Reklama

Moc świadectwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na konieczność nowej ewangelizacji i potrzebę dawania świadectwa wartościom chrześcijańskim przez katolików wskazał abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Ksiądz Arcybiskup przewodniczył zebraniu Rady Duszpasterskiej II kadencji, które odbyło się na początku marca w sali konferencyjnej Kurii łódzkiej.
„Często brakuje nam odwagi w dawaniu świadectwa, przyjmujemy postawę milczenia, zobojętnienia. Chociaż w swoim sumieniu jasno rozróżniamy dobro od zła, to jednak w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, zawodowym, gospodarczym, politycznym brakuje naszego odważnego świadectwa tak, jakbyśmy pod korcem ukrywali naszą wiarę. Słowa Chrystusa: „Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata” przypominają nam, że dzisiaj katolicy w sposób szczególny powinni promieniować mocą wiary i mocą czytelnego świadectwa. Nowa ewangelizacja bowiem potrzebuje nie tylko nowych metod, ale przede wszystkim ofiarnych ludzi, którzy prawdziwie żyją tajemnicą ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Jezusa - podkreślał Metropolita łódzki.
W swym wystąpieniu bp Adam Lepa przypomniał m.in. te zagrożenia dla wartości chrześcijańskich i patriotycznych, o których mówił Ojciec Święty Jan Paweł II: relatywizm moralny, cyniczny hedonizm, propagowanie aborcji i eutanazji w różnych postaciach, głoszenie ideologicznego laicyzmu. Europejska kultura sprawia wrażenie milczącej apostazji człowieka sytego, który żyje tak, jakby Bóg nie istniał. Można powiedzieć, iż w niektórych krajach europejskich laicyzm stał się narodową świętością i narodowym dobrem.
Głęboki kryzys wartości, który Europa obecnie przeżywa, znajduje odbicie również w Polsce. Wyrazem tego jest np. banalizacja wartości chrześcijańskich i patriotycznych. O sprawach wiary, miłości, poświęcenia dla Ojczyzny mówi się tak, by sprawy te nie pociągały. Widać to w sposób szczególnie wyrazisty w programach satyrycznych. Nawet w czasach PRL-u nie było tak tandetnych programów satyrycznych jak te, których zalew można obserwować obecnie. Ich wykonawcy nie respektują podstawowych zasad taktu, przede wszystkim nie posiadają umiejętności podstawowej, czyli umiejętności mówienia. Za propagowanie tandety, lekceważenie, obśmiewanie czy wręcz opluwanie wartości chrześcijańskich, narodowych i patriotycznych biorą niemałe pieniądze. Nie wszystkie wspomniane przez Księdza Biskupa zagrożenia dla wartości chrześcijańskich i patriotycznych dają znać o sobie w Polsce. Jednakże wszystkie, wcześniej czy później, mogą się pojawić również u nas.
Można zaobserwować lekceważenie obowiązku niedzielnej Mszy św., pojawiają się próby usuwania krzyży z klas szkolnych i innych miejsc publicznych, rośnie liczba rozwodów, zmniejsza się czytelnictwo prasy katolickiej. Na pierwszym miejscu znajdują się magazyny ilustrowane, wypełnione kolorowymi fotografiami i banalnymi tekstami o najniższym poziomie. Poprzez barwne obrazy steruje się umysłami ludzkimi. Prawdą staje się stwierdzenie, że media niszczą w człowieku sacrum.
W homilii wygłoszonej na Błoniach Krakowskich w maju 2006 r. Benedykt XVI mówił do Polaków: „Proszę was, abyście odważnie składali świadectwo Ewangelii przed dzisiejszym światem, abyście skarbem wiary dzielili się z innymi narodami Europy i świata”. Przywołując papieskie słowa bp Adam Lepa podkreślił, że należy do słów tych jak najczęściej wracać i wzajemnie sobie o nich przypominać. Zadania wytyczone przez Benedykta XVI są bardzo ważne i aktualne, ponieważ proces integracji europejskiej uzasadnia troskę o zachowywanie tożsamości katolickiej i narodowej Polaków. Nie jakiejś ogólnej, niesprecyzowanej tożsamości, ale właśnie katolickiej i narodowej.
Na świeckich katolikach spoczywa zatem dawanie odważnego i czytelnego świadectwa wartościom chrześcijańskim. Mają oni te wartości nie tylko głosić, ale także bronić ich, gdy są zagrożone. Należy reagować na ataki, pisać listy z odpowiednią argumentacją, udzielać wsparcia osobom stającym w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych.
Dyrektor katolickich szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Łodzi Marek Woźniak zwrócił m.in. uwagę, iż: „Wychowanie patriotyczne legło w gruzach. Stało się tak po odzyskaniu niepodległości z powodu odreagowania po totalitaryzmie. W reformie edukacyjnej nie ma mowy o wychowaniu. Jest ona ograniczona do rozwoju intelektualnego, a treści wychowawcze są zaniedbane”. Podkreślił, że na polu wychowania patriotycznego zarówno w szkole, jak i w rodzinie jest bardzo dużo do zrobienia. Według niego realizacja wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży powinna się odbywać poprzez prezentacje multimedialne, warsztaty, organizowanie w szkołach festiwali pieśni patriotycznej. Przed budynkiem szkolnym powinno się znaleźć miejsce na maszt z flagą narodową, a lekcje każdego dnia należałoby rozpoczynać narodową pieśnią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kościół wspomina męczeńską śmierć św. Jana Chrzciciela

