Reklama

Na szlaku „Eutrapelii”

Niedziela sandomierska 22/2010

Kapituła Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” odwiedziła kolejne szkoły, których prace zostaną podsumowane podczas pófinałów i finału w Stalowej Woli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zespół Szkół nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli

14 maja gościliśmy w Zespole Szkół nr 3 w Stalowej Woli, która po raz XIII czynnie uczestniczy w Festiwalu. Prezentacja pt. „Mój Chrystus połamany” została przygotowana przez Martę Tracz, Dorotę Wdowiak i Renatę Pokorę we współpracy z ks. Grzegorzem. Młodzież w spektaklu pokazała, że to Chrystus realizuje Dzieło Boże i opowiada historię Zbawienia naszymi rękoma. Spektakl kończą słowa Chrystusa: „To Wy jesteście Biblią i Dobrą Nowiną, zapisaną w słowach i czynach, niesioną w przyszłość ze światłem Mojej miłości”. Kapituła podziękowała dyrektorowi Pawłowi Ciołkoszowi za kontynuację wieloletniej tradycji szerzenia kultury polskiej poprzez stały udział w Festiwalu.

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście prezentację festiwalową rozpoczął Mszą św. sprawowaną przez ks. Rafała Auguścika w intencji biskupa seniora Wacława Świerzawskiego w dniu urodzin. Po Mszy św. Kapituła udała się do Czcigodnego Jubilata i złożyła życzenia i kwiaty. Następnie w sali gimnastycznej wraz z młodzieżą, nauczycielami przeżyła program artystyczny pt. „Zaniósł na Krzyż nasze grzechy”. Młodzi artyści przypomnieli, że w naszej życiowej wędrówce są zawsze dwa ślady - Boga i człowieka. Jeżeli jest tylko jeden, to Bóg dźwiga nas wraz z naszym bagażem grzechów. Swoją obecnością tradycyjnie zaszczycił burmistrz Gminy Zawichost Andrzej Wzorek i wiceburmistrz Robert Dziuba. Z młodzieżą pracował ks. Rafał Auguścik we współpracy z nauczycielami. Dyrektor Anna Żak gratulując wykonawcom wzruszającego programu, podziękowała twórcom Festiwalu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu

13 maja na szlak Festiwalu zawitało II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu. Spektakl został przygotowany przez młodzież pod kierunkiem ks. Mariusza Bajaka. Główna bohaterka odnalazła swoją wartość, przekonała się, jak wielkim cudem jest Boże Miłosierdzie i zrozumiała też, jak dobrze dotknąć dobra i rozsiewać dobro. Całość spektaklu przeplatana była odpowiednio dobranymi tekstami piosenek w przepięknym wykonaniu grupy śpiewającej. Kapituła Festiwalu wyraziła wdzięczność ks. Mariuszowi Bajakowi za przygotowaną ucztę duchową i niespodziankę, jaką był urodzinowy tort głównej bohaterki spektaklu. Wicedyrektor Grażyna Strojewska-Hegdaj podziękowała młodzieży za godne reprezentowanie szkoły.

Reklama

Zespół Szkół im. St. Staszica w Tarnobrzegu

Zespół Szkół im. St. Staszica w Tarnobrzegu 13 maja zaprosił Kapitułę do przeżywania programu poetycko-wokalnego, opartego na homilii Jana Pawła II i poezji ks. Twardowskiego, przygotowanego według koncepcji Marii Pietrow. Spotkanie rozpoczął hymn „Z dawna Polski Tyś Królową” podkreślający znaczenie Maryi w historii naszej Ojczyzny. Dziewczęta przytaczając wątki poetyckie, zastanawiały się nad znaczeniem miłości w życiu człowieka, przywołując postać Jana Pawła II, którego kochały ludzie różnych narodów i wyznań. Narodowi polskiemu zostawił przesłanie, aby pielęgnował najwyższe wartości, a wtedy nie zatraci własnej tożsamości. Dyrektor Teresa Żyguła swoją postawą daje prawdziwe świadectwo wiary swoim wychowankom i zagrzewa ich do pracy w Festiwalu.

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku

12 maja Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku zaprezentowało program artystyczny pod kierunkiem Wacława Kędziora i Alicji Świder. Kapitułę Festiwalu przywitała dyrektor Grażyna Habiger-Pipska. W auli młodzież obejrzała prezentację, przybliżającą znaczenie Miłosierdzia Bożego w życiu każdego człowieka. W drugiej części twórcy programu przywołali wspomnienia o Katyniu 40’, określając tamte wydarzenia zbrodnią ludobójstwa. Efekt odbioru programu został podkreślony przez wymowną scenografię, bogatą w symbole tożsamości narodowej. Wszystkim biorącym udział sprawiła radość obecność kolegi Mateusza, który był świadectwem dotknięcia Bożego Miłosierdzia.

I LO „Collegium Gostomianum”

11 maja w Domu Katolickim w Sandomierzu młodzież z drugiej klasy I LO „Collegium Gostomianum” zaprezentowała spektakl teatralny „Zagadnienie śmierci jako temat tabu współczesnego świata...”. Program powstał według scenariusza ks. Wojciecha Zasady, zrealizowany we współpracy z Małgorzatą Proć. Kapituła podziękowała dyrektorowi Krzysztofowi Zielińskiemu za stworzenie warunków do prezentacji tak bogatego poznawczo i emocjonalnie spektaklu teatralnego. Dodatkowe uznanie Kapituła skierowała do autora scenariusza, wychowawczyni, a także do samej młodzieży, która po zakończeniu prezentacji w spotkaniu dyskusyjnym ukazała swoje własne rozumienie najważniejszych wartości. Znajomość historii Polski i poszanowanie dziedzictwa narodowego, jaką wykazali się młodzi rozmówcy, napawa optymistycznym spojrzeniem na młode pokolenie Polaków.

