Nie ulega wątpliwości, że zamysł ks. Franciszka Blachnickiego, polegający na przeżywaniu wakacyjnych rekolekcji jest wciąż aktualny. Często gdy rozmawia się z rodzicami uczestników rekolekcji, można usłyszeć, że ich dzieci wróciły do domów pozytywnie odmienione. Wiele elementów składa się na ten fenomen oazy, ale najważniejszym z nich jest cudowne działanie Ducha Świętego.
Spotkanie zwane Dniem Wspólnoty odbyło się 9 lipca br. w kościele pw. Ducha Świętego w Krasnobrodzie, gdzie posługę proboszcza pełni ks. Roman Sawic, moderator Ruchu Światło-Życie naszej diecezji. Zgromadzili się na nim uczestnicy rekolekcji, zaproszeni goście, rodzice i przyjaciele oazowiczów, a także mieszkańcy Krasnobrodu. Rekolekcje w terminie od 27 czerwca do 12 lipca odbywały się w trzech miejscach: Oaza Dzieci Bożych w Mokrem, Oaza Nowej Drogi w Różańcu oraz Oaza Nowego Życia zerowego stopnia w Korchowie. W rekolekcjach posługiwali kapłani diecezjalni: ks. Leszek Boryło, ks. Piotr Grzechnik, ks. Marek Mazurek, ks. Maciej Lewandowski, ks. Michał Skubis i ks. Tomasz Pachuta. Również wiele innych osób było zaangażowanych w przebieg rekolekcji: animatorzy, wolontariusze, dobroczyńcy. Dzień Wspólnoty to nie tylko czas dziękczynienia za wszystkie dary otrzymane podczas rekolekcji, ale także prezentacja poszczególnych wspólnot.
Wszyscy spotkali się na placu przed kościołem ok. godz. 10.00. Po powitaniu nastąpiły prezentacje oaz. Każda wspólnota przygotowała krótkie scenki ukazujące istotę rekolekcji, znaki oazy w formie proporców oraz piosenki. Na uwagę zasługują pełne humoru występy najmłodszych oazowiczów, którzy w krzywym zwierciadle ukazywali propozycje współczesnego świata oraz wartości, jakie niesie ze sobą życie duchowe. Najlepsze polskie kabarety nie powstydziłyby się sceny imitującej koncert muzyki metalowej. Tematem przewodnim innych przedstawień było hasło roku formacyjnego w Ruchu Światło-Życie: „Słuchać Pana”. Choroba współczesnego pokolenia dzieci i młodzieży to wielkie problemy z koncentracją, a więc ten temat pracy formacyjnej wychodzi naprzeciw konkretnym potrzebom. Jednocześnie podkreśla wagę poznawania Pisma Świętego na każdym etapie życia, od popularnych Biblii w obrazkach do medytacji biblijnych.
Ok. 11.00 rozpoczęła się Godzina Świadectw, podczas której uczestnicy rekolekcji opowiadali o swoich przeżyciach, dzielili się działaniem Boga, jakiego doświadczyli w przeciągu ostatnich dni. Po tych wzruszających chwilach nastąpiło przygotowanie do Eucharystii. Po raz kolejny utworzyła się - wedle określenia bp. Wacław Depo - oazowa orkiestra, w której śpiewało kilkadziesiąt osób, a pośród instrumentów można było znaleźć saksofony, skrzypce, gitary, organy i bębenki. Eucharystii przewodniczył ks. Roman Sawic. W homilii mówił o obecności Ducha Świętego w procesie formacji oazowej. Ukazywał, że wysiłki ludzi posługujących w Ruchu Światło-Życie zostają stopione z mocą Ducha Świętego, obecnego w Kościele poprzez dar Pięćdziesiątnicy.
Po Mszy św. miała miejsce Agapa, czyli wspólny posiłek, czas dzielenia się i czas osobistych spotkań. Finałem Dnia Wspólnoty jest zawsze nabożeństwo zwane Godziną Odpowiedzialności i Misji. Podczas tego nabożeństwa składane są deklaracje Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, czyli dzieła polegającego na podjęciu dobrowolnej abstynencji od alkoholu w intencji ocalenia narodu od plagi alkoholizmu.
Dzień Wspólnoty zakończył się odśpiewaniem pieśni „Zjednoczeni w Duchu”. To spotkanie było mocnym akordem kończącym rekolekcje. Po nim nastąpiły jeszcze dwa dni wspólnej modlitwy i zabawy. A po rekolekcjach młodzi chrześcijanie wrócili do domów, aby w swoich środowiskach być solą ziemi i światłem świata (por. Mt 5, 13-16).
Pomóż w rozwoju naszego portalu