Urszula Jeczeń-Biskupska w 1985 r. zaczynała pracę z grupą kilkunastu chłopców w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Był to Chór Chłopięco-Męski. W rok później chór przeniósł się do klasztoru Ojców Bernardynów w Rzeszowie. Kiedy w 1993 r. chór przyjął patronat katedry rzeszowskiej, zmienił nazwę na Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Resovienses”. Dzisiaj zespół liczy ok. 80 osób. W tym samym roku staraniem Urszuli Biskupskiej chór stał się członkiem Polskiej i Światowej Federacji Chórów „Pueri Cantores”. Celem tej organizacji jest pielęgnowanie tradycji śpiewu chóralnego, rozwijanie kontaktów między chórami z różnych stron świata, szerzenie pokoju i religijne wychowanie młodzieży w oparciu o ewangeliczny system wartości.
Chór „Pueri Cantores Resovienses” jest znany nie tylko na Podkarpaciu, ale także w Polsce i całej Europie, i cieszy się wieloma osiągnięciami. Dzięki zdolnościom organizacyjnym pani Urszuli i wysokiemu poziomowi prowadzenia, chór corocznie wyjeżdżał na rozmaite konkursy i festiwale, zajmując wysokie miejsca i zdobywając prestiżowe nagrody. Za pracę z chórem również sama pani Dyrygent była wiele razy odznaczona przez władze Rzeszowa i województwa. Najcenniejszą jednak nagrodę za zasługi na rzecz Kościoła powszechnego otrzymała od Ojca Świętego Benedykta XVI - medal „Pro Ecclesia et Pontyfice”. Ponadto otrzymała m.in.: Nagrodę Miasta Rzeszowa, Nagrodę Konsula Stanów Zjednoczonych, Nagrodę Kuratora Oświaty, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Nagrodę Marszałka Województwa. Z Chórem „Pueri Cantores Resovienses” występowała w bardzo wielu krajach Europy. Jako jedna z pierwszych reprezentowała chóralistykę miasta i regionu na arenie międzynarodowej.
Jednym z ostatnich wyróżnień Chóru jest II miejsce w kategorii „C” w Międzynarodowym Konkursie Chórów Młodzieżowych w Neerpelt w Belgii.
W piątkowy wieczór 18 czerwca br. wielbiciele koncertów mogli wziąć udział w uczcie muzycznej, bowiem na zakończenie 55. sezonu artystycznego Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Rzeszowskiej wraz z Katedralnym Chórem Chłopięco-Męskim „Pueri Cantores Resovienses” w katedrze rzeszowskiej zaprezentowała jedno z najwznioślejszych dzieł muzyki religijnej, „Glorię” A. Vivaldiego, a w sobotę 19 czerwca Urszula Jeczeń-Biskupska prowadziła koncert jubileuszowy i zarazem pożegnalny z Chórem oraz ze słuchaczami. Postanowiła bowiem zakończyć w Rzeszowie pracę z racji przeprowadzki do innego miasta. Chór katedralny przekazała Marcinowi Florczakowi, absolwentowi Instytutu Muzyki Uniwersytetu.
Urszula Jeczeń-Biskupska głęboko wpisała się w historię naszego miasta Rzeszowa nie tylko prowadzeniem Chóru „Pueri Cantores Resovienses”, ale nade wszystko jako pedagog muzyki i śpiewu w szkołach muzycznych oraz na uczelni. Jej wykłady cieszyły się ogromną popularnością wśród młodzieży i studentów nie tylko ze względu na profesjonalność ich prowadzenia, ale także ze względu na serdeczne i wychowawcze podejście do młodych ludzi.
Urszula Jeczeń-Biskupska z Rzeszowem związała się zaraz po ukończeniu studiów, podejmując pracę w Zespole Szkół Muzycznych nr 1. Prowadziła seminaria dla dyrygentów szkolnych chórów i zespołów amatorskich. W latach 1998 - 2000 była członkinią Rady Artystycznej Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie i pełniła funkcję dyrektora rzeszowskiego oddziału. W 2004 wraz z prof. Martą Wierzbieniec zainicjowała I Międzynarodowy Festiwal Chórów Młodzieżowych w Rzeszowie. Prowadziła zajęcia z kształcenia słuchu w Instytucie Uniwersytetu Rzeszowskiego. W latach 1975 - 2000 prowadziła Chór „Cantores Resovienses” Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. Koncertowała z tym chórem niemal w całej Europie. Chór brał udział w Festiwalu Muzycznym w Łańcucie i w koncertach Filharmonii Rzeszowskiej, współpracował z Radiem i Telewizją. Był także laureatem festiwali i różnych konkursów.
Z Chórem Chłopięco-Męskim „Pueri Cantores Resovienses” pracowała przez wszystkie lata społecznie. Jak sama powiedziała, największą radość w prowadzeniu chóru sprawiał jej uśmiech na twarzach wychowanków i ich chęć śpiewania. Sama jest zawsze pogodna, pełna energii i przyjazna ludziom. Z niezwykłą charyzmą wykonuje swoją misję i pasję życiową. Obok występów i systematycznych prób każdego tygodnia i - co warto podkreślić - od początku w tych samych dniach i o tych samych godzinach, a to z tego względu, by byli chórzyści mogli odwiedzać młodszych kolegów. Każdego roku przesłuchiwała chłopców z klas drugich z rzeszowskich szkół, by wybrać spośród nich mających dobry słuch muzyczny.
Organizowała także wakacyjne obozy szkoleniowo-wypoczynkowe, w których każdego roku uczestniczy ok. 100 chłopców z rzeszowskich szkół podstawowych. W pracę z Chórem pani Dyrygent wkładała przez wszystkie lata wiele trudu i wysiłku, a, jak wspomniała, wsparciem był zawsze pan Krzysztof, jej mąż, który nie tylko od początku śpiewał w Chórze, ale dzielił wiele trudów i prac.
Chór katedralny bierze żywy udział w życiu religijnym Rzeszowa i Podkarpacia, ale także bierze aktywny udział w życiu kulturalno-artystycznym Rzeszowa. Występuje z okazji świąt narodowych, koncertuje w Filharmonii, uczestniczy w festiwalach, konkursach w koncertach. W repertuarze obok muzyki sakralnej wykonuje muzykę świecką: poważną, ludową i rozrywkową. Repertuar Chóru jest bogaty i bardzo różnorodny.
Podczas jubileuszowego koncertu nie było końca owacjom. Gdyby nie ograniczony czas, słuchacze zapewne jeszcze długo chcieliby słuchać przepięknych śpiewów w wykonaniu Chóru „Pueri Cantores Resovienses”, a w programie były utwory: Haendla, Mozarta, Jenkinsa, Nowowiejskiego, Ramireza, Vivaldiego, Świdra.
Jubileuszowy i pożegnalny koncert w katedrze był także okazją do wyrażenia wdzięczności i podziękowań Urszuli Biskupskiej. Pani Dyrygent otrzymała m.in. nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa i inne. Ks. inf. Stanisław Mac, opiekun Chóru odczytał list gratulacyjny od Biskupa Rzeszowskiego i wręczył państwu Biskupskim specjalne błogosławieństwo Ojca Świętego Benedykta XVI. Rzeszowianie cenią pracę pani Biskupskiej z Chórem katedralnym i z nutką smutku żegnali ją w sobotni wieczór w katedrze rzeszowskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu