Reklama

Niedziela Palmowa w rodzinie

Niedziela legnicka 12/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna czas Wielkiego Tygodnia, w którym przeżywać będziemy najważniejsze tajemnice religijne związane z odkupieniem. Przeżycia te koncentrują się wokół wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, Ostatniej Wieczerzy, ukrzyżowania i śmierci Jezusa.

Przed Niedzielą Palmową przygotujmy razem z dziećmi palmę i przy tej okazji opowiedzmy o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy ( Mt 21, 1-9), o procesji z palmami, i o ile to możliwe, weźmy z dziećmi w niej udział. Niech dzieci trzymają swoje palmy. Powiedzmy im, że ludzie w ten sposób pragną publicznie złożyć hołd swemu Zbawicielowi. Opowiedzmy, że przed męką Jezus wybrał się do Jerozolimy. Po drodze zatrzymał się na Górze Oliwnej i stamtąd wysłał Apostołów, by sprowadzili Mu osiołka. Na nim wjechał Jezus do miasta, witany przez zgromadzonych ludzi niezwykle entuzjastycznie. Ludzie słyszeli wcześniej o cudach Jezusa, a szczególnie o wskrzeszeniu Łazarza. Mieli nadzieję, że Jezus pokona Rzymian i sam ogłosi się królem. Wołali głośno Hosanna Synowi Dawidowemu. Żydzi chcieli mieć swojego króla. Rządzący Herod był okrutny i zależny od Rzymian. Nie cieszył się poparciem Żydów. Żydzi witali Jezusa, trzymając w rękach oliwne gałązki. Wytłumaczmy dzieciom, że do dziś są one symbolem pokoju, bo królestwo Chrystusa ma być królestwem pokoju i miłości, a nie mocy i przemocy. Prawdopodobnie również dzieci brały udział w tym powitaniu, bo są one wszędzie tam, gdzie dzieje się coś niezwykłego. One też wołały Hosanna i machały plamami. Właśnie dlatego i w dzisiejszych czasach raz w roku idziemy z palmami do kościoła, by wyznać publicznie, że Chrystus jest naszym Zbawicielem.

Zróbmy razem z dziećmi palmę, w miarę możliwości nie kupujmy gotowej. To właśnie podczas tej pracy mamy okazję wyjaśnić dzieciom całą symbolikę i sens tego święta. Zachęćmy je, by narysowały tłum witający Jezusa wjeżdżającego na osiołku do Jerozolimy. W Wielki Piątek ten sam tłum będzie krzyczał Ukrzyżuj Go! i te same ręce, które trzymały gałązki oliwne, teraz będą zaciśnięte w pięść nienawiści. Niech dzieci narysują również scenę z Wielkiego Piątku. W Jerozolimie było bardzo dużo ludzi, bo zbliżało się największe święto żydowskie, a w tym właśnie mieście była świątynia. Wytłumaczmy dzieciom, że ksiądz w kościele poświęci te palmy i potem wszyscy razem weźmiemy udział w procesji. Podczas Mszy św. odczytana zostanie Ewangelia o Męce Pańskiej. Wyjaśnijmy dzieciom, że zbliżający się tydzień nosi nazwę Wielkiego Tygodnia i jest najważniejszym tygodniem w roku liturgicznym. Obchodzimy go na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Udział w procesji pozwoli nam wczuć się w atmosferę sprzed 2000 lat i publicznie złożyć hołd Chrystusowi. Po powrocie do domu przygotujmy stół, na którym znajdzie się miejsce dla palm i Pisma Świętego. W tym dniu nie używamy świec. W pozycji stojącej słuchamy Ewangelii według świętego Jana (J 12, 12-16) odczytywanej przez ojca rodziny.

Wstępem do dzisiejszej liturgii jest procesja z palmami. Ale centralnym momentem liturgii jest odczytanie Męki Jezusa. Łatwiej jest odrzucić prawdę o miłości Chrystusa niż potraktować ofiarę Jezusa poważnie i zobowiązująco. Łatwiej jest zaaprobować wielkość, która porywa i zdumiewa. Scena tryumfalnego wjazdu do Jerozolimy jest sceną łatwą, ale my wiemy, że jest to wjazd do krzyża. Powiedzmy dzieciom, że w swoim życiu będą spotykały wielu ludzi, którzy spotkają się z aplauzem, na których widok inni będą krzyczeli hymny uwielbienia, jak ci w Jerozolimie w Niedzielę Palmową. Ale żaden z nich nie oddał i nie odda życia za nas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielki Piątek zostawia nas nagle samych na środku drogi... Zapada cisza

Agnieszka Bugała

Te godziny, które dzieliły świat od śmierci do zmartwychwstania musiały być czasem niepojętego napięcia...

Więcej ...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

2025-04-07 13:15

Adobe Stock

Pro-liferka, dziennikarka, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, doradca życia rodzinnego, współautorka serii podręczników do wychowania do życia w rodzinie Magdalena Guziak-Nowak opisuje wstrząsającą relację ze szpitala w Oleśnicy.

Więcej ...

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Archikatedrze Przemyskiej

2025-04-18 07:20
Obrzęd umycia nóg

kl. Krzysztof Zawada

Obrzęd umycia nóg

Rozpoczęły się obchody Triduum Paschalnego. Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, 17 kwietnia 2025 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, a homilię wygłosił abp senior Józef Michalik.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Lourdes: uznano kolejny cud

Kościół

Lourdes: uznano kolejny cud

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...