Reklama

Tarnobrzeskie wołanie o trzeźwość

Niedziela sandomierska 10/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycją Tarnobrzega, w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu, staje się ekspiacyjna Droga Krzyżowa, gromadząca wszystkie parafie tarnobrzeskie, podążające „promieniście” ze swoich kościołów do miejsca, na którym w 1997 r. całe miasto zostało uroczystym aktem zawierzone Chrystusowi Królowi. Corocznie przypominane zostają zobowiązujące słowa, które wówczas padły: „Jezu Chryste, nasz Zbawicielu! Tylko Ty zatrzymasz powódź alkoholizmu, narkomanii, pornografii i wszelkiego zła moralnego w naszych rodzinach i społeczeństwie. Tylko Ty uchronisz nasze dzieci od demoralizacji, tylko z Tobą miłość będzie wzrastać w naszych domach”. Przypomniał te słowa, 19 lutego, dziekan tarnobrzeski ks. prał. Stanisław Bar wobec wielkiej grupy mieszkańców miasta, zgromadzonych na nabożeństwie Drogi Krzyżowej.
Pragnienie wierności tamtym przyrzeczeniom każe tarnobrzeskim wspólnotom podejmować wielką modlitwę o dar trzeźwości dla miasta, do ojczyzny i dokonywać aktu ekspiacji za „publiczne przyzwolenie na zwyczaje upowszechniające picie alkoholu przy każdej uroczystości, za rozpijających młodzież i dzieci organizatorów dyskotek oraz innych imprez, za sprzedawców, których nieodpowiedzialność i żądza zysku popycha do sprzedaży papierosów i alkoholu nieletnim, za obojętność wobec faktu, gdy ktoś pod wpływem alkoholu znęca się fizycznie i moralnie nad innymi, za nadużywanie alkoholu, którego skutkiem jest rozwiązłość, podeptanie świętości węzła małżeńskiego i doprowadzenie do rozbicia małżeństw, za spowodowane pod wpływem alkoholu wypadki drogowe i wypadki przy pracy, których skutkiem była śmierć czy kalectwo niewinnych osób” - słowa te zabrzmiały 19 lutego, na tarnobrzeskim Serbinowie.
Pod figurą Chrystusa zgromadzili się serbinowscy parafianie z ks. prał. Michałem Józefczykiem na czele. Z parafii św. Barbary przyszła młodzież, przedstawiciele parafialnych wspólnot i wierni razem z ks. prał. Stanisławem Barem, niosąc ogromny drewniany krzyż. Dominikańskich przedstawicieli prowadził w modlitwie o. Kamil Burandt, a przemierzających najdłuższą trasę parafian ze Skalnej Góry przyprowadził dziekan Tarnobrzegu-Południe ks. kan. Adam Marek. Grupa parafian z dzikowskiego Miłosierdzia Bożego przybyla razem z ks. Sławomirem Machowskim.
Tegoroczne ekspiacyjne nabożeństwo Drogi Krzyżowej całego miasta zaszczycił swoją obecnością biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, który włączył się w modlitwę wielkiej grupy mieszkańców Tarnobrzega, umacniając ich na trwanie w trzeźwości i ofiarowanie osobistych wyrzeczeń za zniewolonych nałogiem alkoholizmu, pasterskim błogosławieństwem.
- Kiedy idziemy Drogą Krzyżową idziemy za Chrystusem skazanym na śmierć, Chrystusem upadającym, Chrystusem oddającym za nas życie - mówił na zakończenie nabożeństwa Drogi Krzyżowej Ksiądz Biskup Ordynariusz. - I tak jak Jego ofiara przyniosła światu zbawienie, tak i nasza ofiara nie jest nigdy daremna. Dzisiejszą modlitwą ogarniamy wszystkich zniewolonych nałogami. Chrystus boleje widząc osoby uzależnione od alkoholu, od narkotyków. Chrystus cierpi w tych osobach. Dzisiaj podejmujemy wyrzeczenie za nich, by na nowo odmienieni łaską Bożą stali się matkami, ojcami, ludźmi podejmującymi swoje zobowiązania, wyrażone przed Chrystusem w Jego Kościele. Dzisiejsza Droga Krzyżowa staje się naszą ofiarą za tych ludzi
Po błogosławieństwie Księdza Biskupa wszyscy zgromadzeni wraz młodzieżą oazową zaśpiewali hymn Krucjaty Wyzwolenia Człowieka „Serce wielkie nam daj”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Więcej ...

Nasz pierwszy święty

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć