Reklama

Alfabet „Niedzieli”

Sanatorium

Niedziela świdnicka 8/2010

W ubiegłym numerze przedstawiliśmy dwa ośrodki lecznicze, dzisiaj prezentujemy kolejne cztery miejsca - Kudowę-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanicę-Zdrój i Sokołowsko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urokliwym miejscem w diecezji świdnickiej jest Kudowa-Zdrój, położona między Górami Stołowymi a Wzgórzami Lewińskimi. W Kudowie znajduje się 5 sanatoriów, w tym jedno wyłącznie dla dzieci. Najbardziej znane są „Polonia” i „Zameczek”. Leczy się tutaj schorzenia kardiologiczne, gastrologiczne, narządu ruchu, endokrynologiczne, pulmonologiczne, niedokrwistość i otyłość. Kuracjuszom oferuje się kilkadziesiąt zabiegów, m.in.: okłady borowinowe, parafinowe i fango, bogatą gamę masaży i natrysków, kąpiele mineralne, solankowe, borowinowe i gazowe z CO2. „Zameczek”, na terenie zabytkowego Parku Zdrojowego, dysponuje 150 miejscami. Jest nowoczesnym i zmodernizowanym obiektem, spełniającym wszelkie standardy jakościowe. Sanatorium „Polonia” zapewnia 204 miejsca. Obiekt przystosowany jest również do przyjmowania osób niepełnosprawnych.
Lecznictwo w Lądku-Zdrój opiera się na wykorzystaniu wód termalnych, słabo zmineralizowanych wodach radoczynnych, fluorowych, siarczkowych i termalnych. „W sumie znanych jest siedem źródeł - czytamy na stronie internetowej. - Sześć posiada wypływy naturalne”. Poza wodami w lecznictwie stosowana jest borowina i parafina, wykorzystuje się także walory terenu oraz fizykoterapię. Kuracjuszom proponuje się szeroki wachlarz zabiegów - 10 podstawowych, polegających na wykorzystaniu wód i borowiny, i 20 uzupełniających. W Lądku-Zdroju działają trzy instytucje zajmujące się lecznictwem: Uzdrowisko Lądek - Długopole S.A. (www.uzdrowisko-ladek.pl), które dysponuje 4 zakładami przyrodoleczniczymi: Wojciech I, Wojciech II, Jerzy i Adam; 23. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (www.23wszur.pl) oraz Zespół Sanatoryjno-Wczasowy - Funduszu Wczasów Pracowniczych Sp. z o.o. w Warszawie (www.ladek.com.pl/fwp). Leczy się tutaj choroby reumatyczne, choroby narządów ruchu pourazowe i ortopedyczne, choroby układu nerwowego, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, choroby układu trawiennego, choroby układu moczowego, choroby zawodowe, choroby skóry i choroby przemiany materii.
Polanica-Zdrój dysponuje 560 miejscami w pięciu obiektach sanatoryjnych. Na szczególną uwagę zasługuje „Wielka Pieniawa”, połączona z nowoczesnym Zakładem Przyrodoleczniczym oraz basenem rekreacyjno-rehabilitacyjnym i zmodernizowanym Szpitalem Uzdrowiskowym „Zdrowie”. Bogactwo wód mineralnych, profesjonalna kadra medyczna, kompleksowa baza zabiegów przyrodoleczniczych i pielęgnacyjnych stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku, poprawy zdrowia i urody. Podstawowymi profilami leczniczymi są: kardiologia, gastrologia i narządy ruchu. Zabiegi przyrodolecznicze wykonuje się tutaj na bazie naturalnych surowców, takich jak wody mineralne, borowina czy algi. Poza standardowymi zabiegami, takimi jak różnego rodzaju masaże, natryski czy kąpiele, proponuje się np. okłady na bazie mineralnego błota z Morza Martwego.
Ostatnią miejscowością uzdrowiskową, o której pragniemy napisać, jest Sokołowsko (www.sokolowsko.info), położone w Górach Suchych, w jednym z najpiękniejszych, choć wciąż mało znanych, zakątków Polski. Kiedyś słynęło ze Specjalistycznego ZOZ Chorób Płuc Sanatorium dr. Brehmera, po wojnie nazwanego „Grunwaldem”, dysponowało 1000 łóżek! Nie każdy wie, że Sokołowsko było pierwszym na świecie uzdrowiskiem, w którym leczono gruźlicę. (Założone w połowie XIX wieku przez dr. H. Brehmera. W latach 1862-71 Alfred Sokołowski powiększył uzdrowisko, budując ogromne sanatorium.) Na nim wzorowano szwajcarskie Davos, a Tytus Chałubiński - zafascynowany tutejszymi osiągnięciami medycznymi - inspirowany tym miejscem, wylansował Zakopane. Nadal znajduje się tutaj Specjalistyczny Szpital Chorób Płuc „Biały Orzeł” (założony przez dr. Theodora Römplera). Budynek szpitala położony jest w malowniczym parku z rzadkimi odmianami drzew i krzewów. Przy szpitalu znajduje się Galeria „Ogród Zimowy”, w której odbywają się wystawy i wielu twórców i artystów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43
Wiktoria i Józef Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

Więcej ...

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Msza Krzyżma. W Chrystusie wzrastamy i przynosimy owoce

2024-03-28 13:30

Archikatedra lubelska

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...