Reklama

Sto lat na robotniczym Rakowie

Sto lat temu, 9 lutego 1910 r. została erygowana w robotniczej dzielnicy Raków w Częstochowie parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika. Obchodom liturgicznym jubileuszu, 30 kwietnia br., przewodniczył abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystościach wzięli udział m. in. kapłani związani z parafią pw. św. Józefa, przedstawiciele władz samorządowych z Piotrem Kurpiosem pełniącym obowiązki prezydenta Częstochowy, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń, przede wszystkim członkowie Bractwa św. Józefa.
Przed Mszą św. uczniowie z Gimnazjum Katolickiego im. św. Józefa na Rakowie przedstawili misterium o św. Józefie i program słowno-muzyczny o dziejach tutejszej parafii.
W homilii abp Stanisław Nowak przypomniał, że „parafia powstała wśród ludzi ciężkiej pracy, bo ci ludzie zawsze szukali Boga”. - Robotniczy Raków zawsze był religijny - podkreślił abp Nowak. Metropolita Częstochowski przypomniał kapłanów pracujących w parafii pw. św. Józefa, szczególnie ks. Władysława Pająka - „kapłana, który kochał robotników”, ks. Franciszka Rąpałę i ks. Zenona Raczyńskiego - „wielkiego społecznika, legendarnego kapelana «Solidarności»”. Abp Nowak mówił również o duchowości ludzkiej pracy. - Praca jest naśladowaniem Boga Stwórcy. Praca ma być na Chwałę Bożą i na pożytek duchowy człowieka - mówił Ksiądz Arcybiskup. „Człowiek ma prawo do godziwej pracy, do godnego odpoczynku i ma prawo do niedzieli” - kontynuował.
Metropolita Częstochowski wskazał także na wzór św. Józefa Robotnika i zaapelował o świętość rodzin. - Kościół klęka przed rodziną, gdzie jest życie, gdzie jest szacunek dla życia - przypomniał abp Nowak. Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup zachęcił do wierności Bogu. - Bądźcie ludźmi wiary. Nie wierzcie w życie bez Boga, bo takie życie jest beznadziejne. Niech św. Józef zapala tu na Rakowie do wiary, miłości i pokoju. Nie budujcie na materializmie, ale na pracy duchowej - zaapelował abp Nowak.
Pierwsza prowizoryczna kapliczka w robotniczej dzielnicy Raków powstała w 1904 r. Już rok później zastąpiona została większą kaplicą wybudowaną głównie ze środków przeznaczonych na ten cel przez hutę Bernarda Hantke. 9 lutego 1910 r. biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki erygował parafię pw. św. Józefa Rzemieślnika. W 1913 r. zostały zakupione grunty pod budowę kościoła i powstały pierwsze plany budowy. Początkowo kościół miał być zbudowany w stylu romańskim, ale plany zaginęły podczas I wojny światowej i nie zostały dotąd odnalezione. Budowę świątyni rozpoczęto 4 maja 1926 r. - położono wtedy kamień węgielny i dokonano poświęcenia fundamentów. Kościół oddano do użytku wiernych w roku 1928. Rok później bp Teodor Kubina dokonał uroczystego poświęcenia nowej świątyni.
W latach 80. ubiegłego stulecia kościół stał się miejscem spotkań opozycji demokratycznej. W listopadzie 1984 r. z udziałem m.in. działaczy „Solidarności” z Częstochowy, reprezentowanych przez poczty sztandarowe tajnych Komisji Zakładowych została odprawiona pierwsza Msza św. za Ojczyznę. Inicjatorem tych Mszy św. był ks. Zenon Raczyński, duszpasterz ludzi pracy i kapelan „Solidarności”, który wówczas pełnił funkcję proboszcza parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie. Na terenie tej parafii znajdowała się huta „Częstochowa” (wówczas im. B. Bieruta) i chyba najsilniejszy w mieście NSZZ „Solidarność”. W czasie Mszy św. za Ojczyznę ks. Raczyński wygłaszał kazania poświęcone m.in. prawom człowieka.
W 2001 r. staraniem ks. prał. Bronisława Predera w kościele powstała kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. 19 listopada 2002 r. abp Stanisław Nowak oficjalnie podniósł kościół pw. św. Józefa do godności Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
W stuletniej historii proboszczami parafii byli: ks. Lucjan Nawrocki (1910-25), ks. Stefan Niedźwiedzki (1925-33), ks. Klemens Gawlikowski (1933-45), ks. Władysław Pająk (1945-49) - nazywany „duszpasterzem i obrońcą hutników”, ks. Franciszek Rąpała (1949-83), ks. Zenon Raczyński (1983-96) - legendarny kapelan częstochowskiej „Solidarności”, ks. Bronisław Preder (od 1996 r.)
Przed utworzeniem parafii na jej terenie działali księża kapelani: ks. Bolesław Osadnik (1905-07) i ks. Lucjan Nawrocki (1907-10).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Piłkarska LN kobiet - Polska - Bośnia i Hercegowina 5:1

2025-04-04 20:32
Zawodniczki reprezentacji Polski pozują do zdjęcia przed meczem 3. kolejki piłkarskiej Ligi Narodów kobiet z Bośnią i Hercegowiną.

PAP/Marcin Gadomski

Zawodniczki reprezentacji Polski pozują do zdjęcia przed meczem 3. kolejki piłkarskiej Ligi Narodów kobiet z Bośnią i Hercegowiną.

Polskie piłkarki nożne wygrały w Gdańsku z Bośnią i Hercegowiną 5:1 (1:1) w meczu dywizji B Ligi Narodów. Dwie bramki zdobyła Ewa Pajor, a po jednej Adriana Achcińska, Klaudia Słowińska i Martyna Wiankowska. To trzecie z rzędu zwycięstwo biało-czerwonych.

Więcej ...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Więcej ...

Manifestacja "Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy" w Gubinie

2025-04-05 17:39

PAP/Lech Muszyński

W przygranicznym Gubienie odbył się protest pod nazwą „Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy”, podczas którego zgromadzeni manifestanci domagali się obrony szczelności polskich granic, a także zmiany polityki rządu w tej sprawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?