Reklama

Służby mundurowe w Legnickim Polu

Niedziela legnicka 29/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legnickie Pole od wieków kojarzone jest z bitwą z tatarami. Tym razem zamiast wojsk tatarskich w Legnickim Polu zjawiły się służby mundurowe diecezji legnickiej. Spotykają się właśnie w tym miejscu, aby św. Jadwidze, patronce Legnickiego Pola i Dolnego Śląska polecać swoją pracę, która w wymiarze powołania jest służbą człowiekowi.
Spotkanie tych wszystkich służb właśnie w Legnickim Polu odbywa się w ramach ogólnodiecezjalnej pielgrzymki służb mundurowych.
Do niedawna spotkania te odbywały się w miesiącu kwietniu, aby upamiętnić kolejne rocznice Bitwy pod Legnicą, która odbyła się 9 IV 1241 r. Jednak obecnie, organizatorzy przenieśli Pielgrzymkę Służb Mundurowych na późniejsze miesiące. Jednym z powodów takiej decyzji były warunki atmosferyczne. I tak rok temu mundurowi diecezji legnickiej spotkali się w Legnickim Polu w maju, a w tym roku w lipcu, a dokładnie w niedzielę 4 lipca. Tegoroczną pielgrzymkę połączono z wojewódzkimi uroczystościami święta Policji.
Do Legnickiego Pola w tym dniu przybyli przedstawiciele wszystkich służb mundurowych naszego regionu, a przede wszystkim delegacji i pocztów sztandarowych straży pożarnych, policji, kolejarzy, służby więziennej i granicznej, leśników, myśliwych, bractwa rycerskiego, bractwa Kopaczy Złota, harcerzy. Nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych, powiatowych i gminnych. Obecni byli także potomkowie rodów niemieckich, którzy brali udział w Bitwie.
Całość uroczystości poprzedziła procesja z relikwiami św. Jadwigi Śląskiej. Procesja wyruszyła z miejscowego Muzeum do sanktuarium św. Jadwigi, gdzie sprawowano Mszę św., której przewodniczył ks. inf. Władysław Bochnak. Wraz z nim przy ołtarzu w intencji służb mundurowych i ich rodzin, modlili się kapelani tych środowisk. Wszystkich zebranych powitał kustosz sanktuarium ks. Włodzimierz Gucwa, który przedstawił wszystkich zaproszonych gości.
Homilię wygłosił ks. Zbigniew Kulesza z Miłkowa. Kaznodzieja nawiązał do wydarzeń z 1241 r., a także mówił o ciężkiej i ofiarnej pracy służb mundurowych. Wyjątkowe słowa ks. Zbigniew skierował właśnie do nich pod koniec homilii. Były to słowa wielkiego podziękowania m.in. za ich udział w pomocy powodzianom, za ofiarną pracę w tej tragedii, która tak niedawno dotknęła wiele rodzin i miejscowości w naszym kraju. Mówił: - Dzisiejsza uroczystość, to też szczególny moment by podziękować służbom mundurowym. Bo jeszcze tak niedawno cała Polska dziękowała z racji powodzi za to poświęcenie i straży państwowej i ochotniczej, policji i wojsku. Tym wszystkim którzy pospieszyli z pomocą z potrzeby serca. Często nie czekając na wezwanie czy rozkaz Więc korzystając z tak pięknych dni, kiedy to słońce i uroda ziemi jest niezwykle pełna, kiedy człowiek zastanawia się jak przeżyć wolny czas, by powiedzieć „dziękuję”. Przecież jeszcze nie tak dawno, kilka tygodni temu, było tyle wysiłku, dramatu, tyle niebezpieczeństwa. A wy nie pozostawiliście tych ludzi samych sobie. Dziękuję za tą obecność, obecność która ciągle trwa, bo przecież powstały przyjaźnie, znajomości. I dopiero człowiek w tym ferworze walki z żywiołem, widzi jaki jest sobie bliski. Jak bardzo potrzebuje i obecności drugiego człowieka i rozmowy. Tego zauważenia przez człowieka.
Po Eucharystii było można obejrzeć paradę policji. Można było podziwiać przemarsz m.in. orkiestry policyjnej oraz policji konnej, która w naszym mieście raczej nie często jest widziana.
Całość tego niedzielnego spotkania ubogacił festyn, jaki odbył się przed sanktuarium św. Jadwigi.
Warto dodać, że organizatorzy ustalili, że odtąd co roku, inna grupa służb mundurowych będzie odpowiedzialna za Pielgrzymkę. W tym roku prym wiodła Policja, która również zapewniła oprawę Mszy św., a za rok będą to leśnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania