Jesteśmy wezwani do podjęcia Jezusowej walki o życie człowieka. Nie godzi nam się tego zadania upuścić” - powiedział. Mówił, że mamy stawać w obronie każdego życia poczętego, osoby starszej, chorej. Wszyscy jesteśmy wezwani do tworzenia dobrego prawa i ochrony życia. Zaznaczył, że „świat stał się areną walki o życie, że przedstawiciele cywilizacji śmierci i ruchy aborcyjne dążą do uchwalenia prawa, które pozwalałoby na zabijanie nienarodzonych, na eutanazję”. Podkreślał, że „uczeń Jezusa nie może być obojętny wobec cywilizacji śmierci, która zbiera swoje żniwo w Europie i na świecie”.
Przypomniał, że sługa Boży papież Jan Paweł II wzywał nas do wprowadzania cywilizacji miłości. - Tę zachętę w diecezji kieleckiej podejmują ruchy, które promują wartość rodziny, jak i zgromadzenia zakonne wspierające kobiety spodziewające się potomstwa, a znajdujące się w trudnej sytuacji.
Nawiązując do 25. rocznicy listu Jana Pawła II do młodzieży i ustanowienia Światowych Dni Młodzieży, prosił zebraną młodzież, by tworzyła cywilizację opartą na miłości i broniła życia. Wszystkich prosił o modlitwy za życie nienarodzone i włączenie się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.
Ksiądz Biskup pobłogosławił małe dzieci z rodzicami i matki spodziewające się potomstwa. Wręczył także pamiątkowe dyplomy doradczyniom życia rodzinnego z rożnych parafii naszej diecezji, dziękując im za ich pracę i zaangażowanie dla dobra rodzin.
Mszę św. pod przewodnictwem bp. Gurdy koncelebrowali ks. Mariusz Rak - diecezjalny duszpasterz rodzin, ks. Sławomir Sarek - diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Sylwester Okła, ks. Jan Iłczyk - proboszcz parafii św. Józefa.
W uroczystościach wzięły udział: Polski Związek Kobiet Katolickich, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Kieleckiej, Kościół Domowy Ruchu Światło-Życie, Neokatechumenat, Diecezjalny Ośrodek Opiekuńczo-Adopcyjny w Kielcach, doradczynie życia rodzinnego, Stowarzyszenie Obrońców Praw Ojca Dziecka - Rodziny, Ruch Rodzin Nazaretańskich, młodzież z Ruchu Światło-Życie.
Przed Mszą św. rodziny z Neokatechumenatu i Kościoła Domowego dzieliły się świadectwem spotkania rodzin w Madrycie.
Po Mszy św. można było otrzymać płytę z listem do młodzieży Jana Pawła II i specjalną płytę dla matek w stanie błogosławionym. Dopełnieniem uroczystości była wystawa fotografii w kościele św. Józefa.
Ks. Mariusz Rak, diecezjalny duszpasterz rodzin, tłumaczy, że Dzień Świętości Życia służy uświadomieniu nam, jak powinniśmy odnosić się do życia oraz zastanowieniu się nad grzechami przeciwko życiu. Jest wezwaniem do modlitwy w intencji świętości życia, także dla tych, którzy dopuścili się aborcji. Ze swojej praktyki duszpasterskiej wie, że wiele osób cierpi z powodu aborcji czy in vitro. Modlitwa i żałoba po dziecku, któremu nie dane było się narodzić, jest im bardzo potrzebna - podkreśla. Ks. Rak przekonuje, że „troska o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci wymaga ciągłej refleksji ze strony Kościoła”. Kościół musi nieustannie docierać w różny sposób z informacją do wiernych. Jak podkreśla, nowe zagrożenia dla życia niosą osiągnięcia medycyny, umożliwiające manipulację zarodkami ludzkimi i zapłodnienie in vitro. - Potrzeba świadomości, że życie ludzkie jest od samego początku święte, należy do Boga i nikt nie ma prawa tak głęboko ingerować w nie - tłumaczy kapłan.
Pomóż w rozwoju naszego portalu