Reklama

„Getsemani” - ogród dla studentów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół Świętego Krzyża w Rzeszowie przez starszych mieszkańców miasta bywa nazywany studenckim (młodsze pokolenie częściej używa tego określenia na kościół św. Jadwigi, naprzeciw Uniwersytetu Rzeszowskiego). Wiąże się to z trwającą od wieków symbiozą Kościoła i szkoły (obecnie I Liceum Ogólnokształcące), którą zapoczątkowali pijarzy w 1658 r.

Studenci na ulicy

Reklama

Rozwój szkolnictwa wyższego w Rzeszowie w latach sześćdziesiątych XX wieku spowodował konieczność objęcia posługą duszpasterską młodzieży akademickiej. 17 września 1966 r. bp Ignacy Tokarczuk - ordynariusz diecezji przemyskiej - powierzył zadanie stworzenia odrębnego duszpasterstwa akademickiego ks. Walentemu Balowi. Na początku trzeba było przełamać wiele stereotypów związanych ze współpracą duchownych z osobami świeckimi, zwłaszcza z młodzieżą. Pierwszy w Rzeszowie duszpasterz akademicki zabrał się do pracy z wrodzoną energią, starając się przybyłą z różnych zakątków regionu młodzież integrować w trakcie wspólnej modlitwy, nauki i rozrywki. Spotkania odbywały się w każdy poniedziałek. Prowadzili je najczęściej profesorowie przemyskiego seminarium duchownego. Jak wspomina bp Kazimierz Ryczan, duszpasterz powstałego w 1970 r. DA „Wieczernik” w Rzeszowie: „Szeregi studentów oraz osób ciekawych spraw religijnych przekraczały pojemność niedużego kościoła i wylewały się na ulicę 3 Maja” (K. Ryczan, Nie zastałem księżycowego krajobrazu, [w:] Wieczernik to nasz dom, red. I. Folcik, J. Uliasz, T. Twardosz, B. Mikoś, Rzeszów 1996). W piątki ks. Bal prowadził konferencje, przybliżając studentom dokumenty Soboru Watykańskiego II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Ogrodzie Oliwnym

Od 1970 r. w działalność duszpasterstwa włączył się ks. Zbigniew Grabowski, wikariusz parafii Świętego Krzyża. Po nim, w 1976 r. opiekę nad „Getsemani” objął ks. Kazimierz Bełch, który zasłynął m.in. z zaangażowania uczniów Zespołu Szkół Muzycznych do oprawy muzycznej studenckich Mszy świętych o godz. 13.15. „Wykorzystanie różnych instrumentów w liturgii w latach siedemdziesiątych było nowością i jednocześnie atrakcją” - tak ks. Bełch tłumaczy fenomen tamtych Eucharystii, które cieszyły się wśród rzeszowskiej młodzieży ogromną popularnością.
Nowy impuls aktywności duszpasterstwa pojawił się w 1979 r. z przyjściem do parafii ks. Zbigniewa Mistaka. W parafii Świętego Krzyża znaczącym ograniczeniem był brak zaplecza duszpasterskiego. Ks. Mistak adaptował piwnicę w starej plebanii przy ul. J. Marchlewskiego (dzisiaj ul. L. Lisa Kuli) na użytek spotkań z młodzieżą. Tam właśnie w 1979 r. powstała nazwa duszpasterstwa. „Wróciłem wtedy z pielgrzymki do Ziemi Świętej - wspomina ks. Mistak. - Nasza nowa piwnica przypominała grotę w Ogrodzie Oliwnym, dlatego zaproponowałem nazwę Getsemani”. Od 1984 r. do 1988 r. duszpasterzem akademickim był ks. Zygmunt Jarzyna. W czasie jego działalności w duszpasterstwie powstała grupa modlitewna, która związała się z ruchem „Odnowa w Duchu Świętym”. Jak wyjaśnia Robert Bugaj, uczestnik tamtych spotkań, który do dzisiaj przewodniczy grupie „Odnowy”, wytworzył się taki niepisany podział, że w DA „Wieczernik” odbywała się głównie formacja intelektualna, natomiast w „Getsemani” duchowa. W latach 1988-92 funkcję duszpasterza pełnił ks. Marian Chłopiński.

Kanapka z książką

W 1992 r. nominację na duszpasterza akademickiego „Getsemani” otrzymał ks. Marek Cesarz, a następnie w 2002 r. ks. Janusz Miąso, który na nowo stworzył ramy działania duszpasterstwa, kierując nim przez siedem lat (w ostatnim roku współpracował z ks. Przemysławem Drągiem). Ks. Miąso - wykładowca na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego - włączył w działalność duszpasterstwa wielu pracowników nauki i studentów (na szczególną uwagę zasługuje współpraca z Instytutem Muzyki). Ważnym wydarzeniem w tym czasie była peregrynacja Ikony Matki Bożej Sedes Sapientiae - Stolicy Mądrości - patronki studentów i ludzi nauki, która od 16 kwietnia 2005 r., począwszy od kościoła Świętego Krzyża, odwiedziła poszczególne ośrodki akademickie diecezji rzeszowskiej.
Od września 2009 r. funkcję duszpasterza „Getsemani” pełni autor artykułu. Spotkania odbywają się w każdy wtorek. O godz. 18.30 jest Eucharystia, a o 19.30 spotkanie w piwnicy oliwkowej na plebanii przy ul. 3-go Maja 20 realizowane w czterotygodniowym cyklu: „Trzy kwadranse z Jezusem”, „Przed ekranem”, „Spotkanie biblijne”, „Kanapka z książką” (przy własnoręcznie zrobionych kanapkach czytamy wartościową literaturę). W niedzielę o godz. 18.30 odbywa się studencka Msza św. Więcej informacji o duszpasterstwie można znaleźć na stronie internetowej www.getsemani.pl.

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej znaleziona w spalonym domu rodzinnym

2025-01-13 19:16

zrzut ekranu/x.com/TikTok

Odrywając się na chwilę od narastającej gorączki politycznej, warto zobaczyć Znaki, jakie towarzyszą naszym czasom - pisze prof. Grzegorz Górski na swoim Facebookowym profilu.

Więcej ...

Watykan: nowy nuncjusz w Papui Nowej Gwinei i na Wyspach Salomona

2025-01-15 12:52

Ks. Tomasz Podlewski

Ojciec Święty mianował księdza prałata Maurizio Bravi, dotychczas Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Światowej Organizacji Turystyki (WTO), nuncjuszem apostolskim w Papui Nowej Gwinei i na Wyspach Salomona, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Tolentino - poinformowało Biur Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Wizytator apostolski w Medjugorje: "Przyjeżdżajcie, bo to miejsce łaski, wybrane przez Pana"

2025-01-16 08:30

Adobe Stock

Wywiad z abp. Aldo Cavallim, papieskim wysłannikiem do miejsca domniemanych objawień. To on ma czytać orędzia przypisywane „Królowej Pokoju” i zezwalać na ich publikację.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Franciszek wprowadza program 300 plus

Kościół

Watykan: Franciszek wprowadza program 300 plus

Rząd zapłaci mu nie 5, a 6 tys. zł miesięcznie za...

Wiadomości

Rząd zapłaci mu nie 5, a 6 tys. zł miesięcznie za...

Lewicowi radni niszczą wieloletnią tradycję. Usunęli...

Wiadomości

Lewicowi radni niszczą wieloletnią tradycję. Usunęli...

Jezus chce dotrzeć dziś do tych, o których nikt nie...

Wiara

Jezus chce dotrzeć dziś do tych, o których nikt nie...

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...