Reklama

Pielgrzymując ku światłu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W diecezji sandomierskiej tradycja pielgrzymowania do Santiago de Compostela ubogaca się coraz większym zainteresowaniem wielu osób gromadzących się przy sandomierskim kościele św. Jakuba Apostoła, tarnobrzeskim konwencie Ojców Dominikanów oraz kotuszowskiej parafii pw. św. Jakuba.

Nieco historii

Od 25 lipca 2009 r. przez Powiśle powiódł odcinek Małopolskiej Drogi św. Jakuba. O jego przywrócenie starało się Bractwo Świętego Jakuba. W tym dniu w podstaszowskim Kotuszowie została poświęcona muszla świętego Jakuba - znak pielgrzymów idących do grobu apostoła. Pielgrzymi wyruszyli do Kotuszowa z Sandomierza już w czwartek 23 lipca. Wielkim orędownikiem idei wskrzeszenia drogi św. Jakuba jest tutaj ks. kan. Jerzy Sobczyk, proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Kotuszowie. Od lat promuje on kult św. Jakuba, patrona parafii, która powstała jeszcze przed 1326 r. Właśnie jego staraniem Bractwo Świętego Jakuba wytyczyło i oznakowało odcinek od Sandomierza do Pałecznicy. Wmurowanie muszli w Kotuszowie nastąpiło po Mszy św. z okolicznościowym kazaniem ks. kan. Jerzego Sobczyka, a nową trasę pielgrzymkową otworzył bp Edward Frankowski.
W tym samym czasie, w sandomierskim kościele św. Jakuba odbyło się duchowe otwarcie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Krakowa. Została odprawiona Msza św., po której pielgrzymi otrzymali specjalne błogosławieństwo od ojców dominikanów. Po nim udali się pieszo na uroczystości otwarcia szlaku. O. Wojciech Krok, przełożony klasztoru Dominikanów w Sandomierzu, mówił w homilii o duchowym znaczeniu pielgrzymowania oraz duchowym wzrastaniu. „W nasze życie nie tylko ludzkie, ale i duchowe jest wpisana pewna droga, którą musimy przebyć. Pielgrzymka do Santiago de Compostela ma wymiar drogi duchowej” - mówił o. Krok.
Istnieją dokumenty historyczne potwierdzające, iż sandomierska świątynia Ojców Dominikanów pw. św. Jakuba była częścią średniowiecznego szlaku do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela. W XV wieku do Santiago z Sandomierza wyruszył starosta sandomierski. Najbardziej zaś udokumentowana jest pielgrzymka Jakuba Sobieskiego.
Droga Małopolska zaczyna się bowiem na sandomierskim wzgórzu przy kościele św. Jakuba, prowadzi przez Klimontów, Kotuszów, Szczaworyż, Probołowice, Pałecznicę, Niegardów, Więcławie do Krakowa. W przyszłości szlak małopolski połączony zostanie z istniejącą już Dolnośląską Drogą św. Jakuba. W dniach 6-8 listopada 2009 r. w Sandomierzu odbyło się również ogólnopolskie spotkanie osób związanych z Drogą św. Jakuba.

Zapomniany szlak - Małopolska Droga św. Jakuba

Bardzo dawna tradycja pielgrzymkę do grobu św. Jakuba nakazuje zaczynać pod drzwiami własnego domu lub własnej parafii. W średniowieczu pielgrzymi wędrowali tam także z Sandomierza, a ich droga wiodła przez Powiśle. Układ miejscowości z kościołami pod wezwaniem św. Jakuba na tym terenie nie wydaje się przypadkowy. W linii prostej jest ich siedem: Sandomierz, Kotuszów, Szczaworyż, Probołowice, Pałecznica, Niegardów i Więcławice, co wskazuje to na istnienie starego szlaku pątniczego, który prowadził przez południowo-centralną Polskę ku Śląsku i dalej, aż do Santiago de Compostela.
Szlak św. Jakuba Apostoła Starszego powstał w średniowieczu. Przebiegał on niemal przez całą Europę, kończąc się w katedrze w Santiago de Compostela. Pielgrzymowanie do grobu św. Jakuba w Santiago stało się od kilku lat popularne również w Polsce.
Rada Europy uznała w 1982 r. Drogę św. Jakuba pierwszą europejską drogą o ogromnym znaczeniu dla kultury Europy i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymanie dawnych szlaków pątniczych.
Projekt odtworzenia Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Krakowa powstał w czerwcu 2007 r. podczas spotkania osób z Krakowa, Sandomierza i Tarnobrzega, które pielgrzymowały do Santiago de Compostela. W prace nad wytyczeniem, a następnie oznakowaniem Małopolskiej Drogi św. Jakuba włączyli się: członkowie Bractwa św. Jakuba Starszego Apostoła przy parafii św. Jakuba w Więcławicach Starych (z Krakowa, Sandomierza, Więcławic Starych, Michałowic i Pałecznicy) oraz wójtowie i pracownicy Urzędu Gminy w Pałecznicy i Michałowicach. Cenną pomoc i wskazówki uzyskano również od władz miast: Sandomierz, Staszów, Busko-Zdrój, Skalbmierz, Słomniki i Kraków oraz władz gmin: Czarnocin, Klimontów, Kocmyrzów-Luborzyca, Koniusza, Radziemice, Szydłów, Wiślica, Zielonki i Złota. Cały projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Miasta Sandomierza, parafii św. Jakuba w Kotuszowie oraz od wielu osób prywatnych. Natomiast w znakowanie Drogi bardzo intensywnie włączyli się członkowie PTTK w Sandomierzu i PTT w Tarnobrzegu oraz proboszcz ks. Jerzy Sobczyk z Kotuszowa wraz z grupą młodzieży ze swojej parafii.

Oprac. ks. Krzysztof Sudoł

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43
Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Więcej ...

Maryjo, przyprowadź młodych

2024-04-30 10:43

Mateusz Kijas

Mam nadzieję, że owocem peregrynacji będzie większa frekwencja młodych na Mszach św. w kościele – mówi Niedzieli ks. Mieczysław Papiernik, proboszcz parafii św. Wojciecha w Kowalach-Ganie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...