Reklama

Przez świętość ks. Popiełuszki błagamy o świętych kapłanów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Częstochowa

O wierność Bogu, modlitwę o powołania kapłańskie oraz modlitwę za młodzież i rodziny zaapelował do wiernych abp Stanisław Nowak, przewodniczący procesji Bożego Ciała, która 3 czerwca przeszła z Jasnej Góry do archikatedry pw. Świętej Rodziny.
Główne uroczystości Bożego Ciała w Częstochowie rozpoczęły się Mszą św. na Jasnej Górze, której przewodniczył abp Stanisław Nowak. - Kapłani to święty dar, „sacerdos”, to znak Dobroci Bożej - mówił abp Nowak rozpoczynając uroczystą Mszę św. Następnie w procesji do czterech ołtarzy wzięli udział m.in.: kapłani na czele z kapitułą archikatedralną, ojcowie paulini na czele z generałem ojców paulinów o. Izydorem Matuszewskim i przeorem klasztoru jasnogórskiego o. Romanem Majewskim, władze miasta, siostry zakonne, księża, klerycy.
W słowie przy poszczególnych ołtarzach abp Nowak mówił o wierności Chrystusowi. Apelował, by częstochowianie dawali świadectwo swojej wiary. - Wierzmy w Boga, Który nas umiłował do końca, wierzmy w Boga Mszy św., Komunii św. i adoracji - zaapelował abp Nowak.
Przy pierwszym ołtarzu Metropolita Częstochowski przywołał postać ks. Jerzego Popiełuszki, który „przychodzi jako błogosławiony, by upomnieć się o wiarę Polski”. - Kiedy się wierzy w Boga to wówczas wierzy się też w człowieka, za niego oddaje się życie, przelewa się krew za człowieka, za robotnika, przelewa się krew tak jak ks. Popiełuszko po to, by człowiek był człowiekiem - mówił abp Nowak.
Hierarcha odniósł się także krytycznie to publikacji prasowych przeciwko Kościołowi, biskupowi i duszpasterzom. - Czytamy w mediach w Częstochowie, że mamy powstać z kolan, a przecież biada nam, gdy z kolan powstaniemy. Ostatnio wyraża się radość z tego, że coraz mniej ludzi w kościołach Częstochowy, że Częstochowa się laicyzuje. Te artykuły to jakieś czarne, ciemne śpiewy przeciwko Kościołowi - podkreślił Hierarcha.
Abp Nowak dużo miejsca poświęcił trosce o drugiego człowieka i miłości bliźniego. Przy kościele pw. św. Jakuba Ap. Metropolita Częstochowski odniósł się także do ostatnich dramatycznych wydarzeń w Polsce. - Ten rok bardzo do nas przemawia najpierw tragedią narodową w kwietniu, teraz łzami, biedą i powodziami. Tylu ludzi woła o chleb - mówił abp Stanisław Nowak.
Ksiądz Arcybiskup mówił krytycznie o ustawie dotyczącej in vitro. - Człowiek ma prawo do życia. Brońmy życia. Pamiętajmy, że za praktyką in vitro kryje się śmierć istnień ludzkich. Niech nędzna kultura In vitro, proaborcyjna, proantykoncepcyjna nie widnieje nam jako nowoczesność. Nie zapatrujmy się w kraje, które się zagubiły - mówił abp Nowak.
Pasterz Kościoła częstochowskiego zaapelował do wiernych, by także w dobiegającym końca Roku Kapłańskim i trwającym Roku św. Jakuba naśladowali św. Jakuba Apostoła, który „uczy nas miłości jako jej świadek i zarazem świadek wiary”. Metropolita Częstochowski zaapelował o modlitwę za kapłanów, o powołania, za rodziny i młodzież. - Wołamy dziś do Boga: „Daj nam świętych kapłanów. Przez świętość Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki błagamy o świętych kapłanów - wołał abp Stanisław Nowak.
Przy trzecim ołtarzu, przy kościele pw. św. Zygmunta abp Nowak podkreślił: „Pierwszym seminarium jest rodzina. Piękna rodzina to kawałek nieba na ziemi, to Kościół domowy. Potrzebne są święte i dobre rodziny”.
Przy archikatedrze pw. Świętej Rodziny Metropolita Częstochowski podkreślił: „potrzebna jest też wierność Kościoła. Potrzebny jest Kościół wierny Piotrowi, biskupom. Potrzebna jest jedność kapłanów. Błagamy o wiernych kapłanów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...