Adobe Stock

Męczeńską śmierć św. Jana Chrzciciela wspomina Kościół katolicki 29 sierpnia. Zginął za to, że wypomniał Herodowi jego kazirodczy związek z Herodiadą, żoną swego przyrodniego brata Filipa. O Janie Chrzcicielu Jezus powiedział, że "między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela". Papież Benedykt XVI w 2007 r. w specjalnej katechezie poświęconej temu świętemu podkreślił, że był on „największym z proroków”.

Więcej ...

Dziś pierwsza procesja z udziałem papieża po jeziorze Albano

2026-08-29 09:43

Vatican Media

W sobotę 29 sierpnia wieczorem w Castel Gandolfo Leon XIV weźmie udział w uroczystości ku czci Matki Bożej Patronki Jeziora (Maria Santissima del Lago). Będzie pierwszym papieżem, który przepłynie łodzią odcinek trasy procesji po jeziorze. Jak podkreśla proboszcz parafii św. Tomasza z Villanovy w Castel Gandolfo ks. Tadeusz Rozmus, obecność Ojca Świętego jest wyrazem uznania dla daru stworzenia. Zapraszamy na transmisję na Vatican News.

Więcej ...

Białoruś: kolejny polski kapłan zmuszony do opuszczenia kraju. Posługiwał tam przez 32 lata

2026-08-29 15:03

Karol Porwich/Niedziela

Biskup piński Antoni Dziemianko poinformował, że władze Białorusi nie wyraziły zgody na dalszą posługę ks. Janusza Pulita, polskiego kapłana ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, który przez 32 lata był proboszczem parafii w Różanej i Łyskowie w obwodzie brzeskim, w rejonie prużańskim. Hierarcha zaznaczył, że diecezji pińskiej coraz trudniej zapewnić wszystkim wspólnotom regularną opiekę duszpasterską.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Prymas Polski: system, w którym uczeń może nie...

Kościół

Prymas Polski: system, w którym uczeń może nie...

Białoruś: kolejny polski kapłan zmuszony do opuszczenia...

Kościół

Białoruś: kolejny polski kapłan zmuszony do opuszczenia...

Męczeństwo Jana jest ostatnim proroctwem Starego...

Wiara

Męczeństwo Jana jest ostatnim proroctwem Starego...

Nie zawsze zobaczymy owoce swojego trudu

Wiara

Nie zawsze zobaczymy owoce swojego trudu

Nowenna za wstawiennictwem św. Moniki o nawrócenie dzieci

Wiara

Nowenna za wstawiennictwem św. Moniki o nawrócenie dzieci

Watykan: Kościół wobec narkotyków i werbunku do gangów

Kościół

Watykan: Kościół wobec narkotyków i werbunku do gangów

SMS od Ojca Świętego Leona XIV do pątników z...

Niedziela Łódzka

SMS od Ojca Świętego Leona XIV do pątników z...

Bojanice. Przed ks. Marcinem Mazurem nowe zadanie

Niedziela Świdnicka

Bojanice. Przed ks. Marcinem Mazurem nowe zadanie

Ks. W. Węgrzyniak: Już od dłuższego czasu intryguje...

Kościół

Ks. W. Węgrzyniak: Już od dłuższego czasu intryguje...