Reklama

Wiewiec gościł swego Pasterza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest taka anegdota, w której kościelny oprowadza grupę turystów po jednej z parafii. Wskazuje na dzwonnicę i mówi: - Tu jest dzwon, który dzwoni tylko na Wielkanoc, Boże Narodzenie, odpust, kiedy jest pożar, powódź, wizytacja biskupa albo inne wielkie nieszczęście… Tyle anegdota. Oczywiście, wizytacja biskupa jest błogosławieństwem dla każdej wspólnoty parafialnej. Nie inaczej było również w przypadku Wiewca, który gościł u siebie abp. Stanisława Nowaka, metropolitę częstochowskiego 14 i 15 marca.

Pracowita niedziela

Można powiedzieć, że ks. kan. Alfred Piśniak, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Wiewcu, oddał klucze od kościoła naszemu Arcybiskupowi. Dzień był tak wypełniony duszpasterskimi posługami, że ks. Marcin Knaga, tutejszy wikariusz, zjadł swój pierwszy posiłek dopiero przed... 14.00. W każdym razie wizytacja rozpoczęła się poranną Mszą św., po której Pasterz poświęcił dwie kaplice cmentarne (jedną w Wiewcu i jedną w filii parafialnej w Krzywanicach).
Następnie, o godz. 10.15, ks. kan. Janusz Wojtyla (kapelan i sekretarz naszego Metropolity) odprawił Eucharystię, na którą w sposób szczególny zostali zaproszeni małżonkowie z dziećmi. Abp Stanisław Nowak wyakcentował w wygłoszonej homilii znaczenie małżeństwa i rodziny jako tego miejsca, gdzie rodzi się wiara w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Wskazał też na współczesne trendy promujące życie niezgodne z Dekalogiem. Rodziny z Wiewca odnowiły na tej Mszy św. przyrzeczenia małżeńskie i otrzymały specjalne biskupie błogosławieństwo oraz okolicznościowe pamiątkowe obrazki. Przedstawiciele zaś rodziców klas drugich, które przygotowują się do przyjęcia Pierwszej Komunii św., zapewnili pasterza, że dołożą wszelkich starań, by wychować swoje dzieci na jak najlepszych ludzi i katolików. Rodziny te podarowały nowy mszał oraz dzwonki jako dar serca dla parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ołtarz - sercem świątyni

Właśnie takich słów użył abp Stanisław Nowak podczas kazania wygłoszonego na niedzielnej Sumie. Wtedy też dokonał konsekracji soborowego ołtarza, wmurowując w niego relikwie św. Floriana (250-304) oraz poświęcił kamień węgielny pod budowę nowej plebanii.
Św. Florian poniósł śmierć męczeńską za wiarę, stając w obronie prześladowanych chrześcijan służących w rzymskich legionach. Jest patronem m.in.: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy. Ci pierwsi (pochodzący z parafii Wiewiec), jeszcze przez Mszą św., wzięli udział w uroczystej procesji (z pocztami sztandarowymi i orkiestrą) pod przewodnictwem ks. kan. Stanisława Fita (dziekan dekanatu brzeźnickiego i proboszcz parafii w Dworszowicach Kościelnych), który przyniósł relikwie Świętego do świątyni. Strażacy uczestniczyli w Ofierze Eucharystycznej sprawowanej na nowym marmurowym ołtarzu. Po jej zakończeniu towarzyszyli też procesji na cmentarz, gdzie Ksiądz Arcybiskup modlił się za zmarłych. Wzięła też w niej udział spora grupa parafian oraz wyżej wymienieni księża wraz z piszącym te słowa.
Po południu zaś Ksiądz Arcybiskup udał się do kolejnej filii parafialnej, do Dębowca, gdzie poświęcił stacje drogi krzyżowej. O godz. 16 natomiast celebrował Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu bierzmowania 86 kandydatom. Metropolita wzywał młodych do odważnego świadectwa wiary w tak bardzo zlaicyzowanym świecie.

Czym jest wizytacja?

Wizytacja biskupia jest czynnością apostolską. Odbywa się w każdej parafii co 5 lat. Stanowi okazję do pogłębienia kontaktów biskupa z podlegającymi mu kapłanami i wiernymi, którzy na terenie parafii działają w różnych wspólnotach. Nie inaczej też było w Wiewcu. Abp Stanisław Nowak spotkał się bowiem z ministrantami, Akcją Katolicką, Radą Parafialną, Caritas i Radą Ekonomiczną. Odwiedził też chorych. Mało tego. W poniedziałek nawiedził szkoły obecne na terenie parafii, obdarowując nauczycieli Ewangelią według św. Łukasza, a dzieci zaś okolicznościowymi obrazkami (nie zapominajmy, że Metropolita w zeszłym roku obchodził jubileusz 25-lecia posługi w naszej archidiecezji).
Spotkał się też na obiedzie na plebanii z przedstawicielami środowiska pedagogicznego, którym podarował modlitewniki swojego autorstwa wraz z dedykacją. Taką pamiątkę otrzymali m.in.: Elżbieta Koch (katechetka), Jolanta Duran (dyrektor gimnazjum ze Strzelec Wielkich, gdzie uczą się dzieci z parafii Wiewiec), Janusz Włodarczyk (dyrektor szkoły podstawowej w Zamościu), Katarzyna Kozłowska (dyrektor szkoły podstawowej w Wiewcu) i Seweryna Augustyniak (dyrektor przedszkola w Woli Wiewieckiej).
Czy wizytacja była udana? Na pewno tak. Na dowód tego niech świadczy fakt, że proboszcz, ks. kan. Alfred Piśniak, został mianowany przez Pasterza kanonikiem Kapituły Radomszczańskiej.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Więcej ...

Msza Krzyżma. W Chrystusie wzrastamy i przynosimy owoce

2024-03-28 13:30

Archikatedra lubelska

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...