Reklama

„Pójdźmy krok dalej”

Niedziela kielecka 12/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy bez pieniędzy ani rusz…

Reklama

Jakie mogą być zewnętrzne źródła dotowania wolontariatu, jak napisać dobry projekt i co lub kto może w tym pomóc - debatowali opiekunowie ponad 20. Szkolnych Kół Caritas Diecezji Kieleckiej, podczas spotkania 25 lutego w Kielcach, w Centrum Integracji Społecznej.
- Wiele sprawdzonych akcji można przeprowadzić nie wydając na to ani grosza, ale są takie działania, przy których bez pieniędzy ani rusz… - przekonywała Katarzyna Kossek, diecezjalny koordynator Centrum Wolontariatu. Wśród źródeł finansowania SKC wskazywała m.in. środki własne SKC, darowizny od firm i osób indywidualnych, fundacje, firmy, Europejski Fundusz Społeczny, Norweskie Mechanizmy Finansowania „Fundusze Norweskie”, Fundusz Inicjatyw Europejskich, czy programy różnych fundacji, np. PKO, Commercial Union. SKC mogą także pozyskiwać środki z europejskiego programu „Młodzież w działaniu w ramach akcji 1.2. - Inicjatywy młodzieżowe” czy w konkursie grantowym dla młodzieży „Aktywna Wiosna”, prowadzonym przez fundację Pro Bono Poloniae.
Opiekunowie SKC opowiadali o tradycyjnych metodach zdobywania pieniędzy na działalność, jak pieczenie ciast i wykonywanie przedmiotów na loterie fantowe w szkołach, które to sposoby są oczywiście dobre i sprawdzone. Niemniej organizatorzy spotkania przekonywali, że warto skorzystać z możliwości źródeł zewnętrznych, szczególnie przy większych akcjach, które wymagają sporych nakładów, a choćby i w celu zorganizowania imprezy integracyjnej dla wolontariuszy - wspólnego wyjazdu, propozycji kulturalnej, ciekawego spotkania.
Ks. Krzysztof Banasik, wiecedyrektor Caritas kieleckiej, zachęcał „do ubierania działań w system pewnego projektu”, do stawania w konkursach, wreszcie do współpracy z gminnymi komisjami rozwiązywania problemów alkoholowych, które mogą przyznawać pieniądze także i poza konkursami. Na przykładzie działań Caritas Kieleckiej podkreślał, że warto pisać projekty, a „pomysły niesie samo życie w szkołach i parafiach”.
Szkolny wolontariat to poważna siła. W diecezji kieleckiej ok. 1500 wolontariuszy działa w ponad 50 Szkolnych Kołach Caritas w szkołach wszystkich szczebli. Koła prowadzą katecheci, nauczyciele, księża i siostry zakonne. Opiekunowie Kół przekonują, że młodzież nie potrzebuje do tych działań specjalnej zachęty, a wręcz przeciwnie - wielu poszukuje sensownych form pomocy innym, choćby spośród środowiska studentów. Dobrze w praktyce sprawdza się współpraca młodzieży ze starszymi wolontariuszami. Warto ten potencjał docenić, chronić i dobrze z niego skorzystać.

Jak to robią w parafii Iwanowice

Ok. 40 osób z dwóch parafialnych szkół - Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach i Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu - włączyło się w działalność SKC. Wolontariuszami opiekuje się katechetka Renata Jagiełka.
Początkowo działania koncentrowały się wokół współpracy z aktywnym Parafialnym Kołem Caritas, szczególnie w zakresie przygotowywania paczek świątecznych, „Mikołaja”, dystrybucji darów z Banku Żywności (regularnie co miesiąc Koło otrzymuje żywność od Banku). Działalność obu szkolnych kół nabierała tempa - Dzieło Nowego Tysiąclecia, Niedziela Miłosierdzia, Dzień Dziękczynienia, akcja „Adopcji serca”, w którą włączyły się obie szkoły. W szkole w Poskwitowie zorganizowano debatę „Wolontariat? Warto!” z udziałem m.in. władz gminnych i reprezentacji Caritas Kieleckiej. Koła nawiązały bliską współpracę z Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny „Przystań” w Pszczynie. Organizując pomoc dla podopiecznych placówki, starają się dobrze rozpoznać konkretne potrzeby. Pozyskują sponsorów, którzy przekażą np. buty, dezodoranty, sami przed zimą zakupili ponad sto par ładnych i ciepłych skarpet, których akurat tam brakowało, piekli ciasta na mikołajkową loterię fantową.
Najaktywniejsi wolontariusze z SKC uczestniczyli w atrakcyjnym wyjeździe w góry, który był formą nagrody za ich zaangażowanie.

