Reklama

Kościół

Abp Kondrusiewicz: chcemy Białorusi zbudowanej na wartościach chrześcijańskich

Zdjęcie archiwalne

pl.wikipedia.org

Zdjęcie archiwalne

„Chcemy przebudzenia. Chcemy nowej Białorusi: Białorusi zbudowanej na wartościach chrześcijańskich” – powiedział 16 sierpnia arcybiskup mińsko-mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz w Wołkołacie, na terenie diecezji witebskiej podczas uroczystości 600-lecia tamtejszej parafii św. Jana Chrzciciela.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą Mszę św. wraz z abp. Kondrusiewiczem sprawował biskup witebski Oleg Butkiewicz i wielu księży. W swojej homilii przewodniczący białoruskiego episkopatu zaznaczył, że tamtejsi katolicy modlą się dziś nie tylko o wyzwolenie z epidemii koronawirusa, bowiem Białoruś cierpi obecnie na epidemię duchową i społeczną - epidemię grzechu, a także epidemię podziałów i fałszu, które doprowadziły do kryzysu społeczno-politycznego, a który wybuchł w kraju po wyborach prezydenckich. „Jedynie Bóg może uzdrowić nas z tych chorób” - podkreślił arcybiskup.

Nawiązując do 600 rocznicy istnienia parafii św. Jana Chrzciciela w Wołokacie metropolita mińsko-mohylewski wskazał, że stanowi ona okazję, by podziękować Bogu za Jego dary, zwłaszcza za dar parafii i kościoła, który zawsze był miejscem spotkania człowieka z Bogiem, nawet w czasach walczącego ateizmu. Ponadto, zdaniem hierarchy, jest to okazja do przeproszenia Boga za niedostatki w życiu wiary i zaniedbanie Jego łask, a także do prośby o błogosławieństwo Boże na przyszłość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Jutro nie jest pomalowane na różowo, lecz jest powodem do poważnego niepokoju nie tylko z powodu pandemii koronawirusa, ale także z powodu upadku wartości, kryzysu rodziny, braku szacunku dla Bożego daru życia, korupcji, przemocy i niesprawiedliwości społecznej” - zaznaczył abp Kondrusiewicz. Dodał: „Nasza wolność jest zagrożona, nasza ojczyzna jest podzielona. Święty Rochu, św. Janie Chrzcicielu, proście Boga o łaskę jedności w naszym narodzie, łaskę zrozumienia, że tylko w prawdzie będziemy wolni, tylko w prawdzie będziemy mogli budować naszą przyszłość ”- powiedział Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi.

Następnie abp Tadeusz Kondrusiewicz przemówił do setek wiernych obecnych w kościele i łączących się z nimi duchowo dzięki transmisji na żywo zorganizowanej przez portal Catholic.by.

„Chcemy przebudzenia. Chcemy nowej Białorusi: Białorusi zbudowanej na wartościach chrześcijańskich. Ale same zmiany zewnętrzne nie wystarczą. Trzeba przede wszystkim odbudować wnętrze człowieka, trzeba mu przywrócić obraz, według którego został stworzony przez Boga”- powiedział w Wołkołacie abp Tadeusz Kondrusiewicz.

W ciągu 600 lat istnienia parafii w Wołkołacie w dekanacie dokszyckim do najbardziej dramatycznych należał okres II wojny światowej oraz powojenny, gdy jej teren został włączony do Związku Sowieckiego. Po wybuchu II wojny światowej, podczas okupacji sowieckiej pełniący swe obowiązki od 1938 roku proboszcz, ks. Romuald Dronicz sprzedawał swoje prywatne mienie, by zapłacić nakładane przez okupanta podatki i nie dopuścić do zamienienia kościoła na magazyn. Po niemieckim ataku na ZSRR pomagał m.in. jeńcom rosyjskim (opanował epidemię, która wybuchła w obozie jenieckim w Wołkołacie) oraz Żydom. W czerwcu 1942 r. został aresztowany przez Niemców w czasie Polenaktion – masowych aresztowań polskiej inteligencji. Był więziony w Berezweczu. 4 lipca 1942 r. został zamordowany w lesie Borek wraz z 4 innymi kapłanami. Po jego aresztowaniu administratorem parafii był ks. Eugeniusz Łatecki, proboszcz parafii w Drozdowszczyźnie, brutalnie zamordowany przez sowieckich partyzantów w 1943 roku.

Podziel się:

Oceń:

2020-08-17 11:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki: nie pozwolimy na naruszenie integralności państwa polskiego i suwerenności granic

PAP

Tuż za naszą granicą będą prowadzone ćwiczenia, wyobraźmy sobie, jak łatwo wówczas o prowokację; to nie jest tylko konflikt dyplomatyczny, to próba naruszenia integralności państwa polskiego, suwerenności granic, i na to nie pozwolimy - mówił w poniedziałek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Orędowniczka muzyków

pl.wikipedia.org

Jest jedną z najsłynniejszych świętych Kościoła rzymskiego. Tradycja przypisuje jej umiejętność gry na organach, z tej racji patronuje muzyce kościelnej.

Więcej ...

Watykan: Choinka z Trydentu przywieziona na plac św. Piotra mimo protestów mieszkańców

2024-11-22 08:06

Vatican News

Na plac Świętego Piotra przywieziono 29-metrową jodłę z Valle di Ledro w Trydencie. Decyzja o jej wycięciu wywołała protesty mieszkańców i ekologów. Ponad 50 tys. osób podpisało petycję do papieża Franciszka, apelując, by nie przyjmował drzewa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Pierwszy akt oskarżenia ws. Funduszu Sprawiedliwości...

Kościół

Pierwszy akt oskarżenia ws. Funduszu Sprawiedliwości...

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...