Reklama

Kościół

Ukraina: pastor O. Zajcew nowym starszym biskupem Kościoła Ewangelicznego

Kościół w Rudkach, gdzie znajduje się mauzoleum Fredrów

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Kościół w Rudkach, gdzie znajduje się mauzoleum Fredrów

Nowym starszym biskupem (zwierzchnikiem) Ukraińskiego Kościoła Ewangelicznego (UKE) został pastor Ołeksandr Zajcew, a jego zastępcą – pastor Iwan Rusyn. Wyboru dokonano na nadzwyczajnym Soborze Kościoła 23 lipca w Kijowie, zwołanym po nagłym zgonie 4 bm. poprzedniego zwierzchnika, bp. Wasyla Rajczyncia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W obradach wzięli udział biskupi i pastorzy z różnych części Ukrainy. Na początku uczczono chwilą milczenia i modlitwą pamięć zmarłego w wieku niespełna 68 lat starszego biskupa, który służył UKE przez wiele lat na różnych stanowiskach; od 25 lat stał na jego czele a od 1 stycznia br. był także przewodniczącym (rotacyjnym) Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR).

Następnie uczestnicy spotkania odmówili wspólną modlitwę, po czym podjęli decyzje dotyczące posługi starszych duchownych i dalszego rozwoju UKE. Dokonano również wyboru zwierzchnika Kościoła i jego zastępcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nowy starszy biskup podkreślił w swym pierwszym wystąpieniu po wyborze ważność posługi Kościoła, szczególnie w tak trudnych czasach, jak obecne. Wychodząc od Listu św. Jana Apostoła do Kościoła w Tiatyrze, zawartego w Księdze Objawienia (Apokalipsy; 2, 18-29), mówca zwrócił uwagę, że stałe wzrastanie w dobrych sprawach, strzeżenie wszystkiego, co Bóg polecił, jest najważniejszą zasadą posługiwania. Wezwał duchownych do pełnienia służby z wiarą, cierpliwie i z miłością. Podkreślił ponadto kluczową rolę każdego Kościoła lokalnego i jego autonomii, doniosłość wspólnoty i współpracy na rzecz szerzenia Słowa Bożego. Tylko w ten sposób Kościół będzie mógł służyć celom misji Bożej na całym świecie – wskazał bp Zajcew.

Podziel się cytatem

Na zakończenie Soboru biskupi i pastorzy odmówili modlitwę błogosławieństwa za nowo wybranych biskupów i za ich posługę Ukraińskiemu Kościołowi Ewangelicznemu.

Ołeksandr W. Zajcew urodził się w 1953, a w 21 lat później przyjął chrzest (przez całkowite zanurzenie). Potem, jeszcze w czasach sowieckich, mimo surowych prześladowań, prowadził działalność duszpasterską w swym Kościele. Od 1974, a więc od początku czynnej służby w Kościele, był zaangażowany w pracę z młodzieżą w Doniecku. W 1977 został ordynowany na diakona, a w 11 lat później na pastora w kościele Chrystusa Zbawiciela w tym mieście. W 2000 wybrano go na biskupa Donieckiego Zjednoczenia Ukraińskiego Kościoła Ewangelicznego. Dzięki jego posłudze rozpoczęto budowę wielu świątyń i kaplic, powstały nowe zbory oraz rozwija się dialog międzywyznaniowy i współpraca między Kościołami.

Reklama

Iwan I. Rusyn urodził się w 1979. Od 2008 jest duchownym, a w 2012 został rektorem seminarium teologicznego UKE. W 2019 rozpoczął posługę duchowną w nowo powstałej Świątyni Chrystusa Zbawiciela w Kijowie. Wykształcenie teologiczne uzyskał w seminarium, którym obecnie kieruje, a także w Walii i na Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. M. Drahomanowa w Kijowie, zdobywając tam stopień doktora filozofii. Ukończył również studia w zakresie stosunków międzynarodowym na Uniwersytecie Narodowym w Użhorodzie.

