Reklama

Dwadzieścia lat Duszpasterstwa Lud zi Pracy ’90

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adam Maksymowicz

Dwadzieścia lat aktywnej pracy organizacji formacyjnej katolików świeckich to rzadkość w naszej rzeczywistości. Legnickie środowisko potrafiło znaleźć zarówno formułę organizacyjną, jak i merytoryczną dla skupienia wokół siebie ludzi poszukujących prawdy, nauki oraz kierunków postępowania w życiu osobistym i społecznym. Dzięki temu Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy jest organizacją żywą, interesującą i przyciągającą do siebie stale nowych uczestników regularnych spotkań. Wspomniana na wstępie rocznica minęła 9 kwietnia. Data ta nie była przypadkowa, gdyż w ten sposób uczczono bohaterstwo Henryka Pobożnego i rycerstwa, które zatrzymało nawałnicę Mongołów w bitwie pod Legnicą tego właśnie dnia w 1241 roku.

We franciszkańskiej kaplicy

Reklama

Odbywające się pod koniec kwietnia spotkanie jubileuszowe było okazją do podsumowań, bilansu osiągnięć oraz wytyczenia nowych kierunków, metod i form pracy. Na spotkanie to do franciszkańskiej kaplicy Zakonu Braci Mniejszych w Legnicy przy ul. Macieja Rataja 23 przybył ordynariusz diecezji legnickiej - bp Stefan Cichy oraz liczni księża wspierający swoją radą działalność DLP ’90. Wśród nich minister Prowincji św. Jadwigi we Wrocławiu - o. dr Wacław Stanisław Chomik OFM oraz kustosz sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie - ks. Marian Kopko. Mszę św. dziękczynną z tej okazji odprawił biskup Stefan Cichy. W homilii nawiązał do osoby św. Pawła, który najpierw był gorliwym faryzeuszem, a potem świadkiem wiary. Takie samo świadectwo dał św. Wojciech na terenie Czech, a potem w Polsce. Święty Paweł przypominał w swoich listach prawdę o życiu Jezusa Chrystusa oraz głosił przykazanie miłości, znane przede wszystkim z hymnu zawartego w pierwszym liście do Koryntian. Natomiast św. Wojciech realizował to, czego nauczał św. Paweł. Teraz trzeba, aby każdy z nas stał się gorliwym świadkiem Chrystusa. Trzeba być blisko Chrystusa, zawsze i wszędzie stawiać Go na pierwszym miejscu. Nawoływał do tego papież Jan Paweł II, wołając: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” oraz „Bądźcie moimi świadkami.” Kończąc homilię Ksiądz Biskup powiedział: „Idźcie i dajcie świadectwo w codziennym życiu, w miejscu pracy, w życiu towarzyskim, w domu i na ulicy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krótka historia

Reklama

Przedstawiając krótki rys historyczny Duszpasterstwa, przewodniczący jego kapituły Stanisław Andrzej Potycz nawiązał do ostatnich tragicznych wydarzeń związanych z katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Oddał tam swoje życie także uczestnik spotkań w DLP ’90 Maciej Płażyński - b. Marszałek Sejmu, który wkrótce miał wygłosić tu swoją kolejną prelekcję. Także poseł Aleksandra Natalli-Świat zamierzała jeszcze w tym roku przyjechać do Duszpasterstwa z wykładem. W dalszej części swojego referatu, zatytułowanego „Franciszkańskie rozjaśnianie serc”, przypomniał on, że pierwsze wykłady były głoszone przede wszystkim przez franciszkanów z Prowincji św. Jadwigi. Potem coraz bardziej sięgano do innych osób, w tym uczonych, polityków, publicystów. Celem duszpasterstwa jest doskonalenie duchowe i formacyjne wspólnoty wiernych. Czyni się to przede wszystkim w formie spotkań modlitewno-formacyjnych. Było ich dotąd 208. Pierwsze piętnaście lat Duszpasterstwa znalazło swoje podsumowanie w książce pt. „Rozjaśnić serca”. Wielu stałych uczestników spotkań pełniło ważne funkcje państwowe. Byli wśród nich: senatorowie i posłowie RP, prezes KGHM Polska Miedź S.A., urzędnicy państwowi i samorządowi. Liczna obecność na tych spotkaniach mieszkańców Legnicy, okolicznych miast, a nawet województwa dolnośląskiego wskazuje, że działalność ta jest nadal bardzo potrzebna. Sprawozdania, notatki, artykuły i wypowiedzi na poruszane tutaj tematy ukazują się w lokalnych mediach. Relacje z nich zamieszcza Radio Plus Legnica, „Niedziela” i „Gość Niedzielny”. Duszpasterstwo, te i inne materiały, zamieszcza na swojej stronie internetowej www.dlp90.pl. Jego gośćmi byli też biskupi Tadeusz Rybak, Stefan Regmunt, a ostatnio także bp Marek Mendyk. Wspominając początki działalności DLP ’90 prelegent wspomniał zasługi i osiągnięcia jego współzałożycieli. Byli to przede wszystkim Adam Jaworski i Zygmunt Urban. Przypomniał też, że Duszpasterstwo było jednym z inicjatorów wizyty Jana Pawła II w Legnicy.

