Reklama

Rodzice pilnie poszukiwani

Niedziela sosnowiecka 2/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wielką rolę w życiu człowieka odgrywa dzieciństwo wie chyba każdy z nas. To wychowanie, tradycje i zwyczaje panujące w rodzinie decydują o tym, jakim człowiekiem stanie się dziecko. Najważniejsze są pierwsze lata życia - miłość, jaką w tym czasie obdarzymy swoje dziecko. To zaś oczekuje od rodziców mądrej pomocy, poważnego traktowania i takiej atmosfery, która pozwoli mu rozwinąć skrzydła na całe życie. Czy jednak we wszystkich rodzinach panuje miłość i czy każde dziecko może kiedyś ze wzruszeniem wspominać szczęśliwe dzieciństwo? Na pewno nie. Wskazuje na to ogromna liczba dzieci przebywających w domach dziecka czy też w innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
W Polsce jest 19 tys. dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia i umieszczone są w placówkach zastępczych. W czterech sosnowieckich domach dziecka przebywa obecnie około 170 dzieci. Domy te pękają w szwach. A przecież zamiast w placówkach mogłyby być wychowywane w rodzinach zastępczych. Zastępcza forma opieki rodzinnej ukazuje dziecku inny aspekt życia. Życia, w którym nie ma strachu, krzywdy, cierpienia, odtrącenia i łez. Może nie przywróci to wszystkim tym dzieciom sielskiego dzieciństwa, ale każde z nich będzie miało dom, do którego zawsze będzie można wrócić.
W naszej diecezji ruszyła akcja, której celem jest pozyskanie osób, małżeństw, rodzin do zapewnienia dzieciom z domów dziecka opieki zastępczej. Osoby zainteresowane rodzinną formą opieki zastępczej proszone są o kontakt z Diecezjalnym Ośrodkiem Adopcyjno-Opiekuńczym przy ul. Skautów 1 w Sosnowcu, numer tel. 519512819 lub poprzez email: rodzina@sosnowiec.opoka.org (ten adres jest ukrywany przed spamerami).

W trosce o dzieciństwo

Rodzina zastępcza jest najkorzystniejszą formą opieki nad dzieckiem pozbawionym rodziny naturalnej. Stanowi ona właściwe środowisko opiekuńczo-wychowawcze. Pod względem funkcjonalnym i strukturalnym nie różni się prawie od naturalnej rodziny własnej. Ponadto w tej formie opieki zaspokaja się większość podstawowych dziecięcych potrzeb - zarówno materialnych, jak i emocjonalnych. Rodzina ta stwarza możliwości zaspokajania potrzeb bezpieczeństwa, miłości, przynależności, więzi.
Sosnowiecki ośrodek katolicki, podobnie jak placówki publiczne, szuka rodzin zastępczych dla dzieci z domów dziecka i porzuconych przez rodziców. „Szukamy takich rodziców, którzy zapewnią jak najlepsze warunki dziecku. Ideą wszystkich ośrodków adopcyjnych jest przede wszystkim reprezentowanie dobra dziecka. Ośrodek nie jest dla rodziców, ale przede wszystkim dla dzieci” - podkreśla ks. dr Andrzej Cieślik, dyrektor Diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie i Życiu. „Do naszego ośrodka mogą zgłaszać się także kobiety ciężarne, które nie mają warunków do wychowania dziecka, a chcą zapewnić mu szczęśliwą przyszłość w rodzinie zastępczej lub adopcyjnej. Na pewno uzyskają tu pomoc i wsparcie” - dodaje.

Najlepsze wyjście

W sytuacji kiedy dziecko nie może wychowywać się w swojej rodzinie naturalnej, najlepszym wyjściem jest zapewnienie mu opieki rodzinnej. Taką opiekę sprawują rodziny zastępcze. Tymczasowa opieka na dzieckiem oznacza, że dziecko może pozostać w rodzinie zastępczej do pełnoletniości, zaś w przypadku podjęcia dalszego kształcenia - dłużej. Warto też zaznaczyć, że w wyniku zmiany sytuacji prawnej (przywrócenie lub pozbawienie praw rodzicielskich) może ustać potrzeba sprawowania dalszej opieki zastępczej. Kandydaci na rodziny zastępcze podejmując decyzję o utworzeniu rodziny zastępczej muszą posiadać świadomość czasowości opieki nad dzieckiem, brać pod uwagę i akceptować możliwość powrotu dziecka do rodziny naturalnej lub umieszczenia w rodzinie adopcyjnej.
Istnieje kilka form rodziny zastępczej. Są to: rodziny spokrewnione z dzieckiem, niespokrewnione z dzieckiem, zawodowe niespokrewnione z dzieckiem, wielodzietne, specjalistyczne, o charakterze pogotowia rodzinnego oraz rodzinne domy dziecka. Wymagania wobec kandydatów na rodziny zastępcze szczegółowo określa Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Zgodnie z nią: pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie nie pozostającej w związku małżeńskim, jeżeli spełniają odpowiednie warunki. O ustanowieniu rodziny zastępczej i umieszczeniu w niej dziecka decyduje sąd opiekuńczy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Rodzinie zastępczej udziela się pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w niej dziecka. W zależności od formy rodziny zastępczej oraz od wieku dzieci - są to sumy od 700 do 1300 zł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się nowenna do św. Stanisława

2024-04-30 08:10
Św. Stanisław, biskup i męczennik

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław, biskup i męczennik

Potrzebujemy wiary i męstwa na jego wzór, aby móc jasno i dobitnie opowiadać się po stronie prawdy i nie pozwalać na bezbożnictwo, demoralizację, niesprawiedliwość i by umieć podejmować te wyzwania, które stają przed nami jako ludźmi wierzącymi i jako Polakami - powiedział o. Grzegorz Prus OSPPE w pierwszym dniu nowenny do św. Stanisława w katedrze na Wawelu.

Więcej ...

Abp Crepaldi: obecny kształt projektu europejskiego niezgodny z wizją katolicką

2024-04-30 14:29

pixabay.com

Zielony Ład, ataki na własność prywatną, aborcja jako jedna z zasad podstawowych, ingerencja w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, dążenie do przyspieszenia procesu centralizacji - są niezgodne z wizją katolicką - twierdzi w wywiadzie dla portalu „La Nuova Bussola Quotidiana” abp Giampaolo Crepaldi. Emerytowany biskup Triestu, który przez długi czas kierował komisją Caritas in veritate CCEE (Rady Konferencji Episkopatów Europy), w latach 1994-2001 był podsekretarzem, zaś 2001-2009 sekretarzem Papieskiej Rady Iustitia et Pax zdecydowanie krytykuje obecny kształt projektu europejskiego. Przestrzega też przed przekształceniem się europejskiego „marzenia” w ideologiczny europeizm.

Więcej ...

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego