Reklama

Puls tygodnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Statystycznie 10% ludzi, czyli w Polsce mniej więcej 4 mln, a w naszym województwie około 100 tysięcy cierpi na depresję. Te liczby są zatrważające. Wynika z nich bowiem, że w praktyce każdy z nas zna co najmniej kilka osób, których dotknęła ta choroba. Bo to jest choroba! Zaburzenia depresyjne należą do najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych. Badania epidemiologiczne wskazują, że co najmniej co piąty dorosły przynajmniej raz w swoim życiu przeżywa stan, który można rozpoznać jako depresję i który wymaga specjalistycznego leczenia.

Każdy człowiek doświadcza w swoim życiu uczucia smutku i przygnębienia, czuje się "pod kreską". Ale czy to znaczy, że jest już chory na depresję? O tym, czy mamy do czynienia z depresją jako zjawiskiem chorobowym, decydują cztery podstawowe czynniki: 1. nasilenie objawów, 2. czas ich trwania, 3. wpływ na funkcjonowanie człowieka w życiu codziennym, 4. skuteczność leczenia farmakologicznego. O jakich objawach mowa: smutek, przygnębienie, niemożność odczuwania radości, zmniejszenie zainteresowań, zmniejszenie aktywności, apatia, spowolnienie, niechęć do działania, problemy ze snem, zmniejszenie apetytu, spadek wagi ciała, suchość w ustach, uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii, lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, "niepokój w środku", trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, wrażenie niesprawności intelektualnej, poczucie beznadziejności, niska samoocena, dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, nerwobóle) .

Dzisiejszy obraz społeczeństwa bardzo łatwo zauważyć w czasie krótkiej nawet wizyty w księgarni. Jak być szczęśliwym?; Schudnij w dziesięć dni; Partner doskonały; Wychowanie bez stresu; Sztuka miłości; 10 kroków do sukcesu w pracy. Tym podobne tytuły mogłabym wymieniać bez końca. Wmawia się nam, że musimy być szczęśliwi, musimy być kochani, musimy odnieść w życiu sukces. Świat, w którym żyjemy, dyktuje nam, jak mamy żyć i co powinno być dla nas ważne. Każdy z nas stara się jak może, żeby tym wymaganiom sprostać, no bo kto nie chce być szczęśliwy? Tylko czy szczęście rzeczywiście polega na doskonałym kochanku, wychudzonym ciele i pokaźnej sumie w banku? Jeżeli tak wygląda standard życia, to trudno się dziwić, że tak wielu z nas żyje "pod kreską" i nie ma sił, by podjąć jakąkolwiek walkę o własne życie.

Życie "pod kreską", depresja, wgniata człowieka w ziemię. W przenośni i dosłownie, gdyż niejednokrotnie prowadzi do śmierci. Najczęściej samobójczej. Czy tak musi się dziać i dlaczego tak się dzieje? Na te pytania nie ma prostych i jednoznacznych odpowiedzi. Ale trzeba ich nieustannie szukać w sobie, w gronie przyjaciół, w rodzinie, u lekarza, ale także na modlitwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rodzice i synowie w seminarium

2024-05-06 13:17

Mikołaj Wręczycki/WMSD Częstochowa

Seminarium to nie tylko dom waszych synów, ale także wasz dom – takimi słowami zwrócił się do rodziców seminarzystów ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...

Osoby z niepełnosprawnościami na ulicach Milicza

2024-05-06 17:02
Było kolorowo, z balonami i transparentami

ks. Łukasz Romańczuk

Było kolorowo, z balonami i transparentami

W ramach Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ulicami Milicza przeszedł pochód. Wzięło w nim udział wiele osób, które poprzez swój udział chciały pokazać, że każdy człowiek niezależnie od swojego stanu zdrowia jest cenny, wartościowy i potrzebny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?