Reklama

Kościół

Wyruszyła Ełcka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

„To nie twoja droga jest trudna, ale to trudności są twoją drogą - to klucz do tak wielu sytuacji i zdarzeń” – mówił podczas Mszy św. o godz. 7.00 w ełckiej katedrze bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. Godzinę później pątnicy wyruszyli pieszo na Jasną Górę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka inna od innych. Nie 400 jak zazwyczaj bywało, ale 13 osób, 28 lipca 2020 r. wyruszyło z Ełku na pątniczy szlak. W tym roku, ze względu na obostrzenia, trudne do spełnienia wymogi sanitarne podane przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz bezpieczeństwo pątników i gospodarzy, w drogę ruszyli jedynie księża przewodnicy poszczególnych grup. „Bardzo często w ostatnich miesiącach się słyszy, że „miało być a nie ma”, „miało się zdarzyć a się nie zdarzyło”. Na szczęście, nie można tego powiedzieć o kolejnej, bo już XXVIII Ełckiej Pieszej Pielgrzymce, która jak miała być, tak jest. Cieszymy się, że księża zdecydowali się pójść do stóp Matki Bożej na Jasnej Górze w swoim, ale też i w naszym imieniu, niosąc swoje i nasze intencje. Rozpoczynamy tę pielgrzymkę od Mszy św. w naszej ełckiej katedrze, gdzie Maryi Matce Bożej Fatimskiej chcemy ją powierzyć” – mówił bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej w ełckiej katedrze w czasie Mszy św. inaugurującej XXVIII Ełcką Piesza Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Kapłani z Ełku, Suwałk, Augustowa, Gołdapi i Olecka, 500-kilometrowa trasę zakończą 11 sierpnia. Na trasie dołączą też duchowni z Pisza i Giżycka. To jedna z najdłuższych pielgrzymek pieszych do Częstochowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Liturgii przewodniczył bp Adrian Galbas przy koncelebrze kapłanów, którzy wyruszają na szlak. W homilii biskup zachęcał pątników, żeby szli na Jasną Górę z konkretnymi intencjami. Tłumaczył, że „na pielgrzymce nie da się być „jakoś”, a tym bardziej nie da się być „byle jak”. „Pielgrzymka jest wielką lekcją pokory, prawdy i zaufania. To katecheza, która uczy cierpliwości. Dni pielgrzymowania będą okazją, aby dogrzebać się do własnego wnętrza. Niech to pielgrzymowanie będzie czasem waszej przemiany, czasem nawrócenia” – wskazywał biskup, który towarzyszy pątnikom w pierwszym dniu pielgrzymki.

Reklama

W słowie skierowanym do pielgrzymów i zebranych w katedrze kaznodzieja odwoływał się do dzisiejszego Słowa, wskazując, że wyruszający dziś kapłani nie będą błąkać się po kraju, bo mają jasno określony kierunek swojej wędrówki. W czasie, kiedy tak mocno atakowani są duchowni, Ci, którzy dziś wyruszają, stają się nadzieją.

„Jeżeli jakiekolwiek trudności zewnętrzne, czy wewnętrzne cię zatrzymają, to nie pójdziesz dalej. Jeżeli dasz się im sparaliżować, to one cię zniszczą. Ale może być tak, że trudności potraktujesz jak pomost, jak kładkę poprzez która możesz zrobić następny krok do celu. Pamiętaj, że to nie twoja droga jest trudna, ale to trudności są twoją drogą - to klucz do tak wielu sytuacji i zdarzeń”- tłumaczył biskup i zachęcał pątników, aby podczas pielgrzymki zapalali w sobie ogień miłości i nieśli go innym i „aby każdy był jak ziarno, z którego jest kłos i chleb, którym można karmić się i dzielić z innymi”.

Kierownik pielgrzymki ks. Łukasz Kordowski podkreślał, że pielgrzymka to rekolekcje w drodze przeniknięte duchem modlitwy, miłości i mężnego znoszenia trudów wędrówki. Wszyscy, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymkę są zaproszeni, aby stali się duchowymi pielgrzymami. „Każdego dnia o godzinie 21:00 w łączności duchowej z Jasną Górą będziemy brali udział w Apelu Jasnogórskim. Apel Jasnogórski będzie transmitowany z różnych kościołów naszej diecezji, trasy pielgrzymkowej oraz kaplicy cudownego obrazu na Jasnej Górze” — mówił ks. Łukasz Kordowski.

Pielgrzymka diecezji ełckiej przejdzie ponad 500 km. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 11 sierpnia (wtorek) ok. godz. 10.30.

Podziel się:

Oceń:

2020-07-28 14:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek w Tiranie dziękuje Albańczykom za odwagę w czasach komunistycznej dyktatury

Grzegorz Gałązka

Z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych Franciszek przewodniczył w południe Mszy św. na placu Bł. Matki Teresy z Kalkuty w Tiranie. "Niech świadectwo męczenników wspiera kroki albańskiego Kościoła na drodze miłości, wolności, sprawiedliwości i pokoju – modlił się papież. Przed modlitwą „Anioł Pański”.

Więcej ...

Po pomoc do św. Andrzeja Boboli

2024-05-13 20:41

Archiwum parafii

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda odznaczył George`a Weigela

2024-05-14 09:47

Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP katolickiego pisarza, teologa i działacza społecznego George`a Weigela. Odznaczenie państwowe "za wybitne zasługi w działalności na rzecz kreowania pozytywnego wizerunku Polski w świecie" wręczone zostało podczas uroczystego spotkania w Pałacu Prezydenckim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania