Reklama

Folklor im w duszy gra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncertem „Tak nam folklor w duszy gra” rzeszowski Zespół Pieśni i Tańca „Bandoska” rozpoczął 23 kwietnia świętowanie jubileuszu 60-lecia działalności artystycznej. Na koncert galowy, który miał miejsce w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, zaproszono liczne grono byłych tancerzy i twórców sukcesu i przyjaciół „Bandoski”.
W jubileuszowym koncercie można było podziwiać zarówno zespół reprezentacyjny, jak i absolwentów i seniorów. Wystąpiły także najmłodsze grupy. Zespół reprezentacyjny i seniorzy podbili serca publiczności inscenizacją „Tak to na weselach rzeszowskich bywało”. Natomiast w sobotę z okazji jubileuszu w bazylice Ojców Bernardynów sprawowana była Eucharystia w intencji żyjących i zmarłych członków „Bandoski”. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił o. Wiktor Tokarski OFM.
„Bankoska” to jeden z pierwszych na terenie ówczesnego województwa rzeszowskiego i nieprzerwanie działający do dziś Zespół Pieśni i Tańca. Powstał w 1950 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Założycielką „Bandoski” jest nieżyjąca już Bożena Niżańska, wielka osobowość i choreograf. Pierwszym kierownikiem muzycznym zespołu był Kazimierz Fic. Na początku zespół przygotowywał tańce z różnych regionów Polski w formie opracowanej artystycznie oraz polskie tańce narodowe. Stałe pozycje repertuaru stanowią do dziś tańce z okolic Rzeszowa, a także Lublina, Nowego Sącza, Opoczna, Żywca, Kurpi i Kaszub. Z biegiem lat zespół zaczął prezentować również tańce innych narodów. „Bandoska” ma w repertuarze m.in.: tańce słowackie, ukraińskie, bojkowskie. W ciągu 60 lat swojej działalności zespół zaprezentował setki koncertów w kraju i za granicą. Uczestnicząc w konkursach i festiwalach, zdobył wielokrotnie nagrody o randze krajowej i międzynarodowej. Pierwszy raz wyjechał za żelazną kurtynę w 1964 r. - i od razu wielki sukces: na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym we włoskim Agrigento otrzymał I nagrodę. Występując poza granicami kraju, Zespół odwiedził m.in: Austrię, Belgię, Białoruś, Czechy, Francję, Holandię, Portugalię, Rosję, Słowację, Turcję, Ukrainę, Włochy, Węgry. Od lat Zespół koncertuje podczas odbywających się w Rzeszowie Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.
Aktualnie w Zespole tańczy 140 osób, które wchodzą w skład: grupy reprezentacyjnej i grupy młodzieżowej, kapeli ludowej oraz dwóch grup dziecięcych, jak również seniorów. Najmłodsi tancerze mają 4 lata. „Bandoskę” tworzą pasjonaci tańca ludowego, często tańczy kolejne pokolenie. Taniec łączy ludzi, nawiązują się przyjaźnie, nie brakuje też małżeństw w Zespole. Kierownikiem artystycznym i choreografem jest Nina Wojturska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Świętość na wyciągnięcie ręki

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Więcej ...

NIECH MIŁOŚĆ DO MARYI BĘDZIE SPRAWDZIANEM POLSKIEGO DUCHA.

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania