Reklama

Pod znakiem Matki Bożej z Guadalupe

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2010

17 stycznia br. miało miejsce spotkanie opłatkowe doradców życia rodzinnego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 10 w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny na os. Słonecznym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Druga część spotkania odbyła się w Domu Pielgrzyma „Totus Tuus”, gdzie od wielu już lat gości nas zarządzająca domem s. Miriam. Zaproszonych gości i przybyłych doradców powitał diecezjalny duszpasterz rodzin ks. kan. dr Krzysztof Cichal. Po odśpiewaniu kolędy wszyscy złożyli sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem.
Jako pierwszy z zaproszonych gości zabrał głos prof. US dr hab. inż. Alberto Lozano, wykładowca Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania US w Szczecinie. Prof. Lozano zapoznał nas z tradycjami i zwyczajami w rodzinie meksykańskiej. Pan Alberto jest z pochodzenia Meksykaninem. W bardzo interesujący i żywiołowy sposób opowiadał o swoich rodzicach i rodzeństwie. Wychował się w rodzinie wielodzietnej (ośmioro rodzeństwa), w której największym autorytetem jest mama. Dzieci nigdy nie słyszały kłótni rodziców. Mama codziennie modliła się na różańcu św. i uczestniczyła w Mszy św. W każdą niedzielę rodzina brała udział w Eucharystii, a po Mszy św. ojciec zapraszał dzieci na słodycze. Poza tym dwa razy w tygodniu wszyscy odmawiali Różaniec św., spacerując po ogrodzie. W rozmowach każde dziecko było traktowane indywidualnie, każde było tak samo ważne. W czasie wspólnych posiłków wszyscy po kolei opowiadali o swoich problemach, a z okazji świąt, np. Trzech Króli, obdarowywali się prezentami, zwykle przez siebie przygotowanymi i zabawnymi. Główne zasady przestrzegane w domu państwa Lozano to: codzienna modlitwa, odpowiedzialność wobec rodziny, prawdomówność, wzajemne zaufanie, szacunek do rodziców i rodzeństwa oraz - obecnie ich współmałżonków - punktualność. Podoba nam się zakaz odwiedzin nowożeńców w ich nowym domu przez pół roku i domu rodzinnym przez nich przez trzy miesiące. To jest czas dany dla młodych małżonków na rozpoczęcie samodzielnego życia, bez obawy wtrącania się kochanych rodziców i teściów.
W dalszej części spotkania zaproszeni z Poznania małżonkowie dr Jadwiga i Jacek Pulikowscy podzielili się wspomnieniami z udziału w VI Międzynarodowym Kongresie Rodzin, który odbył się przed rokiem w Meksyku. Prelegenci prezentowali liczne zdjęcia z pobytu na tym Kongresie, dzielili się wrażeniami i refleksjami z różnych ciekawych miejsc i obiektów, które mieli okazję zobaczyć. Wyjątkowym przeżyciem było spotkanie w sanktuarium, w którym znajduje się szczególnie czczona ikona Matki Bożej z Guadalupe, niewykonana ludzką ręką. Obraz przedstawiający MB z Guadalupe przywieziony przez uczestników Kongresu towarzyszył nam w trakcie całego spotkania. Maryja w tym wizerunku jest brzemienna, na co wskazuje kwiat-słońce, symbol pełni i nowego życia, w miejscu Jej łona. Maryja z Guadalupe chroni ludzkie życie, przynosi ludziom cywilizację miłości i życia. Z tego powodu obrońcy życia uznają Ją za swoją patronkę. Mieszkańcy Meksyku odwiedzają swoją ukochaną Matkę Bożą całymi rodzinami, a są to przeważnie rodziny wielodzietne.
Informacje na temat samych wykładów i konferencji wygłaszanych w czasie Kongresu można znaleźć w biuletynie „Sprawy Rodziny” wydawanym przez Fundację „Vita Familiae”.