Sami o sobie

Wolontariat to szansa wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń, rozwijania zainteresowań, zdobywania doświadczeń w nowych dziedzinach. Tak to właśnie widzą wolontariusze:
- Jesteśmy w okresie Wielkiego Postu. To czas głębszych refleksji na temat życia i śmierci, czas wyrzeczeń i być może osobistych nawróceń. Może to odpowiedni czas, by wróg stał się bratem, a nasze zatwardziałe serce choć na chwilę otworzyło się na potrzeby innych. Jedną z form pomocy w tym okresie jest jałmużna wielkopostna, zainteresowanie drugim człowiekiem, wsparcie nie tylko materialne, ale również duchowe. Praca wolontariusza nie pozostaje bez odpowiedzi. W zamian dostaje ludzką radość, satysfakcję, spełnienie swoich motywacji... Ważne jest, by odnaleźć sens w swojej pracy i zrozumieć, dlaczego wolontariusz pełni tak ważną i odpowiedzialną rolę w ludzkim świecie. (Justyna Piekara, SKC w Poskwitowie)
- Cieszę się, że w naszej szkole powstało Koło Caritas i ja jako wolontariuszka mogę w nim działać. Podejmujemy różne akcje mające na celu pomoc innym. Obecnie organizujemy akcję jałmużna wielkopostna. Mam nadzieję, że uzyskane pieniądze przywrócą radość niejednej potrzebującej osobie - bo dla nas, wolontariuszy, to najlepsza nagroda za nasz trud. (Kinga Jagiełka, SKC w Poskwitowie)
- Jestem wolontariuszką od roku. Organizujemy różne akcje tj.: „Adopcja serca”, Mikołaj, Jałmużna Wielkopostna, kiermasz świąteczny, sprzątamy groby nieznanego żołnierza. Lubię pomagać ludziom i cieszę się, gdy na ich twarzach pojawia się uśmiech. (Gabriela Siut, SKC w Iwanowicach)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Osial: Kościół podejmie kroki prawne w obronie spraw związanych z lekcją religii

2025-01-22 15:13

Karol Porwich/Niedziela

Kościół katolicki będzie podejmował kroki prawne w obronie spraw związanych z lekcją religii. Wszystko będzie konsultowane z prawnikami i z innymi ekspertami – powiedział PAP przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.

Więcej ...

Ogromny pożar hotelu w Turcji. Tragiczny bilans ofiar

2025-01-21 14:28
Pożar hotelu w Turcji

PAP/EPA

Pożar hotelu w Turcji

Co najmniej 66 osób zginęło, a 51 zostało rannych w pożarze hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w prowincji Bolu na północnym zachodzie Turcji; do tragedii doszło we wtorek nad ranem - poinformowały tureckie władze. Według źródeł PAP w hotelu nie było obcokrajowców.

Więcej ...

Katecheza o Zwiastowaniu: Serce Maryi rozpala się ufnością

2025-01-22 18:53
Papież na audiencji ogólnej

VATICAN MEDIA Divisione Foto

Papież na audiencji ogólnej

Zwiastowanie to scena, w której Ewangelia ukazuje nam skutki przemieniającej mocy Słowa Bożego – mówił Papież w drugiej katechezie z jubileuszowego cyklu o Jezusie Chrystusie, naszej nadziei. Zachęcił, by od Maryi uczyć się słuchać, przyjmować i strzec Słowo Boże, aby przemieniało nasze serca w przybytki Jego obecności, w gościnne domy dla znużonych i potrzebujących nadziei.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Wałbrzych. Zmarł ks. prał. Bogusław Wermiński

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Zmarł ks. prał. Bogusław Wermiński

Kościół

"Dym w kościołach" zbiera żniwo. 43-latka próbowała...

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wiadomości

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...