Reklama

Mężczyzna w rodzinie

Niedziela kielecka 24/2010

Jaka jest kondycja współczesnego mężczyzny w rodzinie? Jak wypełnia swoje zadania wychowawcze, jak radzi sobie z przemianą ról społecznych i z sytuacjami kryzysowymi? - o tym m.in. dyskutowali uczestnicy Międzynarodowej Konferencji pt. „Mężczyzna w rodzinie - nadzieja i zagrożenia”, zorganizowanej w dniach 12-13 maja w ramach VIII Świętokrzyskich Dni Profilaktyki w Kielcach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencję rozpoczęła 12 maja uroczysta Msza św. w kościele św. Franciszka z Asyżu, której przewodniczył biskup kielecki Kazimierz Ryczan.
Badania ks. prof. dr. hab. Jana Śledzianowskiego, przewodniczącego Konferencji, przeprowadzone na dużej grupie 1212 uczniów i uczennic, wskazują na wielką potrzebę ojca w życiu młodego pokolenia.
W badanej grupie 31 proc. dzieci i młodzieży najbardziej w rodzinie kocha ojca. Zdecydowana większość młodych ludzi docenia wkład ojca w zapewnienie warunków materialnych, mieszkaniowych, jego troskę o byt, o utrzymanie rodziny. Dzieci dostrzegają także trud i wysiłek ojca, który poświęca się dla nich i rodziny. - Młode pokolenie czerpie wiele pozytywnych wzorców od swoich ojców. Dzieci cenią ojców za stanowczość, za czas spędzany z rodziną, za organizowanie wakacji, za pomoc oraz za budzenie zainteresowań i zdolności dziecka - wymienia ks. Śledzianowski.
Cenią stanowczość ojca, zaangażowanie w wychowanie, nawet czytanie bajek na dobranoc. Zdaniem Księdza Profesora, analiza badawcza wykazuje, że współcześni ojcowie potrafią poradzić sobie w sytuacji zmiany ról społecznych - kiedy pracuje matka, a ojciec musi wychowywać dzieci i zajmować się domem. - Wiele dzieci wymienia wspomnienia z okresu przedszkolnego, kiedy na pierwszym miejscu był ojciec, który spełniał funkcje opiekuńczo-wychowawcze wobec malucha - mówi.
Ksiądz Profesor zwrócił uwagę na bardzo krzywdzący wizerunek ojca kreowany w mediach. - Ojcowie często prezentowani są bardzo negatywnie, jako przestępcy, pedofile, gwałciciele, nie ukazuje się pozytywnych wzorów ojca - podkreślał. Tymczasem ojcowie są dobrze postrzegani i kochani przez swoje dzieci. Aż 47 proc. z badanej grupy wyraża szacunek i cześć dla ojca.
Warto jednak zaznaczyć, że ojcostwo w XXI wieku stoi jednak przed realnymi zagrożeniami. Największym jest bezrobocie i brak perspektyw - podkreśla ks. prof. Śledzianowski. - Bezrobocie niszczy bardziej mężczyznę niż kobietę, która zawsze ma pełne ręce pracy w domu, bez trudu znajduje zajęcie - tłumaczy. Bezrobocie jest dla mężczyzny zabójcze. Mężczyzna, który ma zakodowany obowiązek zapewnienia bytu rodzinie, pozostając bez pracy, traci poczucie własnej wartości. Często także może szukać ucieczki od problemów w alkoholu. To z kolei godzi w całą rodzinę. Biorąc pod uwagę społeczne skutki bezrobocia, ks. Śledzianowski wskazywał na konieczność rozwiązań systemowych, które chroniłyby rodzinę. Wśród innych zagrożeń 13,5 proc. ankietowanych wymieniało zranienia przez ojca z powodu nadużywania przez niego alkoholu, porzucenia rodziny i niewierności.
Liczba prelegentów (ponad czterdziestu), jak i rozpiętość tematyczna i badawcza wskazują na duże zainteresowanie konferencją. Uczestniczyli w niej pracownicy naukowi różnych ośrodków akademickich z Polski i z zagranicy, w tym silna reprezentacja z UJK. Wśród słuchaczy znalazła się spora grupa studentów UJK. Ks. prof. Śledzianowski mówi, że wartość tej debaty ma wymiar nie tylko lokalny. Ze względu na zakres badań może stanowić pewną społeczną diagnozę w wymiarze ogólnopolskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Martwy noworodek znaleziony w Oknie Życia

2025-01-03 14:38

Karol Porwich/Niedziela

Na południu Włoch w przykościelnym Oknie Życia w Bari znaleziono martwego noworodka. Najprawdopobniej nie zadziałał alarm. Sprawę badają włoskie służby, które na podstawie przeprowadzonego śledztwa ustalą czy niemowle było żywe, gdy je pozostawiano

Więcej ...

Ukraina: ONZ nie podoba się zakaz działalności organizacji religijnych związanych z Rosją

2025-01-04 06:38
Rosyjska Cerkiew Prawosławna

Adobe Stock

Rosyjska Cerkiew Prawosławna

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy odrzuciło wnioski raportu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka co do "niedostatecznie uzasadnionego" zakazu działalności na Ukrainie organizacji religijnych, związanych z Federacją Rosyjską. Dokument ten skrytykował też religioznawca i filozof prof. Petro Kraluk, uważając, iż ONZ, która nie potrafiła obronić jego kraju przed agresją rosyjską, nie ma prawa krytykować Kijowa za działania, podejmowane w obronie swych interesów narodowych.

Więcej ...

Kraków i Szczecin przeciw deprawacji. Kolejne protesty wobec działań Barbary Nowackiej

2025-01-04 20:59

Andrzej Sosnowski

Wiele kontrowersji wywołały dwa projekty rozporządzeń Ministerstwa Edukacji Narodowej wprowadzające do szkół nowy przedmiot – „edukację zdrowotną”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Wiara

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Modelka, która poznała Boga

Wiara

Modelka, która poznała Boga

Zmarła S. M. Dionizja Anna Sollik SMCB

Kościół

Zmarła S. M. Dionizja Anna Sollik SMCB

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Kościół

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Czy w Nowy Rok katolicy mają obowiązek udziału we Mszy...

Kościół

Czy w Nowy Rok katolicy mają obowiązek udziału we Mszy...