Reklama

Służba na zawsze - święcenia diakonatu i prezbiteratu

Niedziela podlaska 27/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa 11 czerwca w katedrze drohiczyńskiej bp Antoni Dydycz udzielił święceń diakonatu 4 alumnom drohiczyńskiego WSD: Pawłowi Badurze, Przemysławowi Janowi Łozie, Arkadiuszowi Tymoszukowi oraz Radosławowi Żukowskiemu. W homilii Ksiądz Biskup zaznaczył, że obchodzona tego dnia uroczystość Serca Pana Jezusa, „które jest ciche i bardzo pokorne”, podkreśla szczególnie służebny wymiar diakonatu. „Służebność jest postawą niezbędną w życiu diakonów. Potrzeba jej do wierności powołaniu” - mówił. Potrzeba jej także w kapłaństwie, do którego przygotowują się przyjmujący święcenia diakonatu. „Aby dobrze to rozumieć - mówił dalej - należy spojrzeć na Serce Jezusowe. Ono poszukuje zaginionych owiec. Świat nie zostawi 99 dla ratowania tej jednej, a Serce Jezusowe jest na to gotowe. Bądźcie prawdziwymi diakonami” - zakończył Pasterz diecezji.
Sam obrzęd święceń diakonatu zawiera wiele ważnych znaków i modlitw. Najważniejsze jednak momenty to ślubowanie czci i posłuszeństwa biskupowi oraz nałożenie rąk biskupa i modlitwa konsekracyjna odczytywana przez biskupa bezpośrednio po śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych. To właśnie wtedy otrzymujący święcenia leżą krzyżem przed ołtarzem.
Bp Antoni Dydycz święceń prezbiteratu udzielił 12 czerwca w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Prostyni, która przeżywa właśnie jubileusz 500-lecia objawień św. Anny. Święcenia prezbiteratu przyjęło 11 diakonów: Karol Biegluk, Sylwester Falkowski, Paweł Hryniewicki, Daniel Jankowski, Piotr Pędzich, Tomasz Przewoźny, Łukasz Skarżyński, Łukasz Suszko, Marcin Szymanik, Wojciech Waldemar Wysocki oraz Grzegorz Ziembowski.
W homilii Ksiądz Biskup najpierw ukazał św. Annę jako wzór dobrego ucznia Pana Jezusa. „Była ona dobrą babcią podpatrującą swojego Wnuka. Dlatego na pytanie, jak dobrze żyć, któż lepiej odpowie niż św. Anna” - pytał.
Dalej Ksiądz Biskup mówił, że drogą do Ojca jest Jezus Chrystus. Czy miłujesz Mnie? - pytanie postawione przez Pana Jezusa św. Piotrowi często jest i będzie także kierowane do każdego z przyjmujących święcenia prezbiteratu. Pan Jezus jest cierpliwym wychowawcą, dlatego wciąż zadaje pytanie, czy miłujesz mnie więcej. A potem daje czas na zastanowienie i odpowiedź. Ma to się dokonywać przez całe życie kapłana i ma to być wyrazem miłości kapłana do Trójjedynego Boga. „Ta miłość zaś to uświęcanie czasu wspólnoty Chrystusowej, do której jest posłany kapłan” - mówił Pasterz diecezji.
W obrzędzie święceń prezbiteratu, obok elementów występujących w obrzędzie święceń diakonatu, na szczególne wyróżnienie zasługuje namaszczenie świętym olejem krzyżma dłoni kapłana. Jest to zewnętrzny znak konsekracji mężczyzny. Od tej chwili Pan Bóg ma szczególne prawo do kapłana, do jego czasu (obowiązek modlitwy Liturgią Godzin, praca katechetyczna, służba przy ołtarzu, ewangelizacja itd.).
Po przyjęciu święceń nowi kapłani otaczają ołtarz, by razem ze swym biskupem sprawować pierwszą w swoim życiu Eucharystię. Kilka następnych dni jest zawsze czasem, w którym neoprezbiterzy sprawują Msze św. prymicyjne odprawiane już samodzielnie. Tegoroczne święcenia diakonatu i prezbiteratu są też uwieńczeniem zakończonego już Roku Kapłańskiego, którego owocem niech będzie uświęcenie całego Kościoła Chrystusowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

„Bujdy religijne…”. Kim jest inicjator zakazu spowiedzi?

2024-12-21 11:42

Red

Złożenie do Sejmu petycji w sprawie zakazu spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia jest tak niedorzeczne, że właściwie aż nie wypada nad tą inicjatywą się pochylać.

Więcej ...

Kard. Grzegorz Ryś: Być z ludźmi, czytać Biblię, słuchać Papieża

2024-12-22 12:57

Episkopat News/ flickr.com

- Rok Jubileuszowy przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” jest zachętą by wybrać się w drogę, taką drogę, która postawi przed nami pytanie o sens, o cel, o to, co naprawdę w życiu ważne - mówi z rozmowie z KAI kard. Grzegorz Ryś. Wyjaśnia, że Kościół ma być „niejako sakramentem” zjednoczenia całego rodzaju ludzkiego, a więc także polskiego społeczeństwa. - Nie chodzi tu o udział w tym, co jest realną polityką, ale o stworzenie takich przestrzeni, gdzie ludzie po prostu mogą się ze sobą spotkać - dodaje.

Więcej ...

W oczekiwaniu …

2024-12-22 15:14

archiwum organizatorów

Jesteśmy w drodze, między pierwszym a drugim przyjściem Chrystusa…

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Jezusa wciąż tak bardzo brakuje w wielu miejscach –...

Wiara

Jezusa wciąż tak bardzo brakuje w wielu miejscach –...

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Patronka emigrantów

Święci i błogosławieni

Patronka emigrantów

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Dziś bardzo potrzebujemy ojców – odważnych i...

Wiara

Dziś bardzo potrzebujemy ojców – odważnych i...