Jubileuszowy wykład

Reklama

Okolicznościowy wykład pt. „Zaangażowanie świeckich w sprawowaniu liturgii” wygłosił Biskup Legnicki. Szczególna rola świeckich w Kościele podkreślona została przez Sobór Watykański II. Już samo słowo liturgia oznacza dzieło ludu, a przecież była ona dotąd traktowana tylko jako dzieło duchownych. Zmiany w tym zakresie wprowadzone zostały przez soborową „Konstytucję o liturgii” i adhortację posynodalną „Christifideles laici”. Po Soborze Watykańskim II liturgię sprawuje całe zgromadzenie, któremu tylko przewodniczą prezbiterzy. Udział świeckich do liturgii wprowadzono, aby zapewnić udział wszystkich we wspólnym kapłaństwie. Każdy świecki nabywa królestwo Boże na mocy udzielonego mu chrztu i dlatego może pełnić swoje funkcje liturgiczne. Wszyscy jesteśmy świadkami Chrystusa, na mocy udzielonego nam bierzmowania. O wszystkich tych uprawnieniach świeckich przypominają kolejne dokumenty Kościoła, takie jak: „Dekret o apostolstwie świeckich”, konstytucja o Kościele „Lumen gentium”, Mszał rzymski i prawo kanoniczne. Każdy ze świeckich w sprawowaniu liturgii ma do spełnienia swoją rolę. Świeccy mogą uczestniczyć jako lektorzy, ministranci oraz w wielu innych posługach. Mogą też być nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej, w czym są szczególnie przydatni podczas różnych pielgrzymek, kiedy brakuje kapłanów. Podsumowując swoje wywody bp Cichy powiedział, że liturgiczne funkcje świeckich są po to, abyśmy kształtowali świadomość wspólnoty w Kościele. Mają oni swoje miejsce w życiu Kościoła i w jego misji, nie tylko jako milczący wierni. Nie muszą oni zawsze występować w albach, komżach i komeżkach, gdyż właściwym dla nich jest strój świecki.

Henryk Pobożny

Jednym z pierwszych zabierających głos w dyskusji był o. prowincjał Wacław Chomik. Podkreślił on zaangażowanie DLP ’90 w przybycie franciszkanów do Legnicy. Przekazał też gratulacje wszystkim jego organizatorom i uczestnikom za prowadzenie dialogu z ludźmi nauki, kultury, polityki i religii. Główną część swojego wystąpienia poświęcił jednak poparciu, jakiego Prowincja św. Jadwigi udzieliła inicjatywie Duszpasterstwa wyniesienia na ołtarze księcia Henryka Pobożnego i jego świątobliwej małżonki - księżnej Anny, uwieńczonej wnioskiem, który został złożony podczas ostatniej sesji plenarnej I Synodu Diecezji Legnickiej. Z kolei Anna Mrozowska - studentka z Wrocławia odczytała wiersz autorstwa Zofii Fajkowskiej pt. „Na Dobrym Polu”, zaświadczając o tym, jak żywe jest wspomnienie Henryka Pobożnego również w czasach nam współczesnych. O dotychczasowych staraniach o beatyfikację księcia Henryka Pobożnego mówił Adam Jaworski z Fraterni Piastowskiej we Wrocławiu, pierwszy przewodniczący Kapituły DLP ’90 (do 1994 r.). Powiedział on, że jest to moment historyczny, gdyż po wielu latach modlitw i starań wniosek o beatyfikację księcia Henryka Pobożnego i jego małżonki został formalnie złożony.

Spotkanie towarzyskie

Po wykładzie i dyskusji wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do obszernych, podziemnych pomieszczeń franciszkańskiego domu zakonnego na spotkanie towarzyskie. Uświetnił je tort jubileuszowy. W swobodnej atmosferze można było porozmawiać o interesujących problemach, dotyczących także tematów prelekcji i zapraszanych wykładowców. Henryk Karaś, inicjator i organizator Bractwa św. Jakuba, zapraszał wszystkich na najbliższe uroczystości nadania imienia św. Jakuba jednemu z szybów wydobywczych w KGHM Polska Miedź S.A. W swobodnej rozmowie dzielono się wrażeniami, planami i troskami dnia codziennego, w tym dotyczącymi ostatnich wydarzeń politycznych, gospodarczych i kulturalnych. Spotkanie przeciągnęło się aż do późnych godzin wieczornych. Przy okazji dość powszechnie wyrażano przekonanie, że tego rodzaju spotkania towarzyskie winny odbywać się po każdej prelekcji. Andrzejowi Potyczowi w podziękowaniu za jego dotychczasowy trud odśpiewano „Sto lat”. Wydaje się, że właśnie to towarzyskie spotkanie jest gwarancją skuteczności i dalszego rozwoju Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90.

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Prowincjał Marek Ochlak OMI biskupem na Madagaskarze

2025-04-17 12:46

Paweł Gomulak OMI

Ojciec Święty Franciszek mianował 17 kwietnia 2025 r. o. Marka Ochlaka OMI, przełożonego Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, biskupem diecezji Fenoarivo Atsinanana na Madagaskarze.

Więcej ...

Kardynał Parolin: odebranie Ukraińcom prawa do obrony byłoby nieludzkie

2025-04-18 13:02
Zniszczona szkolna klasa na Ukrainie w wyniku rosyjskich ostrzałów

PAP/EPA

Zniszczona szkolna klasa na Ukrainie w wyniku rosyjskich ostrzałów

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział w opublikowanym w piątek wywiadzie dla dziennika "La Repubblica", że odebranie Ukraińcom prawa do obrony byłoby "nieludzkie".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Lourdes: uznano kolejny cud

Kościół

Lourdes: uznano kolejny cud

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...