Reklama

Zespół Szkół nr 2 w Opatowie

Po raz XIII Zespół Szkół nr 2 w Opatowie zaprosił Kapitułę Festiwalu w progi swojej szkoły. Tam młodzież przygotowała program artystyczny pod opieką Małgorzaty Grządziel, według scenariusza jednej z uczennic klasy II, na podstawie tematu: „Ułuda budowania szczęścia bez Boga...”. Przeżywaliśmy historię Marysi - dziewczyny wychowywanej przez zapracowanego ojca, rozgoryczonej i zawiedzionej swoim życiem. Miała ona pretensje do Jezusa Miłosiernego, spoglądającego z pamiątkowego obrazka, który otrzymała od babci, zadając pytanie: dlaczego nie było Go wtedy, kiedy był jej potrzebny? Na szczególne wyrazy podziękowanie zasługuje grupa artystów za podzielenie się podczas spotkania po prezentacji własnymi refleksjami. Wyrazy wdzięczności skierowane zostały też do Małgorzaty Grządziel, która od początku Eutrapelii z wielką żarliwością wprowadza wychowanków na drogę poszukiwania Jezusa i ukazywania Jego obecności poprzez formy artystyczne.

Liceum Ogólnokształcące w Grębowie

10 maja LO w Grębowie zadebiutowało w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” pantomimą według Tryptyku o Miłosierdziu Boga przygotowanym przez młodzież pod kierunkiem ks. Krystiana Lubińskiego. Młodzież pokazała, że musimy mieć nastrojoną duszę, by odczytać właściwe dźwięki dobra i piękna, a tym samym przeciwstawić się złu. Walka Chrystusa z Szatanem toczy się nawet o jednego człowieka, który ma szansę na poprawę i nawrócenie, musi tylko podjąć właściwą decyzję, komu chce służyć. Ozdobą prezentacji była grupa śpiewająca przygotowana przez Piotra Jajko. Kapitułę gościnnie podjęła Alicja Kubiak - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Grębowie.

Reklama

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Stalowej Woli

Kapituła „Eutrapelii” 10 maja zagościła w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Stalowej Woli, gdzie powitał ją dyrektor Tomasz Orzeł. W sali gimnastycznej ozdobionej bogatą scenografią uczestniczyliśmy w programie modlitewno-refleksyjnym, skupiającym się na rozpoznaniu prawdy, uwielbieniu Boga oraz myśli - jak podążać do Ojca, który jest w Niebie, na podstawie „Dzienniczka Św. Siostry Faustyny” i wzoru bł. Michała Sopoćko. Twórcy programu snuli refleksje na temat zbawczej roli Boga, prosili o mądrość w podejmowaniu decyzji, w utwierdzaniu w tym co dobre, umiejętności bycia pobożnym i kierowaniu się w życiu miłością. Program powstał pod kierunkiem i inspiracją ks. Augustyna Łyko.

Zespół Szkół Rolniczych w Sichowie Dużym

7 maja Kapituła Festiwalu została zaproszona w progi Zespołu Szkół Rolniczych w Sichowie Dużym przez dyrektor Annę Durlej na debiut prezentacji festiwalowej pt. „Wierni Miłości - Świadek Miłości Bożej Jan Paweł II”. Członkowie Kapituły wyrazili wdzięczność Pani Dyrektor za stworzenie klimatu sprzyjającego twórczemu rozwojowi swoich uczniów, a ks. Maciejowi Gubernatowi za inicjowanie i przygotowanie artystyczne młodzieży. Zwrócili także uwagę na piękne otoczenie szkoły i dbałość o jej wizerunek.

Teatr „Gong” z Zespołu Szkół w Tarnobrzegu-Miechocinie

5 maja w „Eutrapelii” Teatr „Gong” z Zespołu Szkół w Tarnobrzegu-Miechocinie zaprezentował program pt. „Trzeba dobrym być jak chleb”. Młodzież przybliżyła biografię św. Brata Alberta w słowie i prezentacji multimedialnej. Kapituła podziękowała dyrektor Wilhelminie Kropornickiej i komendantowi Ochotniczego Hufca Pracy Jerzemu Buczkowi za otoczenie opieką i stworzenie warunków do prezentacji, a Kazimierzowi Wiszniewskiemu, znanemu powszechnie bliskiemu młodzieży wychowawcy wielu pokoleń, za przygotowanie młodzieży.

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Komisje synodalne powołane

2024-06-22 12:38
Przewodniczący komisji synodalnych dekrety odebrali w kaplicy Kurii Metropolitalnej.

Tomasz Lewandowski

Przewodniczący komisji synodalnych dekrety odebrali w kaplicy Kurii Metropolitalnej.

Na podstawie refleksji nad syntezami parafialnymi abp Józef Kupny powołał pięć komisji synodalnych i mianował ich przewodniczących.

Więcej ...

Burza budzi człowieka ze snu samozadowolenia

2024-06-20 09:26

Adobe Stock, montaż: Anna Wiśnicka

Burza, różnego rodzaju trudności, choroba, doznana niesprawiedliwość czy krzywda, śmierć kogoś bliskiego, kataklizm, który niszczy dorobek życia itp., budzi człowieka ze snu samozadowolenia i samorealizacji. Odzierają go ze złudzeń samowystarczalności.

Więcej ...

Bp Ważny: Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść

2024-06-22 15:01

diecezja.sosnowiec.pl

Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść. Chcemy być Kościołem, który doświadczywszy tak wielkich trudności, może wstać mocą krzyża Jezusa - powiedział bp Artur Ważny w swojej homilii. W Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odbył się dziś ingres bp. Artura Ważnego. Mszy św. przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny