Wiedziałem, że Bolesławiec jest znany z ceramiki, że w powiecie jest dużo lasów i stacjonują dwie jednostki wojskowe, ale tak dużej liczby niepełnosprawnych jak u Was na spotkaniu opłatkowym nie spotkałem w żadnym innym miejscu diecezji - powiedział biskup legnicki Stefan Cichy, rozpoczynając w sobotę 16 stycznia uroczystą Mszę św.
Uczeń Jezusa - świadek miłości
W tym roku bolesławiecki opłatek miał szczególny charakter, o czym przypomniał starosta bolesławiecki Cezary Przybylski, witając uczestników. Szczególny, bo przygotowany po raz dziesiąty. Jak co roku zgromadził tłumy z Bolesławca i okolic, przyjechali także uczestnicy WTZ ze Lwówka Śl. Osoby niepełnosprawne przybyły wspólnie ze swoimi najbliższymi i przyjaciółmi, by się spotkać, pomodlić i przedłużyć czas bożonarodzeniowej radości. Tradycyjnie już włączyli się w przygotowanie liturgii - poprzez czytanie mszalne, psalm, modlitwę wiernych i procesję z darami. Muzyczną oprawę Mszy przygotował chór „Harmonia” z Nowogrodźca. Księdza Biskup w homilii przypomniał o konieczności czynienia dobra i pełnienia uczynków miłości. Tylko wtedy każdy stanie się prawdziwym uczniem Jezusa. Tym, co podtrzymuje człowieka w trwaniu przy Bogu i pełnieniu dobrych uczynków, jest Eucharystia - sakrament miłości. To ze spotkania z Chrystusem czerpiemy siły, by być Jego uczniami i dawać innym tę miłość, jaką On pokazywał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jubileuszowe wspomnienia
Dzielenie się opłatkiem - od 10 lat ważny moment spotkania - pełen uśmiechów wzajemnej życzliwości, dobrych słów i życzeń. Z okazji jubileuszu organizatorzy opłatka przygotowali kilka atrakcji. Na kilka tygodni przed spotkaniem Starostwo Powiatowe w Bolesławcu i Młodzieżowy Dom Kultury ogłosili konkurs „Wspomnienie opłatka”. Osoby niepełnosprawne za pomocą różnych technik plastycznych mogły podzielić się tym, jak widzą spotkania opłatkowe. Na konkurs wpłynęło ponad 60 prac, a w dniu spotkania opłatkowego po zakończeniu Mszy św. i życzeniach, przewodniczący komisji konkursowej Karol Stasik ogłosił wyniki. Jury przyznało 3 równorzędne nagrody dla: Diany Łukasik i Kamila Kaczmarka - uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu oraz Agnieszki Kolińskiej z II Środowiskowego Domu Samopomocy. Wręczono także 8 wyróżnień dla uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych: Mariusza Pawlusa, Karoliny Kaczmarek, Roksany Fijołek, Agaty Karaban, dla Magdaleny Tasiur z II Środowiskowego Domu Samopomocy, dla Anny Kaczmarek - podopiecznej Środowiskowego Domu Samopomocy, Joanny Potockiej z WTZ w Bolesławcu oraz Sławomira Niedźwiedziuka - podopiecznego Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowogrodźcu. Gdy laureaci opuścili scenę, nadszedł czas na chwilę wspomnień. Film „10 lat opłatka” przypomniał dotychczasowe spotkania, od 2000 r., kiedy to z inicjatywy bp. Stefana Regmunta odbył się pierwszy opłatek. Jeszcze kilka lat temu przyjeżdżali do Bolesławca niepełnosprawni z Bogatyni, dziś sami organizacją takie spotkanie w swoim mieście. Wspomnienia, wzruszenia, zwłaszcza, kiedy ktoś odnalazł się w kadrze lub usłyszał własną wypowiedź sprzed lat. Film przypomniał także to, że od lat w przygotowanie spotkań włączają się gminy, organizacje pozarządowe, wojsko, przedsiębiorcy i młodzi wolontariusze ze szkół ponadgimnazjalnych, a pracami kieruje Starostwo wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, które organizację uroczystości przejęło po Polskim Czerwonym Krzyżu.
Album „Opłatek Niepełnosprawnych. 10 lat spotkań”
Tegoroczny program artystyczny to repertuar wokalny. Znane i lubiane kolędy i piosenki zaśpiewali młodzi artyści z WTZ, II Środowiskowego Domu Samopomocy, szkoły specjalnej oraz Młodzieżowego Domu Kultury. Nie zabrakło również tradycyjnych w Bolesławcu świątecznych upominków. Ale na uczestników czekała jeszcze jedna niespodzianka. Z okazji X spotkania został przygotowany album „Opłatek Niepełnosprawnych. 10 lat spotkań”. Znalazły się w nim zdjęcia pokazujące uroczystość na przestrzeni minionych 9 lat. Słowa do uczestników spotkań skierowali starosta bolesławiecki Cezary Przybylski oraz księża biskupi: bp Marek Mendyk, opiekun duszpasterstwa osób niepełnosprawnych diecezji legnickiej i bp Stefan Regmunt, inicjator spotkań. 10 lat to kawałek historii, która dla każdego uczestnika spotkań była inna. Ale upływ czasu nie zmniejszył liczby opłatkowych gości. Nadal przybywają, by dzielić się ciepłem, uśmiechem, radością i pogodą ducha. Nadal pięknie wyrażają swoje uczucia w eksponowanych podczas uroczystości pracach plastycznych. Są wśród nich weterani, uczestniczący w opłatku 8 czy 9 raz, ale są i tacy, którzy przyszli po raz pierwszy i z pewnością zechcą korzystać z zaproszeń na spotkania opłatkowe osób niepełnosprawnych w kolejnych latach.