Reklama

Przyoblecz mnie Panie…

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kapłani, co ujawnia się w rozmowach i wspomnieniach, ze wzruszeniem wspominają moment obłóczyn. Dla wielu jest to znaczący moment na drodze seminaryjnej formacji.
W związku z trwającym w Kościele Rokiem Kapłańskim tegoroczne obłóczyny alumnów kursu III, o których chciałbym wspomnieć, uświadomiły nam potrzebę modlitwy za powołanych, będących na drodze jego rozpoznawania i o nowe powołania. W pewnym sensie wierność kapłanów zależy także od nas, od naszego zaangażowania się w Dzieło Pomocy Powołaniom, od intensywności modlitwy całego Kościoła.
„Kapłan musi nieustannie przyoblekać się w Ducha Świętego, jak przyobleka się w sutannę”. Te słowa św. Jana Marii Vianney’a, wypisane na dekoracji w seminaryjnej kaplicy były mottem dziewięciodniowej nowenny. W sposób szczególny były darem Proboszcza z Ars dla kandydatów do przyjęcia sutanny, ale także dla tych, którzy obchodzili rocznicę swojego przyobleczenia w strój kapłana.
Obłóczyny. Wigilia Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Alumni roku trzeciego, pod kierownictwem swojego Ojca Duchownego przeżywają dzień skupienia. Jak sami opowiadają, atmosfera staje się z każdą godziną coraz bardziej sakralna, gdy myślą o tym, co ich czeka za kilka godzin.
Te kilka godzin upływa z momentem wybicia siedemnastej. Wtedy to pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka rozpoczęły się uroczyste Nieszpory. Z pewnością z jakimś wzruszeniem, a może i z łezką w oku, obserwowali proboszczowie i zaprzyjaźnieni kapłani swoich wychowanków, ongisiejszych ministrantów, patrząc jak zmieniają się w jednej chwili w „sutannowych” kleryków. Siedziałem obok ks. Mariusza, znam go kilka lat, powiedział półgłosem jakby do siebie: to już siedemnaście lat od moich obłóczyn. I uśmiechnął się.
Szatę duchowną przyjęło 25 kleryków.
Tegoroczne rozważania nowennowe głoszone były przez ks. profesora Wacława Siwaka, byłego ojca duchownego, powszechnie znanego ze swej szczególnej miłości do Maryi. Ojciec Wacław, znany jest także z naukowych kompetencji w obszarze mariologicznego nauczania. Ukazywał on przez okres trwania nowenny maryjne wymiary duchowości kapłańskiej.
Zanim dokonała się ta zewnętrzna przemiana, przewodniczący Nieszporom Ksiądz Biskup przypomniał zgromadzonym w kaplicy, a dzięki radiowej transmisji jego słowa dotarły także do wielu radiosłuchaczy, iż „kapłański strój ma być w każdej chwili przypomnieniem i wołaniem o świętość, o czystość i wolność od dobrowolnego grzechu. Ma pomagać upodabniać się w kapłańskiej duchowości do Maryi, Matki Kapłanów. To właśnie Maryja od tego dnia bierze Was w swoją szczególną opiekę. A Wy oddajcie się Jej poprzez zawierzenie”.
Ksiądz Biskup zachęcał także wszystkich, by podobnie „jak Maryja całkowicie otworzyli się na Ducha Świętego i pozwolili Mu w nas i przez nas działać”. Ostatnie słowa biskupiej refleksji były jakby drogowskazem: „Gdy Bóg się tobą opiekuje, bądź spokojny, On doprowadzi w tobie swoje dzieło do końca. Gdy chcesz temu światu nieść Boga, to się nie bój, gdyż On sam, swoją łaską będzie Cię uzdatniał do duchowej czystości, do dziewiczości, do życia w Jego łasce. Do świętości, aby na tej drodze On mógł przez ciebie i przez twoje kapłańskie posługiwanie stać się bardziej dostępnym dla człowieka. Najpierw to my musimy mieć wewnętrzny, zażyły związek z Bogiem. W myślach, w czynach i w słowach. Niech Bóg będzie na pierwszym miejscu w Waszych sercach, a radość z sutanny, znaku przynależności do Chrystusa zawsze świeża, jak to ma miejsce w tym dniu”.
Kilka dni po uroczystości zapytałem Tomka, jednego z nowo obłóczonych, jak się czuje w nowym stroju? Powiedział, że gdy rano zakłada sutannę i odmawia modlitwę: „Przyoblecz mnie, Panie, w nowego człowieka, który według Boga stworzony jest w świętości i sprawiedliwości życia”, to czuje wielką radość i uświadamia sobie wielki dar, jakim go Bóg obdarzył. A całując na pektorale Najświętszy Medalik prosi o swoją wierność, o wierność Chrystusowi i Jego Kościołowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej