę Prymasa Polski kard. Józefa Glempa oraz Papieża Jana Pawła II.

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...