Reklama

Duszpasterstwo przez ekran telewizora

Niedziela rzeszowska 4/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katarzyna Kawa: - Oglądając transmisję Mszy św. czy program o charakterze religijnym często zapominamy, że od niedawna funkcjonuje taki przywilej w telewizji publicznej. Skąd wzięła się idea programów katolickich w telewizji publicznej?

Ks. Józef Brzostowski: - Na mocy porozumienia Episkopatu Polski z Zarządem Telewizji Publicznej w ramówce programów TVP znalazło się miejsce dla programów katolickich, czyli zgodnych ze światopoglądem religijnym większości Polaków. Promują one takie wartości jak ekumenizm, dobro, poszanowanie życia i godności drugiego człowieka. Szczególną formą są też relacje bądź transmisje z uroczystości religijnych czy coniedzielnych Mszy św. Za te programy w poszczególnych ośrodkach na teranie całego kraju odpowiedzialni są księża. Ich zadaniem w tych redakcjach jest dbanie o to, by treści religijne, wydarzenia o charakterze ekumenicznym, takie jak np. Spotkania Młodych Taizé, nie zostały ograniczone tylko do okienka o nazwie program katolicki.

- Czy zdaniem Księdza nie jest czasem tak, że to, co opisane jest przymiotnikiem „katolicki” bywa rzadziej oglądane?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Zgadzam się z tym spostrzeżeniem i zastanawiam się, dlaczego w mentalności sporej części naszego społeczeństwa, kiedy przy nazwie programu pojawia się określenie „katolicki”, od razu przełącza na inny kanał. Skąd się to bierze? Stąd, że uważa, że musi być on nudny, źle zrobiony, nieprawdziwy w przekazie emocji - sztuczny, bądź przegadany. Nie jest to prawdą obiektywną, ale niestety często brakuje także fachowości wśród samych redaktorów programów katolickich, którzy mieliby nie tylko szczytne idee, ale także warsztat do zrobienia dobrego reportażu. Tu nie chodzi o sprzęt tylko często o pomysłowość ujęcia treści.

- Jaką rolę w duszpasterstwie pełnią programy katolickie?

- Program katolicki ma łączyć, a nie dzielić. Na Podkarpaciu istnieje wiele wyznań w obrębie tej samej parafii czy miejscowości. Chociaż ich wyznawców dzieli bolesna przeszłość, należy promować te wartości, które łączą a nie dzielą. Przykładem są Myczkowce, gdzie co roku gromadzą się przedstawiciele różnych religii nawet spoza granicy, aby w duchu ekumenizmu rozmawiać, czy łączyć się we wspólnej modlitwie. Chociaż ich dzielą doktryny teologiczne, to jednak spotykają się na wspólnych nabożeństwach. Misją programów katolickich jest również wychowywanie, promowanie wielu inicjatyw Kościoła na rzecz dzieci, młodzieży i pomoc trudnej młodzieży. W naszym regionie jest wiele ośrodków wspierających rodzinę, szkołę w trudnym procesie wychowywania. W imieniu Kościoła działa kilka stowarzyszeń, grup dla uzależnionej młodzieży. Przykładem jest „Wspólnota Wieczernik”, która gromadzi narkomanów z całej Polski. Za pomocą modlitwy i pracy pomaga tym ludziom wyrwać sie z nałogu. Naszym zadaniem jest pokazać ich działalność w prawdziwym, dobrym świetle. W końcu misją programów katolickich jest również pomoc biednym i chorym. Kilkanaście razy zwracaliśmy się do widzów o finansową pomoc dla ludzi biednych. Należy tu wspomnieć Olę z Wielopola, która urodziła się bez rąk. Kolejnym przykładem była dwudziestoletnia dziewczyna z Bieszczad, która żyje w jednej izbie z dziesięciorgiem rodzeństwa.

Reklama

- Co do zaoferowania widzom ma program regionalny TVP Rzeszów?

- To przede wszystkim Magazyn Katolicki, to 13-minutowy, cotygodniowy program, nadawany w piątki o godz. 17. Ale także okazyjne transmisje z koncertów, wydarzeń religijnych, transmisja Mszy św. z kościołów Podkarpacia w pierwsze piątki miesiąca o godz. 18.30. Ponadto szereg reportaży, które emitowane są w ramach programu rzeszowskiego oddziału telewizji.

- Co to znaczy być „księdzem od telewizji”, czyli pracować w branży, która tak niewiele ma wspólnego z tradycyjnie pojmowanym duszpasterstwem?

- Wbrew pozorom moja praca opiera się na tradycyjnym duszpasterstwie i na doświadczeniach zdobytych w parafiach. Wystarczy odnieść się do tego, co jest „zadaniem księdza” na co dzień - Mszy św. Każda transmisja przygotowana przez naszą redakcję poprzedzona jest spotkaniem z proboszczem danej parafii, służbą liturgiczną czy chórami. Wtedy staję się na chwilę duszpasterzem tych grup, aby liturgia, którą oglądają ludzie chorzy, starsi czy przebywający poza granicami kraju, była nie widowiskiem a sacrum. Nie wolno robić byle jakiej transmisji Mszy św. tak, jak nie wolno jej byle jak odprawiać. Tego musi dopilnować ksiądz odpowiedzialny za redakcję.

- Jak Księdza obecność oddziałuje na prace innych redaktorów TVP Rzeszów?

- W wielu sytuacjach inni dziennikarze pytają jak ująć temat, który jest trudny, kontrowersyjny, bądź po prostu oparty na wydarzeniach religijnych Podkarpacia. Taka współpraca jest dla nas bardzo cenna, bo po pierwsze likwiduje jakieś stresy, pozwala nam uczyć się od siebie, daje poczucie wzajemnego szacunku. Ważne dla współpracy i łączenia treści religijnych z kulturalnymi czy społecznymi jest również to, że dyrektor naszego oddziału sam wychodzi z inicjatywą realizacji tematów katolickich, np. transmisja Oratorium o stworzeniu świata, które niedawno prezentowane było u Ojców Bernardynów w Rzeszowie.

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 27-31a.

Więcej ...

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Truskawki to ulubione owoce Polaków

2024-04-30 11:45

Adobe Stock

Rusza sezon na truskawki, najbardziej wyczekiwany gatunek w Polsce. Truskawki to ulubiony owoc Polaków. Ostatnie lata to wielki wzrost ich popularności. Dowiedz się dlaczego pierwsze owoce nie są droższe niż w ubiegłym roku? Dlaczego truskawki to polskie superowoce? I dlaczego owoce krajowe są zawsze smaczniejsze i zdrowsze od swoich importowanych odpowiedników?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...