Podziel się cytatem

Ukraiński Kościół Ewangeliczny należy do zielonoświątkowego nurtu chrześcijaństwa. Jego początki sięgają 1922, gdy w Odessie otwarto pierwszy zbór tego wyznania, liczący prawie 370 członków. Inne placówki zielonoświątkowe znajdowały się także w Winnicy, Krzywym Rogu, Dniepropietrowsku, Kijowie i kilku innych miastach. Tworzyły one Związek Wolnych Kościołów Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, który w latach 1924-27 odbył trzy swoje zjazdy. Do Związku należało wówczas prawie 400 kościołów, liczących ok. 20 tys. wiernych, największa wspólnota – w Odessie miała blisko 500 członków. W 1927 władze komunistyczne zarejestrowały Związek.

Lata trzydzieste to czas wielkich prześladowań religijnych w ówczesnym Związku Sowieckim. Większość stowarzyszeń wyznaniowych została rozwiązana albo zeszła do głębokiego podziemia, a tylko niektórym udało się wyemigrować. W 1944, w toku rozmów sojuszników koalicji antyhitlerowskiej w sprawie otwarcia "drugiego frontu" Stalin musiał zgodzić się na zwolnienie więźniów politycznych, dzięki czemu na wolność wyszło wielu duchownych różnych wyznań, wśród nich także ruchu zielonoświątkowego. W 1945 powstał Związek Ewangelicznych Chrześcijan Baptystów, w którego skład weszły też liczne wspólnoty zielonoświątkowe, gdyż tylko w ten sposób mogły uzyskać oficjalną rejestrację i uniknąć nowych prześladowań.

Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych, w czasie tzw. "przebudowy" (pieriestrojki) pojawiły się możliwości utworzenia odrębnego związku zielonoświątkowców. W efekcie 22 listopada 1990 (jeszcze w ZSRR) powołano do życia Związek Wolnych Kościołów Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, który w 1991, po ogłoszeniu niepodległości Ukrainy, powstał jako odrębna organizacja, w sierpniu 2017 zmienił nazwę na Ukraiński Wolny Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej a od marca 2019 nosi obecną nazwę – Ukraiński Kościół Ewangeliczny.

W jego skład wchodzi obecnie 9 zjednoczeń (wspólnot) okręgowych, 200 kościołów, 164 szkoły niedzielne, posługuje w nim 247 duchownych, działają 3 placówki kształcenia przyszłych pastorów, 7 fundacji dobroczynnych. Kościół prowadzi m.in. 2 programy telewizyjne i 3 radiowe oraz 9 ośrodków rehabilitacyjnych.

Podziel się cytatem

Podziel się:

Oceń:

2020-07-26 15:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Birmańska junta wojskowa zamordowała pastora

W całej Birmie nasila się przemoc wojskowej junty wobec cywilów. Jak donosi Agencja Fides 18 września armia, która w lutym przejęła władzę w wyniku zamachu stanu, podpaliła miasto Thang Tlang na zachodzie kraju. Większości mieszkańców udało się schronić w okolicznych lasach. Pastor ze zboru baptystów, który próbował gasić płomienie, został przez żołnierzy zastrzelony z zimną krwią.

Więcej ...

Komisja KEP przeciwko wykorzystywaniu orzeczeń psychiatrycznych ws. aborcji

2025-04-29 14:29

Adobe Stock

Nie może być przyzwolenia na wykorzystywanie orzeczeń psychiatrycznych do promocji aborcji na życzenie - podkreślili członkowie Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. W wydanym 29 kwietnia stanowisku odnieśli się do praktyki przerywania ciąży „w przypadku dziecka zdolnego do samodzielnego życia na podstawie przesłanki zdrowia psychicznego”.

Więcej ...

Czy męczeństwo ma sens?

2025-04-30 07:26
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W świecie, w którym słowo „poświęcenie” brzmi jak archaizm, a „heroizm” kojarzy się z naiwnym romantyzmem z lekcji historii, męczeństwo może wydawać się czymś wręcz niezrozumiałym. Czymś z innego porządku – może nawet obcym i niepokojącym. Żyjemy przecież w czasach, w których indywidualizm jest cnotą, a sukces mierzy się liczbą zer na koncie, lajków pod zdjęciem i umiejętnością „dbania o siebie”. Na tym tle ofiara z własnego życia – a więc męczeństwo – wydaje się gestem radykalnym, może wręcz szalonym. A jednak… nie daje spokoju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Wiadomości

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Kościół

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...