Diecezjalna doradczyni życia rodzinnego, Krystyna Piotrowska-Szymala zapoznała uczestników spotkania z komunikatami Rady ds. Rodziny Komisji Episkopatu Polski. Obecny rok pracy duszpasterskiej przebiega pod hasłem „Bądźmy świadkami miłości”. Informacje dotyczyły aktualnych problemów, m.in. projektu „Contra in vitro”, naprotechnologii, projektu rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej w sprawie sposobu działania komisji lekarskiej - ze szczególnym wskazaniem na zapoznanie się z tym projektem w związku z obawą łatwiejszego wydania pozwolenia na zabicie dziecka nienarodzonego przez taką komisję. Przedmiotem refleksji Rady ds. Rodziny jest też troska o duszpasterzy małżeństw i rodzin zarówno w zakresie formacji podstawowej, jak i formacji ciągłej oraz wychowanie do wstrzemięźliwości w ramach opracowanego w Polsce przez Międzynarodową Fundację „Wiedzieć Jak” programu dla edukacji prozdrowotnej i wychowania do życia w rodzinie. Członkowie Rady zwrócili też uwagę na potrzebę wprowadzenia w życie polityki prorodzinnej, która jak dotychczas w Polsce jest tylko w sferze obietnic. Rada wyraziła wdzięczność wszystkim, którzy troszczą się na różny sposób o małżeństwa i rodziny, zachęciła do podejmowania współpracy z miejscowymi samorządami, które zwykle są otwarte i dysponują środkami finansowymi na taką działalność.
W ramach tzw. głosów z terenu doradczyni Ewa Makarewicz w skrócie zapoznała nas z treściami poruszanym na seminarium z cyklu Zaburzenia osobowości - problemy homoseksualizmu. Seminarium odbyło się w Bąblińcu w listopadzie ub.r., a jego organizatorem było Stowarzyszenie „Rodzina Serca Miłości Ukrzyżowanej”. Wykładowcą był holenderski psycholog, prof. Gerard van den Aardweg, który od połowy lat 60. prowadzi praktykę skutecznej terapii osób o skłonnościach homoseksualnych. W swoich wypowiedziach prof. Aardweg na podstawie długoletniej praktyki podkreślił, że główną przyczynę homoseksualizmu należy upatrywać w formowaniu osobowości w okresie dziecięcym i młodzieńczym przez środowisko, ale przede wszystkim przez rodzinę, głównie przez rodziców. W Polsce ukazały się dwie książki profesora Gerarda van den Aardwega: „Homoseksualizm i nadzieja” oraz „Walka o normalność”.
Bernarda Korycko, doradczyni życia rodzinnego, która jest jednocześnie przewodniczącą Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Katolickiego „Civitas Christiana”, przedstawiła projekt dotyczący przebiegu tegorocznego „Marszu dla Życia”, zaplanowanego na niedzielę 18 kwietnia.
W tym roku będziemy maszerować pod hasłem „Armia Życia - silniejszy broni słabszego”. Doradcy życia rodzinnego są wezwani do czynnego włączenia się w przygotowanie „Marszu dla Życia” i aktywny udział. Należy też z ideą Marszu zapoznać inne osoby z terenu naszych parafii. Pani Benia poinformowała też o powołaniu i zadaniach Archidiecezjalnego Ośrodka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w naszej archidiecezji. AODADP to grupa osób, specjalistów różnych dziedzin: psycholodzy, lekarze ginekolodzy, doradcy rodzinni, kapłani, którzy są gotowi służyć fachową radą i pomocą w podejmowaniu trudnych decyzji, wsparcia czy interwencji, a związanych z poczętym życiem czy np. z zespołem poaborcyjnym. W czasie spotkania była możliwość zakupienia potrzebnych książek i materiałów do wykorzystania w pracy w Parafialnej Poradni Życia Rodzinnego. Na zakończenie ks. kan. Krzysztof Cichal, powierzając naszą działalność Matce Bożej z Guadalupe, udzielił wszystkim błogosławieństwa na dalszą pracę w służbie małżeństwa i rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem świdnickim - oskarżenia były fałszywe!

2024-04-18 08:02

screen/Youtube

We wtorek 16 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zakończyła się sprawa przeciwko "Gazecie Wyborczej" i dziennikarce Ewie Wilczyńskiej - zastępcy redaktora naczelnego wrocławskiego oddziału gazety o naruszenie dóbr osobistych biskupa Marka Mendyka. Bp Mendyk wygrał kolejny proces.

Więcej ...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Więcej ...

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza